Poslanec ČSSD se vyjádřil k maturitám z matematiky: Děs a hrůza, něco se musí změnit

7. 7. 2014 18:42

Nad neradostnými výsledky státních maturit, zejména z matematiky, se v rubrice Politici voličům serveru ParlamentníListy.cz zamýšlí poslanec ČSSD Milan Urban. Připomíná, že téměř čtvrtina středoškoláků nezvládla maturitní testy z matematiky. „To je tragická bilance, kterou není možné přehlížet,“ poznamenává k tomu sociálnědemokratický politik.

Poslanec ČSSD se vyjádřil k maturitám z matematiky: Děs a hrůza, něco se musí změnit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Urban

První problém vidí v celkovém nastavení maturit. „Státní maturity totiž prokázaly, že pokud chceme mít tuto zkoušku jako určité objektivní měřítko znalostí, nelze ji přikládat na tak širokou paletu škol, jako to nyní děláme,“ uvádí s tím, že jeho osobní názor je, že je třeba skutečně oddělit skupinu „střední školy“ (ať již gymnázia nebo odborné školy) od učebních oborů.

Druhý problém vidí v tom, že se ke studiu dostává mnoho studentů či žáků, kteří již dávno na školách nemají být, protože si vybrali pro svoje vzdělávání příliš náročné ústavy nebo nejsou studiu ochotni věnovat dostatek času a energie. Problém je to o to závažnější, že takto dochází k nemalému mrhání penězi z veřejných rozpočtů.

Třetí problém vidí v nutnosti zamyslet se nad celým systémem výuky a osnov. „Především je třeba začít právě u matematiky,“ podotkl Urban s tím, že naše školství by mělo především učit myslet a rozvíjet přirozené schopnosti žáků a studentů. Mluví se o tom více než dvacet let, určitě se něco povedlo, „ale asi všichni cítíme, že toho nebylo dost“.

Jak dodává, sám žádný recept na řešení nemá, od toho ale máme příslušné ministerstvo. „Ale poslední maturitní Waterloo ukazuje, že změna je nutná a je nutná rychle,“ dodává s tím, že prosperita této země stojí na průmyslu. „Tedy na schopnosti řešit technické problémy a přinášet technická řešení. Jenže podle výsledků posledních maturitních testů se zdá, že mladých lidí schopných takových technických řešení máme zoufale málo.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Ministr Petříček se natočil, jak hovoří s obrázkem Václava Havla

21:16 VIDEO Ministr Petříček se natočil, jak hovoří s obrázkem Václava Havla

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) využil možnosti posadit se do automobilu VW Golf Václava Hav…