Poslanec SPD Jelínek: Euro by bylo posledním hřebíčkem do naší rakve

27.08.2021 20:54

Poslanec Pavel Jelínek (SPD) tvrdí, že přijetí eura by „výrazně poškodilo českou ekonomiku a bylo by posledním hřebíčkem do rakve naší suverenity“. Přitom právě SPD je podle něj jedinou stranou, která proti přijetí eura vystupuje, zatímco ostatní strany v čele s demoblokem, ale i včetně hnutí ANO, přijetí eura dříve nebo později podpoří.

Poslanec SPD Jelínek: Euro by bylo posledním hřebíčkem do naší rakve
Foto: SPD Olomouc
Popisek: Pavel Jelínek

„Hnutí SPD je jediným relevantním subjektem ve Sněmovně, který se zásadně staví proti přijetí eura. Přijetí eura by totiž výrazně poškodilo naši ekonomiku a bylo by jedním z posledních hřebíčků do rakve naší suverenity. Ostatní strany přijetí eura dříve či později podporují,“ tvrdí Jelínek ve svém komentáři v Parlamentních listech.

Piráti podle něho chtějí vstoupit do Evropského mechanismu směnných kurzů – ERM, což je jen příprava na přijetí eura. „Protože tím se zafixuje kurz koruny vůči euru. Podle STAN zase bez eura nemůže mít Česká republika významné a výhodné postavení a ocitne se prý na periferii EU. TOP 09 se hlásí k přijetí eura naprosto zásadně, stejně jako KDU-ČSL. Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura řekl, že ODS je pro přijetí eura v okamžiku, kdy to bude pro ČR výhodné,“ vyjmenoval Jelínek.

Vedle demobloku však přijetí eura podle Jelínka podporuje i premiér Andrej Babiš. „Euro musí být klíčové téma pro jakoukoliv budoucí vládu. Když vám kurz koruny skáče pořád nahoru dolů, nemůžete nic plánovat. Nechápu, proč to politici konečně nepochopí. Až euro přijmou všechny státy kolem nás, tak si spekulativní kapitál bude hrát jen s naší korunou. A to nemůžeme ustát,“ měl říct Babiš, zatímco KSČM i ČSSD prý přijetí eura taktéž podpořily.

Podle Jelínka má ale přijetí eura mnoho zásadních nevýhod. „Eurozóna není optimální měnová zóna, jednotlivé ekonomiky jsou příliš odlišné na to, aby mohla fungovat jedna měna. Co vyhovuje Němcům, nevyhovuje Řekům. Pro Řeky je například euro příliš silnou měnou. Dříve prostě při svých problémech devalvovali. Teď se musí zadlužovat a vše se u nich velmi zdražuje,“ varuje Jelínek, který dle svých slov odmítá platit dluhy za Řeky, Španěly, Italy nebo Francouze.

„Proto se musíme jasně postavit proti přijetí eura a nesmíme ho přijmout NIKDY! Jinak ztrátou vlastní měny ztratíme jeden z posledních významných nástrojů, jak rozhodovat o své ekonomice a o své zemi…,“ píše Jelínek rázně.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Inflace

Proč jinde klesá, jen u nás roste? Asi to není vina jen vás politiků, ale přijde mi, že ani vy nijak nepřispíváte tomu, aby se snížila. Jestli to tak není, tak mě o tom přesvěčte.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To už Kaufland přehnal: Češi se bouří, stát zasahuje

14:25 To už Kaufland přehnal: Češi se bouří, stát zasahuje

Velmi nepěkné překvapení čekalo na inspektory, kteří na konci ledna zavítali ke kontrole pardubické …