Poslanec ČSSD se rozepsal, v čem jsou úžasné USA. A rovnou nadvakrát

18.07.2015 12:32

USA jsou velmi demokratickou zemí a na rozdíl od Evropy v ní demokracie vychází zespodu. Problémem je ale nadvláda ekonomiky a finančních skupin zejména nad zahraniční politikou USA, tvrdí sociálnědemokratický poslanec Antonín Seďa. Uvedl to v odpovědi na dotazy čtenářů, které mu přišly na jeho profil na serveru ParlamentníListy.cz.

Poslanec ČSSD se rozepsal, v čem jsou úžasné USA. A rovnou nadvakrát
Foto: Daniela Černá
Popisek: Antonín Seďa, poslanec ČSSD
reklama

Čtenář, který se podepsal pouze jako „Hanick“, se poslance zeptal, kdy USA konečně pochopí, že svět vojensky ovládnout nemohou. „I kdyby měly třeba dvojnásobek základen v cizích zemích,“ podotkl čtenář s tím, že politika USA směřuje k tomu „vydělat za každou cenu – i za cenu lidských životů.“

Všechny války mají kořeny v těchto cílech. I ta na východní Ukrajině

Seďa připustil, že to tak z venku vypadá. „Nicméně USA jsou velmi demokratická země, protože tam na rozdíl od Evropy vychází demokracie zespodu,“ uvedl Seďa. Za největší problém USA považuje nadvládu ekonomiky a finančních skupin nad politikou, zejména z pohledu zahraniční politiky USA.

„Je nutné si uvědomit, že všechny velmoci usilují především o zajištění surovin, energie a bezpečnosti. Mimochodem všechny války mají kořeny v těchto cílech, někdy skrývaných za náboženské svobody či demokratické principy,“ vysvětlil poslanec s tím, že z tohoto pohledu je třeba vidět i současnou situaci v Sahelu či Krymu a na východní Ukrajině.

Celé znění otázky a odpovědi je ZDE

Nedívejte se na svět černobíle

Na předešlý dotaz navázala Ladislava Orange, která poukázala na historickou událost, kdy prý USA před 120 lety začaly invazi na Filipíny. „A v desetileté válce vzalo zasvé cca 20 tisíc domorodých filipínských vojáků a 1,5 milionu civilistů převážně v koncentračních táborech (první hromadné užití koncentračních táborů o kapacitě 350 000 míst proti civilistům z oblastí ‚nepřátelsky naladěných‘),“ argumentovala čtenářka zřejmě ve snaze podpořit svůj názor, že USA jsou světovým agresorem.

Seďa čtenářku ubezpečil, že se o historii zajímá a že tyto informace zná. „Tak jako znám průběh korejské války, války ve Vietnamu, Afghánistánu (včetně britského a sovětského působení v této zemi) aj.,“ odpověděl a naznačil, že se na svět rozhodně nedívá ideologicky či zaujatě. „Prosím, nedívejte se na svět černobíle, ale na základě relevantních informací. A také, pokud máme na některé problémy odlišné pohledy a názory, to přece neznamená, že jsme nepřátelé, kteří spolu neumějí diskutovat,“ vyzval Seďa čtenářku závěrem.

Celé znění otázky a odpovědi je ZDE


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zaprodanče umělče!” Tomáš Klus vyšetřil Vrbětice. Ten dopadl

16:32 „Zaprodanče umělče!” Tomáš Klus vyšetřil Vrbětice. Ten dopadl

Dezinformátoři vyrábějí mlhu, aby zakryli oficiální verzi vrbětických událostí. Poznáte je podle toh…