Poslanecká komise k policii začala vyslýchat exministra Pecinu

31. 10. 2016 11:21

Sněmovní komise ke sporné reorganizaci policie dnes začala s dalšími výslechy, sešla se podeváté. Jako první před poslance předstoupil bývalý ministr vnitra Martin Pecina, za jehož vedení se o policejní reformě debatovalo. Změny se podle dřívějších informací také připravovaly. Po Pecinovi k výslechu přijdou ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), který patřil mezi největší kritiky změn, a bývalý ředitel olomoucké pobočky Generální inspekce bezpečnostních sborů Petr Uličný.

Poslanecká komise k policii začala vyslýchat exministra Pecinu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý ministr vnitra Martin Pecina

„Pan Pecina je tady proto, že jako bývalý ministr vnitra v některých sdělovacích prostředcích uvedl, že to, čemu se říká reorganizace policie, se připravovalo už dávno. To znamená, že to není věc, která najednou spadla z nebe, jak občas čteme,“ řekl novinářům předseda poslanecké komise Pavel Blažek (ODS). Pecina byl ministrem vnitra v úřednických vládách Jana Fischera a Jiřího Rusnoka.

Pelikán před poslance přijde kvůli tomu, že podle Blažka byl jedním z těch, kdo „kvůli policii spustil hlubokou koaliční a politickou krizi“. Připomněl také, že Pelikán hrozil rezignací, ale ministerské křeslo neopustil. „Bude nám muset vysvětlit, proč reagoval tak, jak reagoval, a jaké informace měl k tomu, aby takto zásadním způsobem vystupoval,“ doplnil Blažek.

O Uličného se zajímala policie v souvislosti s kauzou Vidkun, která se týká údajné korupce v olomouckých policejních řadách. V případu figuruje končící hejtman Jiří Rozbořil, podnikatel Ivan Kyselý, náměstek ředitele olomoucké krajské policie Karel Kadlec a šéf tamní hospodářské kriminálky Radek Petrůj. Případ řeší policie místo inspekce, která se zabývá kriminalitou uvnitř policie. To by zřejmě mohl být jeden z důvodů, proč bude Uličný před poslanci mluvit.

Reorganizace policejních útvarů vyvolala roztržku mezi koaličními ČSSD a ANO, kritizovali ji někteří žalobci. Komise se zabývá různými podezřeními souvisejícími s postupem policejního prezidia, policistů z protimafiánského útvaru i státních zástupců z olomouckého vrchního státního zastupitelství.

Výsledky vyšetřování měly být známy do konce října. Komise však ještě potřebuje vyslechnout řadu lidí. Požádala proto o prodloužení lhůty, čemuž poslanci vyhověli. Na výslednou zprávu má čas do konce ledna.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hamáček toho má už dost. Bouchl do stolu a odhalil, jak je to se „syrskými sirotky“ z Řecka: Sedmnáctiletí Pákistánci a Afghánci. Bezpečnostní riziko pro naši zemi!

17:35 Hamáček toho má už dost. Bouchl do stolu a odhalil, jak je to se „syrskými sirotky“ z Řecka: Sedmnáctiletí Pákistánci a Afghánci. Bezpečnostní riziko pro naši zemi!

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček se důrazně ohradil proti všem kritikům, kteří mu vyčítají…