Poslat pryč. Kazí chuť Čechů pomáhat. Z ODS k Romům z Ukrajiny

17.5.2022 10:44 dop.

Na Hlavním nádraží v Praze zůstávají i nadále ubytovány stovky romských válečných uprchlíků. Někteří z nich mají k dispozici i maďarský pas. Starosta Prahy 13 a zastupitel hlavního města David Vodrážka (ODS) bez obalu popsal, kam přesně by tyto běžence poslal.

Poslat pryč. Kazí chuť Čechů pomáhat. Z ODS k Romům z Ukrajiny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ukrajinští Romové před Hlavním nádražím v Praze

V pražské Troji vzniklo stanové městečko, kam bylo přesídleno na 150 uprchlíků, pro které se prozatím nepodařilo najít jiné ubytování. Městečko střeží policisté.

Anketa

Jste ochotni alespoň částečně omezit topení, ježdění autem či užívání klimatizace, abyste pomohli Ukrajině proti Putinovi?

2%
97%
hlasovalo: 35344 lidí

Vznik stanového městečka však nevyřešil situaci na Hlavním nádraží v Praze, kde stále přebývají stovky romských válečných uprchlíků z Ukrajiny. Často přespávají jen na zemi a jídlo dostávají toliko od dobrovolníků.

Někteří z romských uprchlíků mají vedle ukrajinského občanství i občanství maďarské, které jim udělila vláda Viktora Orbána. Jenže jako občan EU nemají takoví uprchlíci nárok na příspěvek 5 tisíc korun. O pomoc mají žádat v Maďarsku.

A přesně tam by je poslal pražský zastupitel z ODS.

„Nepřizpůsobiví jsou problém, vytvářejí obraz celé komunity. To je špatně. Místo toho, abychom s hrdostí přijímali uprchlíky, budeme je teď házet do jednoho pytle s Romy z Maďarska nebo Ukrajiny. Stát by měl zjistit, odkud člověk je, a pokud nemá status uprchlíka, tak ho naložit do vlaku a odvézt zpět do domoviny. Snaha pomáhat se ochlazuje,“ prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS pražský zastupitel Vodrážka.  

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) opakovaně upozorňuje, že v Praze už je takřka 80 tisíc uprchlíků a město už nemá kapacity, aby se zvládlo postarat o další.

Jenže i moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák hlásí, že je plno i v jeho regionu.

„Máme hodně těch, které nemůžeme ubytovat. Po naplnění kapacit na tom budeme stejně jako v Praze. Lidé jsou na nádraží a čekají, zda mohou někam jít. Situace s nepřizpůsobivými je komplikovaná. Není jiné řešení, než aby je stát rozprostřel,“ vyzval hejtman.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nechci legitimizovat euroskepticismus Klause, ale... Bek v Knihovně Václava Havla popsal Evropanům Čechy

21:04 Nechci legitimizovat euroskepticismus Klause, ale... Bek v Knihovně Václava Havla popsal Evropanům Čechy

V příběhu Ukrajiny se trochu zrcadlí naše vlastní tragická minulost. Roky 1938 a 1968, kdy silnější …