Postavili se mi. Adam Vojtěch zazpíval: Klíčová chvíle covidu v ČR

27.10.2020 11:02

Adam Vojtěch přes měsíc není ministrem zdravotnictví. Jeho nástupce Romana Prymulu čeká takřka jepičí ministerský život. Ve čtvrtek by měl být vyměněn. Vojtěch si po odchodu z funkce trochu odpočinul, ale teď se rozhodl znovu vstoupit do dění. Zdůraznil, že ze svého pohledu jako ministr dělal všechno, co mohl a i když cítí spoluzodpovědnost za současnou katastrofální situaci, prý rozhodně není jejím jediným strůjcem.

Postavili se mi. Adam Vojtěch zazpíval: Klíčová chvíle covidu v ČR
Foto: Repro Youtube
Popisek: Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
reklama

Spoluzodpovědnost určitě cítím. Vždy můžete něco udělat lépe. Současně si však stojím za tím, že jsme nic nepodcenili a naplno pracovali na tom, abychom se v České republice na další vlnu připravili,“ zdůraznil hned v úvodu rozhovoru pro server Aktuálně.cz.

Anketa

Souhlasíte se zákazem vycházení od 21 do 5?

62%
38%
hlasovalo: 28705 lidí

Je přesvědčen, že dělal všechno, co mohl, ale v myšlenkách se prý asi přece jen bude vždy vracet k jednání o povinnosti zavést roušky na školách na počátku nového školního roku.

„Bojoval jsem, bohužel však odborníci byli nakonec proti. Dodnes cítím určité zklamání, že toto opatření nebylo kolegy podpořeno. Na druhou stranu jsem v návaznosti na vývoj epidemiologické situace povinnost nošení roušek ‚pod střechou‘ o několik dnů později zavedl. Já jsem bojoval. Vysvětloval jsem, proč je to důležité. Byl jsem o tom přesvědčen. Ale když se před premiérem postaví odborné kapacity a řeknou, že oni by roušky uvnitř takto plošně nezaváděli, v takové situaci můžete jen těžko vyhrát, pokud zůstanete se svým názorem osamocen. Přitom návrh na roušky původně tyto kapacity podpořily,“ poznamenal k tomu exministr.

Za Babiše se prý postavila jak hlavní hygienička Jarmila Rážová, profesor Prymula, ale i Ředitel ÚZIS (Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR) Ladislav Dušek. V tomto šiku prý tehdy nestál jen epidemiolog Rastislav Maďar.

Konstatoval také, že české zdravotnictví je významně decentralizované a on jako ministr občas narážel na nechuť některých nemoc, některých hygieniků a dalších složek ke spolupráci. I tak si ale trvá na tom, že jako šéf resortu dělal, co mohl.

„Debaty o tom, že jsme si snad přes léto na ministerstvu dali nohy na stůl a čekali jsme, co přijde, jsou zcela mimo realitu. Lidé z ministerstva, Ústavu zdravotnických informací a statistiky, armády, Národní agentury pro komunikační a informační technologie, všichni pracovali na tom, abychom systém připravili na druhou vlnu epidemie. Zásadně tedy odmítám, že je to ministerstvo zdravotnictví, které je zodpovědné za současnou situaci. Příčiny jsou mnohem komplexnější,“ zdůraznil.

Prohlásil také, že není jednoduché rozhodovat o tom, do jaké míry omezit svobodu lidí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozhovor o Trumpovi se na ČT vymkl: Host drtil chyby v otázkách. Moderátorka mu skákala do řeči a pak to rychle ukončila

19:43 Rozhovor o Trumpovi se na ČT vymkl: Host drtil chyby v otázkách. Moderátorka mu skákala do řeči a pak to rychle ukončila

V České televizi vystoupil k dění ve Spojených státech komentátor a publicista Jefim Fištejn. Kromě …