Poslanec Zahradníček: Ransdorf by od prezidenta zasloužil ocenění

13.02.2016 13:28

V rozhovoru, který poskytl naší redakci Josef Zahradníček (KSČM), okomentoval nejen události, které minulou sobotu doprovázely demonstrace v Praze. Prozradil nám také, proč je přesvědčen, že Evropa v řešení imigrační krize hodně zaspala, a zhodnotil možné následky. Vyjádřil se ale i k návrhu vyznamenat in memoriam Miloslava Ransdorfa za zásluhy o vlast. A nejen k tomu...

Poslanec Zahradníček: Ransdorf by od prezidenta zasloužil ocenění
Foto: archiv
Popisek: poslanec KSČM Josef Zahradníček

Praha byla před týdnem plná demonstrací, incidentů, policejních manévrů. Jak byste zpětně zhodnotil připravenost a schopnost policie zvládnout situaci? Narážím především na kritiku policie za nečinnost při napadení přenosového vozu ČRo, kdy údajně přítomní policisté na žádost o pomoc nereagovali, ale také na uzavření velké části metropole, což mohou velmi negativně vnímat i turisté.

Policie bude vždy kritizovaná. Ať zasáhne nebo nezasáhne. Vždy se to někomu bude líbit a někomu ne. Záleží také, jak to média podají veřejnosti. Lze jen doporučit občanům, aby se velkým obloukem vyhnuli všem demonstracím. Každý, kdo se svobodně rozhodne, že se podniku zúčastní, musí také počítat s případnými důsledky svého rozhodnutí. Je třeba se také zeptat, proč tam přenosový vůz ČRo vůbec byl. Případ je ještě v šetření a musíme počkat na závěry vyšetřování.

Co se týče termínu „uzavření velké části metropole“, mám za to, že bezpečnost musí být vždy na prvním místě, a je věcí policie, jak situaci vyhodnotí a jak rozhodne.

Ještě tentýž večer došlo také ke žhářskému útoku na „centrum Klinika“, ve kterém dobrovolníci kromě jiného prý pomáhají uprchlíkům. Okamžitě se začalo mluvit a psát o tom, že za útokem stojí „náckové“. Jak na vás působí dosud zveřejněné informace? Může něco takového v budoucnu pokračovat? V Německu již mnohokrát došlo k útokům na uprchlická centra.

Je pro mě velice smutnou skutečností, že při návštěvách evropských a světových měst potkávám a vidím plně vyzbrojené policejní hlídky, a to ještě v neprůstřelných vestách. Nechci a ani si nemohu představit situaci, že toho budeme svědky i ve městech ČR.

KSČM se o tomto víkendu „nepřiklonila“ ani k „okamurovcům“, s nimiž jste v opozici, ani ke „konvičkovcům“, kde je řada lidí s levicovým názorem, z nichž někteří prošli ČSSD, a ani ke Stropnickému a jeho zeleným. Znamená to, že vyčkáváte?

Vedoucí představitelé KSČM jistě zaujali k demonstracím stanovisko, ale již nemohou ovlivnit, jak je média zveřejní.   

Akce Bloku proti islámu a Úsvitu na Hradčanském náměstí se zúčastnily tisíce lidí, náměstí bylo zaplněné, hlava na hlavě. Přesto se v některých médiích objevilo, že přišly demonstrovat stovky lidí. Není to tak dávno, co lidé ani proti islámu demonstrovat nechodili, nejvýš v malých počtech. Lidé jsou stále víc aktivní. Je to pouze migrační krizí a obavami? Mohou tak něco změnit?

Že je něco v nepořádku v tom, jak média informují veřejnost, je všeobecně známo. I tento příklad toho může být důkazem.

Protestní akce se však nekonaly jen v Česku, nýbrž jsou již delší dobu součástí života v Evropě. Nejsou ale protesty, které rozdělují společnost, pro islám medvědí službou, jelikož není účinnější zbraň, než rozvrátit naši civilizaci zevnitř?

Evropa nemůže rezignovat na své tradice a na národní zvyky ve svých jednotlivých zemích, které se utvářely po staletích. Kdo k nám chce přijít a chce zde žít, musí naše zákony a pravidla dodržovat. Jinak v ČR nemá co dělat. Evropa již hodně zaspala. Náprava v této věci nebude jednoduchá a nebude ani levná. Bude podle mého názoru i hodně bolet.

Jaký očekáváte vývoj uprchlické krize v letošním roce? Zesílí, nebo se podaří najít řešení?

Hovořit o vývoji uprchlické krize v letošním roce je věštění z křišťálové koule. EU dluží svým občanům mnoho odpovědí na otázky, které leží na stolech bruselské administrativy. Mrzí mě, že stále a stále, hlouběji a hlouběji strká hlavu do písku a problémy neřeší. 

Otázka na závěr, jak se svěřil spisovatel Milan Macák v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz, navrhnete spolu s přáteli Miloši Zemanovi, aby vyznamenal in memoriam Miloslava Ransdorfa za zásluhy o vlast. Podporujete vy, strana, tuto inciativu? Proč?

Můj osobní názor je, že je věcí pana prezidenta, komu udělí možná vyznamenání. Je to jeho pravomoc a já ji respektuji. Miloslav Ransdorf byl jistě mimořádně vzdělaný člověk. Měl obdivuhodný přehled a jistě by si zasloužil i ocenění od pana prezidenta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Kateřina Synková

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To bude šok: Karel Gott a rok 1968. Odhaleny dokumenty

14:00 To bude šok: Karel Gott a rok 1968. Odhaleny dokumenty

V souvislosti s úmrtím Karla Gotta se začalo řešit, jaké měl názory na komunisty a co dělal v době v…