Poslankyně Havlová brání chráněnou památku před vydáním církvi. Někdo tu prý lže

25.01.2014 20:26

Poslankyně Věcí veřejných zvolená do sněmovny na kandidátce hnutí Úsvit Tomio Okamury Olga Havlová zpochybňuje rozhodování generální ředitelky Národního památkového ústavu Naděždy Goryczkové ve věci žádosti o navrácení poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře.

Poslankyně Havlová brání chráněnou památku před vydáním církvi. Někdo tu prý lže
Foto: Úsvit přímé demokracie
Popisek: Poslankyně za hnutí Úsvit přímé demokracie Olga Havlová

Podle zpráv, které má Olga Havlová z veřejných sdělovacích prostředků, požádalo Biskupství brněnské s odvoláním na ustanovení zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi Národní památkový ústav o vydání poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Podle zveřejněných výroků ředitelky Goryczkové probíhají přípravy na uzavření smlouvy o vydání kostela, která by měla být podepsána koncem ledna 2014.

Celé vyjádření poslankyně Havlové najdete ZDE

Havlová o tomto rozhodnutí ale pochybuje, jak píše ve svém vyjádření. „Podle mých informací v případě poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře nejsou ale naplněny podmínky pro vydání podle zákona, neboť kostel nebyl v rozhodné době majetkem církve římskokatolické ani jí podléhajícího subjektu a dokonce ani nesloužil náboženským účelům," tvrdí poslankyně.

Zneužití pravomoci úřední osoby nebo padělání listin

Z uvedeného pak podle ní vyplývají pouze dva možné závěry. „Připravuje-li Goryczková vydání kostela, dopouští se tím zločinu zneužití pravomoci úřední osoby v souběhu se zločinem porušení povinnosti při správě cizího majetku," uvádí Havlová první z variant.

Druhou možností je podle ní to, že Biskupství brněnské uplatnilo svůj nárok s použitím padělaných listin, prokazujících vlastnictví kostela v rozhodné době, takže ředitelka ústavu jím byla oklamána.

Na základě těchto zjištění prý Havlová podala písemnou interpelaci na ministra kultury a zároveň bylo podáno trestní oznámení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec se vrátil a už to jelo. Chvojkův jemný kopanec do Zemana. Bartošek na to šel tvrději, připomněl, jak Zeman „odpálkoval“ Havla

13:41 Moravec se vrátil a už to jelo. Chvojkův jemný kopanec do Zemana. Bartošek na to šel tvrději, připomněl, jak Zeman „odpálkoval“ Havla

Po letní pauze se z obrazovek České televize znovu přihlásil Václav Moravec. V jeho Otázkách proti s…