Poslanci se sejdou k návrhu KSČM na zdanění náhrad církvím

13.12.2018 6:18

Poslanci se dnes sejdou k dalšímu projednávání návrhu KSČM na zdanění státních náhrad církvím, které dostávají za majetek nevydaný v restitucích. Svolání schůze s jediným bodem podnítili komunističtí poslanci za podpory některých dalších klubů. Z dosavadních vyjádření zástupců stran vyplývá, že Sněmovna by návrh mohla schválit.

Poslanci se sejdou k návrhu KSČM na zdanění náhrad církvím
Foto: kscm.cz
Popisek: KSČM - logo
reklama

Druhé čtení předlohy Sněmovna už třikrát nedokončila. Poměrně dlouhé projevy měli ke zdanění náhrad kritici z řad pravicové opozice, podle nichž by mohlo být protiústavní. Komunisté deklarovali, že chtějí využít všechny procedury, aby předlohu prosadili. Zdanění náhrad je jedním z jejich požadavků pro toleranci menšinového kabinetu ANO a ČSSD.

Zdanění podporují i poslanci SPD, návrh komunistů podpoří také ANO, řekl ve středu v České televizi předseda poslaneckého klubu strany Jaroslav Faltýnek. KSČM spolu s SPD a ANO disponují ve Sněmovně většinou 115 hlasů.

Komunisté podobně jako například i premiér Andrej Babiš (ANO) pokládají výši náhrad za nadsazenou. Stát by zdaněním mohl podle zdůvodnění KSČM získat každoročně zpět zhruba 380 milionů korun z přibližně dvou miliard korun, které církvím podle zákona o majetkovém vyrovnání posílá.

K razantnímu odmítnutí zdanění restitucí vyzvali zástupci církví. Komunistický návrh je podle nich nehorázný a odporuje právu člověka vlastnit majetek.

Zákon o majetkovém vyrovnání mezi státem a církvemi byl schválen v předminulém volebním období za vlády Petra Nečase (ODS). Počítal s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávaly, mají církve během 30 let získat 59 miliard, navyšovaných o inflaci. Náhrady jsou vypláceny od roku 2013.

Zákon ale také fakticky znamená odluku státu a církví. Dosavadní příspěvky státu na jejich činnost se postupně snižují až na nulu v roce 2030.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fik, fik a očkovací spot do televize byl hotový. Třicet vteřin básní od Wolkera stálo přes milion

19:43 Fik, fik a očkovací spot do televize byl hotový. Třicet vteřin básní od Wolkera stálo přes milion

Naše redakce byla upozorněna na smlouvu mezi Úřadem vlády a reklamní agenturou Procoma. Společnost s…