Poslanci řešili peníze pro poslance. Miroslav Kalousek se všem omluvil

16.11.2018 17:38

Kauza Babiš přehlušila v médiích jiná politická témata. Nicméně, stále je zde jedno, které tak snaživě připomínal Tomio Okamura - platy poslanců. Ve Sněmovně se k němu vyjadřoval Miroslav Kalousek za TOP 09 a Jakub Michálek z Pirátů. Michálek řekl, že jsou zde dva extrémy v platech poslanců, z nichž jeden může vést ke korupci. Kalousek mu oponoval: „Korupce není otázkou příjmů, korupce je otázkou morálky“. Jejich slova přinesla ČT24.

Poslanci řešili peníze pro poslance. Miroslav Kalousek se všem omluvil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek ho obvinil, že není chlap, protože nešel mezi demonstrující

Jako první hovořil Michálek. Uvedl, že poslanec bere 95 tisíc čistého měsíčně i s paušálními náhradami. Řekl, že jsou zde dva extrémy. Když budou poslanci placeni příliš, tak parlament nebude plnit svou reprezentativní funkci a již nyní bere poslanec více než 98 % obyvatelstva. Parlament by pak podle něj hájil zájmy vysokopříjmových skupin, což se prý už občas děje. A kdyby platy byly nízké, tak se vyvolává u poslanců závislost na příjmech z jiných zdrojů, například od korporací a vzniká korupční prostředí. A že je třeba navázat platy poslanců na ekonomickou výkonnost země.

Anketa

Co soudíte o Miroslavu Kalouskovi?

hlasovalo: 43925 lidí

Dále na téma hovořil Miroslav Kalousek. „Já vám všem dlužím omluvu, a omlouvám se tedy,“ začal svou promluvu. „Kdybych před osmi lety neprosadil to dramatické snížení platů ústavních činitelů a běžel automat, tak by teď nehrozilo jejich zvýšení, nikdo by si toho nevšiml, nikdo by neudělal populistickou bouři a my jsme si nemuseli rozhodovat o svých platech,“ omlouval se Kalousek. A dodal, že platy mají vyskočit jen kvůli tomu, že se před osmi lety snížily a zmrazily.

„Leč lidská paměť je krátká a populismus některých z nás naprosto bezbřehý,“ trefoval se Kalousek a dodal, že si v TOP 09 nechtějí rozhodovat o svých platech, neboť je to nedůstojné. „Kdo si chce rozhodovat o svých platech, ať pro to hlasuje, je to koneckonců ve výsledku jedno,“ vyzval předseda poslaneckého klubu TOP 09.

Polemizoval s Michálkem, že vysoké platy odtrhnou poslance od běžných lidí. „Empatie nespočívá ve výši příjmů,“ namítal Kalousek. „Ještě méně platí, že nízké platy nabádají ke korupci. Korupce není otázkou příjmů, korupce je otázkou morálky,“ řekl dále a označil taková tvrzení za bludy s tím, že si dokáže představit dobře placené korupčníky a naopak nízko placené lidi, kteří by se ke korupci nesnížili.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

A vy máte řešení klimatické změny která nepočká?

Zatím to vaše řešení ubližuje nemajetným lidem. Nebo jste před lety nausilovali o změnu kotlů z pevných na plyn či elektrické kotle ???? Ty plynové plánujete zrušit, či ne ?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš premiér a Okamura ministr zahraničí. Co byste dělali? V prezidentské debatě, bez Babiše, zavládl děs

20:38 Babiš premiér a Okamura ministr zahraničí. Co byste dělali? V prezidentské debatě, bez Babiše, zavládl děs

Pánové Petr Pavel, Marek Hilšer, Josef Středula, Pavel Fischer a Marek Hilšer se sešli na další prez…