Postižení se s Drábkem dohodli na kompromisech v sociální reformě

23.05.2011 10:03

Lidem se zdravotním handicapem se podařilo prosadit několik požadavků do návrhu zákona o poskytování dávek postiženým. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) představil některé kompromisy, na kterých se s představiteli postižených domluvil.

Postižení se s Drábkem dohodli na kompromisech v sociální reformě
reklama
Podle Drábka nemají být příspěvky handicapovaným lidem kompenzací za jejich zdravotní stav, ale za ztížené pracovní uplatnění. Uvedl příklad, kdy zkušený právník na vozíku má nadprůměrný příjem. V takovém případě prý není důvod pro to, aby dostával peníze na pořizování pomůcek.

Kompromis: Lidé pobírající kolem 24 tisíc korun si pomůcky budou platit sami

V Drábkově návrhu bylo, aby si lidé s příjmem vyšším než šestinásobek životního minima sami platili pomůcky do 35 tisíc korun. Po dohodě s představiteli Národní rady zdravotně postižených se hranice posunula na osminásobek minima.

„To znamená, že ten, kdo vydělá kolem čtyřiadvaceti tisíc, si bude levnější pomůcky hradit sám. Jejich hraniční hodnotu jsme snížili z 35 na 24 tisíc korun," řekl Drábek v rozhovoru pro MF Dnes.

Velmi drahé pomůcky, jako je třeba schodišťová plošina, se nestanou majetkem postiženého, ale zůstanou státu. V případě úmrtí pak mohou pomůcky sloužit někomu dalšímu.

Doklad o poskytnutí péče a posuzování zdravotního stavu

Postižení také budou muset mít doklad, komu a kolik peněz dali za péči. Původní návrh byl takový, aby peníze dostával ten, kdo péči poskytuje.

Nové bude také posuzování zdravotního stavu. Bude možné přesněji popsat druh a rozsah postižení. Hodnotit se bude v deseti oblastech.

Platební karta místo ZPP

Ministerstvo práce a sociálních věcí také plánuje zavedení elektronických karet, který by sloužily i jako platební. Karta sociálních systémů zachová všechny výhody průkazu ZPP.

„Platební funkci karty potřebujeme kvůli dávkám hmotné nouze, které je třeba účelově vázat. Dnes to řeší různé stravenky a poukázky, které někdo snadno může proměnit za peníze na cigarety nebo alkohol," vysvětluje Drábek v MF Dnes.

Karta se posléze rozšíří i na důchodce a sloučí se také se zdravotní kartou. Pak bude společná pro zdravotní pojištění a sociální systémy.

Související:

Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

18:17 Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

Někdejší první dáma Dagmar Havlová se velmi výrazně rozčílila na svém instagramovém profilu. Důvodem…