Poslanec Úsvitu Holík se vydal k rusko-ukrajinským hranicím. Čtěte, co tam zjistil

05.09.2014 15:35

Poslanec Úsvitu Jaroslav Holík hloubal nad tím, jak je možné, že tolik občanů Ukrajiny utíká do Ruska, když česká média a s nimi i někteří politici prezentují Rusko jako „zlého agresora“. A protože si rád ověřuje informace sám, vydal se na vlastní pěst hledat odpověď do utečeneckých táborů poblíž rusko-ukrajinských hranic.

Poslanec Úsvitu Holík se vydal k rusko-ukrajinským hranicím. Čtěte, co tam zjistil
Foto: Daniela Černá
Popisek: Poslanec Jaroslav Holík
reklama

Podle oficiálních údajů uteklo do Ruské federace na sedm set padesát tisíc Ukrajinců. Toto číslo zřejmě není konečné, jelikož se do statistik nezapočítávají lidé, kteří se obracejí na své příbuzné a po státu materiální pomoc nežádají. V současnosti údajně tvoří největší sběrný tábor uprchlíků město Krasnodar, do kterého tedy logicky vedly i kroky českého poslance.   

„Hovořil jsem s několika skupinkami lidí, a to přímo v městské radnici, před hotelem Kavkaz, ale také v uprchlickém táboře v městě Severnyj, či přímo na ulici města Krasnodar nebo v horském centru Čeget. Zastavil jsem se u každého auta s ukrajinskou SPZ. Většinou se jednalo o občany z Luhansku a Doněcku,“ uvádí Holík. 

Nevěříme Porošenkovi, střílí po nás, zavírá nás do táborů...

Většina oslovených údajně emigrovala do Ruska kvůli tomu, že nevěří prezidentovi Porošenkovi. Jeho vojáci prý po nich stříleli, přičemž neušetřili ani mateřské školy.

„Pro nás, rusky mluvící, postavili už dva tzv. filtrační tábory, aby všichni obyvatelé viděli, co je čeká, pokud budou proti juntě. Vláda, která posílá legální armádu k vraždění vlastních obyvatel, si jiné označení nezaslouží. Střílejí i po autech s humanitární pomocí,“ šokovali poslance uprchlíci a dodali, že ukrajinský prezident jim žádnou humanitární pomoc neposlal. „Porošenko je lhář. Žádná humanitární pomoc z Kyjeva nepřišla, naopak naši lidé jsou vojáky ukrajinské armády okrádáni. Jediné, co nám posílá, jsou bomby,“ uváděli věci na pravou míru.

Žádní Rusové u nás nebojují

Jednoznačně rovněž odmítli přítomnost ruských vojáků na ukrajinském území. V Doněcku údajně bojují pouze místní havíři, kteří se snaží bránit zemi, kde se narodili a kde pracují. Jedna postarší žena na toto téma uvedla: „Můj syn byl důstojníkem Ukrajinské armády. Když viděl zvěrstva, která armáda páchá na civilním obyvatelstvu, přešel s kolegy a plnou výstrojí na stranu obránců svobody. Tito důstojníci, kteří mají vojenské zkušenosti, učí mladé dobrovolníky válečnickému umění."

Celý text k přečtení ZDE.

Žádný z oslovených uprchlíků si prý válku nepřál. Všichni se údajně chtějí vrátit domů, obnovit svá rozstřílená obydlí a začít pracovat, aby se měli stejně dobře jako se mají v Rusku.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Odevzdejte nám sochu maršála Koněva! Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

16:50 „Odevzdejte nám sochu maršála Koněva! Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

"Žádám vás, abyste co nejdříve odevzdali památník Ruské federaci," napsal mimo jiné ruský ministr ob…