Postavte lavičky, stěžují si Romové na zákaz posedávání na ulicích Krupky

19.08.2012 19:25

Romové z Krupky na Teplicku se bouří proti nové vyhlášce. Ta zakazuje posedávat před domy či na ulicích grilovat. Chystají i protest, jeho oznamovatel Josef Miker se již sešel s vedením města.

Postavte lavičky, stěžují si Romové na zákaz posedávání na ulicích Krupky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Žena sedící na lavičce v parku. Ilustrační foto
reklama

Vyhláška zakazuje vysedávat na ulicích před domy, obyvatelé Krupky si totiž často stěžovali na rušení nočního klidu či poházené odpadky. Místní Romové však tvrdí, že vyhláška je namířena proti nim a snaží se je vytlačit z Krupky.

Mezi nejhůře proslulé čtvrti patří sídliště Maršov. „Na sídlišti si stěžovali i sociálně slabí lidé, kteří chodí do práce. Na základě tohoto popudu vyhláška vznikla,“ uvedl pro deník Právo starosta Zdeněk Matouš. Ohlasy na vyhlášku jsou podle jeho slov z 90 procent kladné.

Vedení města se již sešlo s Josefem Mikerem, který oznámil protestní shromáždění. „Vyhlášku vnímáme jako protiromskou. Na našem sídlišti byly odstraněny lavičky, chybí místo pro hraní dětí, neexistuje dětské hřiště, peníze se našly jen na kamerový systém k našemu sledování,“ uvedl Miker.

Podle něj vyhláška postihuje hlavně místa, kde žije více Romů. Je totiž omezena jen na určitá území – na náměstí a větší sídliště. „Pokud by platila plošně po celém městě, Ústavní soud by ji zrušil. Předchozí vyhláška o pití alkoholu jím prošla jen díky tomu, že byla místa vyjmenována,“ vysvětluje tajemník Městského úřadu v Krupce František Růžička.

Strážníci zatím pokuty nerozdávají, snaží se obyvatele s vyhláškou seznámit. Místní Romové však dál protestují. Požadují buď její zrušení, nebo aspoň instalaci laviček. „Vyhláška je moc přísná, ale s gauči na ulici nesouhlasíme,“ prohlásila například jedna z obyvatelek sídliště v Krupce Cecilie Ferková.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vidlák Hřib? Primátor skoro chytil facku. „Hovado, dob*tek“. Šikana a hulvátství? Přesná výpověď z radnice

8:45 Vidlák Hřib? Primátor skoro chytil facku. „Hovado, dob*tek“. Šikana a hulvátství? Přesná výpověď z radnice

Zastupitelka hlavního města Prahy Alexandra Udženija (ODS) se znovu pustila do křížku s pirátským pr…