Poslanci úřadují ve stranických sídlech. A erár jim platí statisíce

02.02.2013 11:56

Politické strany žijí i z peněz, které dostávají ze státního rozpočtu za každý poslanecký mandát získaný ve volbách. Ukazuje se ale, že jim to nestačí a těží z rozpočtu i jinou cestou. Někteří zákonodárci ČSSD si např. zřídili poslaneckou kancelář přímo v Lidovém domě, na kterou z peněz daňových poplatníků čerpají maximální možnou částku v Praze 345 tisíc korun ročně. Peníze končí ve stranické kase. Rekordmanem je pak poslanec z TOP 09.

Poslanci úřadují ve stranických sídlech. A erár jim platí statisíce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

V Lidovém domě si zřídili kancelář např. Jiří Koskuba a Miroslav Svoboda. Za pronájem kanceláře každý z nich do stranické kasy odevzdává téměř třicet tisíc měsíčně. Naproti tomu poslanec Stanislav Křeček (ČSSD) sídlí na Mírovém náměstí a na nájemném platí o sedm tisíc korun měsíčně méně. Informuje o tom server Lidovky.cz

Rekordman z TOP 09

„Nemůžu za to, že je Lidový dům v centru města a že mají normu pronajímat to za tuto částku,“ řekl serveru Lidovky.cz poslanec Svoboda. Ve stranických sídlech ČSSD mají kanceláře i poslanci z dalších měst. Třeba Josef Novotný v Karlových Varech či Vlasta Bohdalová v Českých Budějovicích, upozorňuje server.

Ale podobným způsobem peníze daňových poplatníků nevyužívají jen politici sociální demokracie. K témuž se uchyluje i poslanec Jiří Dolejš nebo Marta Semelová (oba KSČM). Zákonodárci sídlí ve stranické centrále v ulici Politických vězňů. Také oni platí maximální možnou výši nájemného přesahující 354 tisíc korun ročně.

Podobně to praktikuje i poslankyně Jana Černochová z ODS, která je zároveň starostkou Prahy 2, a sídlí v tamní kanceláři. Peníze tak neplynou do kasy ODS, ale do pražského magistrátu. Rekordmanem mezi poslanci je ovšem poslanec TOP 09 Rom Kostřica. Úřaduje z kanceláře v centru Brna, za kterou odvádí 357 600 korun ročně. „Je to moderní budova v centru. Občané alespoň nemusí cestovat daleko,“ hájí se.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„To smrdí. Pořádně.“ Milan Knížák zaslechl, jak se o válce na Ukrajině baví malé děti

21:45 „To smrdí. Pořádně.“ Milan Knížák zaslechl, jak se o válce na Ukrajině baví malé děti

Komunistická éra zpátky v novém kabátě? K umělci Milanu Knížákovi se dostaly alarmující informace o …