Poslanec od Babiše kroutí hlavou: Bělorusko? Šílené!

18. 8. 2020 16:06

Z PROFILŮ To, co se děje v Bělorusku, je šílené, nepřijatelné a EU se proti tomu musí důrazně ozvat, shodují se poslanci Jaroslav Bžoch z ANO, Jan Zahradník z ODS a kandidát na senátora za ČSSD Antonín Seďa. Poslední jmenovaný však jen nezůstal u tohoto tvrzení. Sáhl ke srovnání českého premiéra Andreje Babiše s běloruským diktátorem Alexandrem Lukašenkem.

Poslanec od Babiše kroutí hlavou: Bělorusko? Šílené!
Foto: Repro Rada BNR
Popisek: Demonstrace za demokratické Bělorusko
reklama

Napětí v ulicích běloruských měst by se v posledních dnech dalo krájet. Prezident Alexandr Lukašenko vládne v zemi pevnou rukou nepřetržitě od roku 1994 a desítky tisíc občanů v ulicích měst  mu dávají najevo, že už mají jeho nadvlády plné zuby a že touží po svobodě.

Premiér Andrej Babiš už dal najevo, že by EU měla tuto touhu Bělorusů podpořit a zároveň by měla dát ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi najevo, že by se neměl plést do dalšího vývoje událostí v Bělorusku.

Poslanec zvolený za hnutí ANO Jaroslav Bžoch svého stranického šéfa podpořil. „Je to šílené, ohodnotil situaci v Bělorusku v odpovědi určené jednomu ze čtenářů serveru ParlamentníListy.cz s dovětkem, že chování, jaké předvádí Alexandr Lukašenko nepatří do 21. století.

„My máme jedinou šanci, a to je se spojit v rámci EU a přijmout jasné stanovisko. Žádat opakování voleb, kam budou pozváni i zahraniční pozorovatelé a hlavně propuštění všech, které režim neoprávněně zadržuje. Další, co můžeme, jsou cílené sankce na vysoké činovníky a jejich rodiny včetně zákazu vstupu na půdu EU. Myslím, že k tomu se přidají i ostatní země. Pak jsou také možné celkové ekonomické sankce, ale u těch hrozí, že dopadnou na obyčejné obyvatele země, a že už v tak vážné ekonomické situaci se chudoba ještě zvýší a krize prohloubí. Zbytek mají v rukou občané Běloruska, které bychom měli podpořit,“ pokračoval Bžoch.

Poslanec ODS Jan Zahradník také odsoudil násilí, jehož se na demonstrantech dopouští členové bezpečnostních složek dosud věrní Lukašenkovi. Ocitoval část stanoviska ODS, ve kterém občanští demokraté násilí páchané na demonstrantech označili za absolutně nepřijatelné.

„Násilný postup běloruských složek a Alexandra Lukašenka proti vlastním občanům, běloruským i zahraničním novinářům, je odsouzeníhodný. Je nepřijatelné, aby kdekoliv, a zvláště v Evropě, byl někdo perzekvován za vyjádření politické vůle a bylo potlačováno jedno ze základních lidských práv – svoboda slova,“ uvedl Petr Fiala, předseda ODS.

„Běloruský režim je posledním takovýmto autoritářským režimem v Evropě. Aniž bychom se chtěli vměšovat do vnitřních záležitostí jakékoliv země, brutální násilí na vlastních obyvatelích v Bělorusku je nepřijatelné a odsouzeníhodné. Jako symbol naší podpory opozici požadující regulérní volby ODS vyvěsila běloruskou vlajku. Na středeční schůzi poslanecké sněmovny budeme požadovat zařazení bodu týkajícího se situace v Bělorusku a budeme navrhovat přijetí stejného usnesení, jaké ve středu přijali senátoři,“ doplnil  místopředseda strany Martin Kupka.

Europoslanec a někdejší ministr zahraničí ODS Alexandr Vondra zdůraznil, že EU musí na Bělorusko uvalit sankce, ale mají to být chytré sankce, což ve Vondrově podání znamená, že mají cílit na Lukašenka a jeho blízké spolupracovníky, nikoli plošně na všechny obyvatele země.  V tom se Vondra shodl s Bžochem.

Kandidát ČSSD na senátora Antonín Seďa zdůraznil, že pokud může Lukašenka někdo zastavit, jsou to především sami Bělorusové. Seďa ale nezůstal jen u tohoto tvrzení, sáhl také ke srovnání stávajícího českého premiéra Babiše s běloruským diktátorem Lukašenkem.

Vzpomeňme si na situaci na Ukrajině, v Gruzii apod. Tam také byli u moci autoritáři a nakonec si lidé zvolili jinou politickou reprezentaci. A dnes ani ta není všem přijatelná. O tom jsou prostě volby a svobodná a demokratická společnost. Ale nedělejme si iluze o tom, že i v demokracii lze postupně budovat autoritářské principy. Podívejme se na volby a na obrovskou PR a mediální masáž našeho současného premiéra v průběhu celého funčního období. Začíná to vybudováním svého politického hnutí, které je řízeno autoritářsky jednou osobou a zároveň jejím vlastníkem. Dále to pokračuje přes vlastnictví médií atd. Tomu se říká oligarchizace politiky, a to právě z důvodu těchto praktik na Ukrajině, v Bělorusku či v Gruzii. Takže znovu, o osudu Lukašenka mohou a budou rozhodovat pouze Bělorusové,“ uvedl Seďa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pavel Zeman odchází: „Soudružka“ Benešová i vzpomínky na otrávené stromy. A něco o jeho vztahu s Bradáčovou...

17:14 Pavel Zeman odchází: „Soudružka“ Benešová i vzpomínky na otrávené stromy. A něco o jeho vztahu s Bradáčovou...

Na konci června si Pavel Zeman vyklidí kancelář v Brně na Nejvyšším státním zastupitelství. Strávil …