Poslanci se sejdou k prodloužení stavu nouze a k daňovým změnám

19.11.2020 6:30

Poslanci dnes posoudí další žádost vlády o souhlas s prodloužením nouzového stavu kvůli epidemii nového koronaviru. Potom by měli hlasovat o širších změnách v daních včetně možného zrušení superhrubé mzdy se snížením daně z příjmu zaměstnanců.

Poslanci se sejdou k prodloužení stavu nouze a k daňovým změnám
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanecká sněmovna ČR
reklama

Sněmovna by měla schvalovat také sporný návrh zákon o evidenci skutečných majitelů, který by mohl ve vládním znění nahrávat podle části opozice premiéru Andreji Babišovi (ANO) ve sporu o podezření ze střetu zájmů.

Menšinová vláda ANO a ČSSD požádala Sněmovnu o souhlas s prodloužením nouzového stavu o 30 dnů do 20. prosince. Z dosavadních vyjádření představitelů sněmovních stran vyplývá, že dolní komora by mohla podobně jako minule kývnout na kratší dobu. Kabinet naposledy žádal o 30 dnů, poslanci souhlasili se 17 dny do 20. listopadu. Platnost nouzového stavu vyžadují všechna pásma opatření k omezení šíření covidu-19 podle rizikového skóre v novém protiepidemickém systému ministerstva zdravotnictví.

Návrh daňových změn předpokládá zejména zavedení stravenkového peněžitého paušálu jako alternativy k nynějším stravenkám a vyšší zdanění cigaret. Rozpočtový výbor chce do předlohy zařadit také snížení třeba spotřební daně z nafty. Zřejmě největší pozornost ale vyvolávají návrhy na zrušení superhrubé mzdy se snížením daně z příjmu zaměstnanců. Konkurenční úpravy podali premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Ve hře jsou také různé pozměňovací návrhy ke zvýšení daňové slevy na poplatníka nebo zdanění hazardu.

Schvalování zákona o evidenci skutečných majitelů Sněmovna odložila v pátek kvůli omluvené absenci ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO). Spornou pasáž o svěřenských fondech poslanci možná upraví, nebo zruší. Podle některých výkladů vládní verze by byl Babiš považován za vlastníka svěřenských fondů, do kterých vložil holding Agrofert, ale nikoli za vlastníka samotného holdingu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moje uši! Maláčová je v šoku. Z vás, co chcete rozvolňovat. Za covid můžete vy všichni

18:30 Moje uši! Maláčová je v šoku. Z vás, co chcete rozvolňovat. Za covid můžete vy všichni

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v rozhovoru uvedla, že nevěří vlastním uším,…