Postižené děti nemohou do běžných škol. Ředitelé odmítají návrh ministerstva

25. 11. 2012 21:14

Všichni žáci s lehkým mentálním postižením nemohou být začleněni do běžné výuky, tvrdí zastánci praktických škol. V pátek tak předali na ministerstvu školství petici.

Postižené děti nemohou do běžných škol. Ředitelé odmítají návrh ministerstva
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti

„Petici jsme sepsali proto, že vláda přijala v září 2011 Strategii boje proti sociálnímu vyloučení. Její součástí je i zrušení praktických škol, s čímž zásadně nesouhlasíme,“ uvedla pro iDnes.cz Jana Smetanová, ředitelka školy, kde se učí ve volnějším režimu jen dva z 600 studentů.

V tzv. praktických školách učí speciální učitelé, na každého připadá méně žáků, a ti mají zajištěn individuální přístup. Jednu z takových škol vede i Gordon Brei, který je stejně jako Smetanová jedním z tvůrců petice. Praktické školy se i podle něj nemají rušit.

„V pátek dopoledne jsme měli velice vstřícné jednání se zástupci ministerstva školství. Dohodli jsme se na dalším pokračování po Novém roce,“ doplňuje Brei.

„Celá ta myšlenka je špatná. Když se někdo domnívá, že žák s mentálním postižením může být vzděláván v běžné třídě, kde je dvacet pět, třicet dětí, tak je to špatně. My máme žáčka s lehkou mentální retardací, a i když s ním pracuje asistent, tak se nechce učit, pořád vyvolává rozruch a konflikty, tím ruší ostatní děti a hodina nemůže probíhat standardně,“ vysvětluje Smetanová.

Podle ní na slučování škol chybí nejen personál, ale také finance. „V důvodové zprávě ke strategii je uvedeno, že by změny ve školství vyžadovaly 10 až 18 miliard korun. Ve chvíli, kdy se na ministerstvu šeří a kdy jsme se dostali do situace, že nemáme ani na učebnice, tak jsou tato opatření  absolutně nereálná,“ říká.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do kterrré prrrdele jsme to přijeli, ráčkoval prý Havel. Senátor chce na krušném severu slavit třicet let od jeho první návštěvy, lidé se nad tím nápadem vyřádili

20:02 Do kterrré prrrdele jsme to přijeli, ráčkoval prý Havel. Senátor chce na krušném severu slavit třicet let od jeho první návštěvy, lidé se nad tím nápadem vyřádili

Senátor Přemysl Rabas pozval veřejnost na akci, která chce připomenout první návštěvu československé…