Poslanci trafiky domlouvali i mimo sněmovnu, tvrdí Ištvan

18.07.2013 8:10

Poslance nestíháme pro projevy ve sněmovně, schůzky probíhaly i mimo ni, říká Ivo Ištvan v rozhovoru pro deník Právo. Podle vrchního státního zástupce je třeba vyjasnit, jestli se vynětí týká i pro činy mimo sněmovnu. Na tuto otázku musí odpovědět Nejvyšší soud.

Poslanci trafiky domlouvali i mimo sněmovnu, tvrdí Ištvan
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Ivo Ištvan, vrchní státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci
reklama

V úterý přišlo rozhodnutí Nejvyššího soudu, který vyjmul na základě poslanecké imunity z pravomoci policistů, žalobců a soudců exposlance ODS Marka Šnajdra, Ivana Fuksu a Petra Tluchoře obviněné z politické korupce. Na základě tohoto rozhodnutí byli exposlanci propuštěni z vazby a státní žalobce vzal zpět svou žádost o vydání Petra Nečase k trestnímu stíhání.

Výtky směřované k žalobcům směřují k tomu, zda si pečlivě zjistili, jestli neexistují nějaké překážky, které by bránily v zahájení stíhání. K tomuto Ištvan Právu řekl: „ Vyšli jsme z rozhodnutí Nejvyššího soudu v kauze poslanců Víta Bárty a Jaroslava Škárky, kde se uvádí, že poslanci jsou vyňati pro jednání na půdě sněmovny. Ale protože my podle našeho pevného přesvědčení, a ze spisového materiálu je to zřejmé, je nestíháme pro projevy v Poslanecké sněmovně, tak proto jsme měli zato, že tady žádná exempce neplatí,“ uvedl.

Podle Ištvana proto nelze mluvit o nějakém pochybení na straně státních zástupců. Z rozhodnutí Nejvyššího soudu podle Ištvana jednoznačně nevyplývá, jakého rozsahu poslanecká imunita je. Bude prý potřeba zjistit, jestli ji soud nově nerozšířil i na jednání mimo sněmovnu. To by podle žalobce byla nová skutečnost.

Čekáme na oficiální odůvodnění NS

„V případě, že zadokumentujeme, že část jejich jednání proběhla mimo Poslaneckou sněmovnu, tak se pravděpodobně obrátíme na Nejvyšší soud s žádostí, aby rozhodl, zda uvedení exposlanci jsou vyňati i pro to jednání mimo sněmovnu,“ řekl Ištvan s tím, že až pak mohou dále pokračovat.

Ištvan také potvrdil, že zatím čerpají informace jen z jakýchsi fragmentů odůvodnění Nejvyššího soudu a na jeho oficiální kompletní odůvodnění stále čekají.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babišův syn si dopisoval s Pavlem Šafrem: Otec byl vždy falešný a zlý. Zrůda, primitiv. Strach nemám, je to srab

17:51 Babišův syn si dopisoval s Pavlem Šafrem: Otec byl vždy falešný a zlý. Zrůda, primitiv. Strach nemám, je to srab

Andrej Babiš mladší poskytl rozhovor šéfredaktorovi serveru Forum24.cz Pavlu Šafrovi. Byl to rozhovo…