Poslanci úřadují ve stranických sídlech. A erár jim platí statisíce

02.02.2013 11:56

Politické strany žijí i z peněz, které dostávají ze státního rozpočtu za každý poslanecký mandát získaný ve volbách. Ukazuje se ale, že jim to nestačí a těží z rozpočtu i jinou cestou. Někteří zákonodárci ČSSD si např. zřídili poslaneckou kancelář přímo v Lidovém domě, na kterou z peněz daňových poplatníků čerpají maximální možnou částku v Praze 345 tisíc korun ročně. Peníze končí ve stranické kase. Rekordmanem je pak poslanec z TOP 09.

Poslanci úřadují ve stranických sídlech. A erár jim platí statisíce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

V Lidovém domě si zřídili kancelář např. Jiří Koskuba a Miroslav Svoboda. Za pronájem kanceláře každý z nich do stranické kasy odevzdává téměř třicet tisíc měsíčně. Naproti tomu poslanec Stanislav Křeček (ČSSD) sídlí na Mírovém náměstí a na nájemném platí o sedm tisíc korun měsíčně méně. Informuje o tom server Lidovky.cz

Rekordman z TOP 09

„Nemůžu za to, že je Lidový dům v centru města a že mají normu pronajímat to za tuto částku,“ řekl serveru Lidovky.cz poslanec Svoboda. Ve stranických sídlech ČSSD mají kanceláře i poslanci z dalších měst. Třeba Josef Novotný v Karlových Varech či Vlasta Bohdalová v Českých Budějovicích, upozorňuje server.

Ale podobným způsobem peníze daňových poplatníků nevyužívají jen politici sociální demokracie. K témuž se uchyluje i poslanec Jiří Dolejš nebo Marta Semelová (oba KSČM). Zákonodárci sídlí ve stranické centrále v ulici Politických vězňů. Také oni platí maximální možnou výši nájemného přesahující 354 tisíc korun ročně.

Podobně to praktikuje i poslankyně Jana Černochová z ODS, která je zároveň starostkou Prahy 2, a sídlí v tamní kanceláři. Peníze tak neplynou do kasy ODS, ale do pražského magistrátu. Rekordmanem mezi poslanci je ovšem poslanec TOP 09 Rom Kostřica. Úřaduje z kanceláře v centru Brna, za kterou odvádí 357 600 korun ročně. „Je to moderní budova v centru. Občané alespoň nemusí cestovat daleko,“ hájí se.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Oni kradli! Kde je Bartoš?“ Babiš na Primě vytáhl peníze. Padla sprostá slova

22:35 „Oni kradli! Kde je Bartoš?“ Babiš na Primě vytáhl peníze. Padla sprostá slova

Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (SPOLU), Vojtěch Filip (KSČM), Jan Hamáček (ČSSD), Zuzana Majerová Za…