Poslanci schválili novelu energetického zákona

10.04.2015 10:54

Dolní komorou dnes prošla rozsáhlá novela energetického zákona. Ta mění mimo jiné způsob platby poplatku za obnovitelné zdroje energie a má umožnit rozvoj menších střešních fotovoltaických elektráren. Pro normu hlasovalo 86 poslanců, proti ní zvedlo ruce 13 zákonodárců. Předlohu tak nyní dostane k projednání Senát.

Poslanci schválili novelu energetického zákona
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanci schválili novelu zákona o veřejných zakázkách. Takzvané vícepráce se navyšují z dvaceti na třicet procent z ceny zakázky

Novela mění pravidla podnikání energetických firem i úřadu, který jejich činnost reguluje. Novým způsobem by se také vypočítával poplatek za obnovitelné zdroje – rozhodující by nebyla spotřeba, ale kapacita jističe.

Poslanci k předloze podali stovky pozměňovacích návrhů, o nich dnes poslanci hlasovali. Nakonec novela prošla nejtěsnější většinou: hlasovalo pro ni 86 poslanců. Přesně toto množství přitom bylo zapotřebí. Normu podpořila koalice, opozice se hlasování vesměs zdržela a poslanci Úsvitu, kteří patřili mezi nejhlasitější kritiky, zvedli ruce proti. Sněmovna tak třeba neschválila sporný návrh, který by umožnil rozdělování solárních elektráren na menší. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) ale podotkl, že s úpravou podmínek pro rozdělování elektráren počká až na další novelu zákona.

Poslancům se nelíbil návrh komunisty Pavla Kováčika, který žádal zvýhodnit solární elektrárny uvedené do provozu v lednu a únoru 2011. Podle poznámky ČTK jde prý o elektrárny vybudované v roce 2010, které se ale nepodařilo uvést do provozu do konce roku a kvůli tomu mají nárok na nižší podporu.

Energetický regulační úřad (ERÚ) i někteří zákonodárci varují ovšem před tím, že nejsou dostatečně vyčísleny finanční dopady normy. Podle regulačního úřadu nelze totiž dopady změn zákona vyčíslit. ERÚ se podle ČTK nelíbí především jeden z pozměňovacích návrhů, který má umožnit, aby se solární elektrárny vyhnuly povinnosti platit solární daň, přičemž by jim zůstal nárok na podporu. Stát by tak mohl přijít celkem až o 35 miliard korun. Ministr průmyslu Mládek ale již pro média dříve poznamenal, že ministerstvo už připravuje řešení, které tomu má zamezit.

Předlohu nyní dostane k projednání Senát. 

 


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: olbTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Další banka padá. A hodně velká. „Kaput. Vyberte si peníze,“ zaznělo

17:00 Další banka padá. A hodně velká. „Kaput. Vyberte si peníze,“ zaznělo

Hrozba bankovní krize se ani po záchraně Credit Suisse z Evropy stále nevytratila a investoři se obá…