Pospíšil: Hrozí popravy stovek lidí. Pokud k tomu v Turecku dojde, není pro něj místo v NATO

18.07.2016 23:01

Především o situaci v Turecku po nezdařeném puči diskutovali v pondělních Událostech, komentářích poslanec Václav Zemek, člen zahraničního výboru sněmovny za ČSSD, a europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).

Pospíšil: Hrozí popravy stovek lidí. Pokud k tomu v Turecku dojde, není pro něj místo v NATO
Foto: TOP 09
Popisek: Jiří Pospíšil

Zemek si myslí, že je podivné, že se do převratu zapojilo asi tisíc mužů, když turecká armáda má půl milionu vojáků.

Podle Pospíšila je divné, že bylo jen pár hodin po puči zatčeno několik tisíc osob. „Není jasné, jak tito strážci nezávislé justice mohli být zapojeni do puče? Justice odjakživa byla s armádou strážcem sekulárního Turecka,“ podotkl europoslanec.

Zemek obhajoval podporu, které se od západních politiků dostalo současnému tureckému režimu. „Ať se nám to líbí nebo ne, současná vláda je demokraticky zvolená,“ podotkl.

Bezvýhradná podpora Erdoganova režimu je špatně

Podle Pospíšila byla podpora západních politiků turecké vládě byla příliš silná. „Je to autoritativní režim, Erdogan bojuje s opozicí, není tam klasický právní stát. Bezvýhradná podpora Erdoganova režimu je špatně. Erdogan vzdaluje Turecko od evropských hodnot, islamizuje zemi,“ uvedl europoslanec.

Diskutovalo se i o tom, zda má Turecko zůstat v NATO. Zemek poukázal na to, že Turecko je spolehlivý spojenec v NATO. A i když režim má prvky autoritářství, probíhají zde demokratické volby, v nichž strana AKP získala 50 % hlasů. Zemek připustil, že Turecko jeví určité známky islamizace. Zatím je to ale v rámci mantinelů, a tak Turecko může zůstat členem NATO.

Štáb ČT byl v Istanbulu zadržen

Pospíšil vyjádřil obavu, že v případě, že bude v Turecku zaveden retroaktivní trest smrti, budou pak následovat možná až stovky poprav lidí, u kterých by nebylo jasné, co v rámci puče spáchali. V takovém případě by pro Turecko nebylo v NATO místo.

Blízkovýchodní zpravodaj ČT pak z Turecka popsal zadržení štábu České televize v Istanbulu. Štáb byl hodinu vyslýchán agentem tajné služby a pak musel smazat záběry, na nichž byla zachycena policejní vozidla. Teprve pak byl propuštěn.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Francie „slaví“ fotbalový titul. Ale tak trochu zvláštně, zde je VIDEO

10:41 Francie „slaví“ fotbalový titul. Ale tak trochu zvláštně, zde je VIDEO

V médiích se tento týden ozývaly hlasy expertů, podle kterých se celá Francie semkla za svým multiku…