Potomci nacistů a kolaboranti, nadává Filip nad poškozeným památníkem. A má to dohru

17. 1. 2021 21:14

Předseda komunistů Vojtěch Filip se vyjádřil k poškození památníku padlých rudoarmějců v Ostravě-Zábřehu, který zatím neznámý pachatel polil hořlavinou a zapálil. Podle Filipa jde o další důkaz, že „roste fašizace společnosti a že jsou vandalové zřejmě spojeni s potomky po vojácích nacistického Německa a jinými protičeskými kolaboranty“. „Tvl, to nevymyslíš. To říká šéf strany, která je protičeským kolaborantem s cizí mocí nepřetržitě již 100 let,“ vysmál se mu bývalý místopředseda ODS a ministr životního prostředí v Nečasově vládě Pavel Drobil. „To by se vážně jeden posral!“ zaznělo.

Potomci nacistů a kolaboranti, nadává Filip nad poškozeným památníkem. A má to dohru
Foto: Daniela Černá
Popisek: Předseda KSČM Vojtěch Filip
reklama

Anketa

Kdo ze zpěváků anebo zpěvaček má vliv na Vaše postoje?

hlasovalo: 3796 lidí
„Památník, umístěný nedaleko Rudné ulice, je po činu ze začátku ledna poškozen od kouře. Věc šetří kriminalisté. V současné době zjišťujeme a analyzujeme všechny dostupné informace,“ uvedla policejní mluvčí Eva Michalíková.

K vandalství se kromě policejní mluvčí stihla již vyjádřit i mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Marija Zacharovová. „Důrazně odsuzujeme nehorázné vandalské činy spáchané 5. ledna na předměstí českého města Ostravy v případě památníku rudoarmějců, kteří osvobodili tento region v dubnu 1945,“ hřímala. Česko též vyzvala k důrazným opatřením.

Vandalismus již odsoudilo i Ministerstvo zahraničí. „Věříme, že celý případ bude příslušnými orgány řádně vyšetřen,“ sdělilo ministerstvo s tím, že památník bude uveden do původního stavu. Česká strana dodala, že to dokazuje, že Česká republika přistupuje zodpovědně k plnění závazků vyplývajících z dohody mezi vládami České republiky a Ruské federace o vzájemném udržování válečných hrobů. „Doufáme, že stejným způsobem přistupuje k péči o československé válečné památníky i Ruská federace,“ vzkázali Rusku.

Fotogalerie: - Oslavy konce války

Na pražském Vítkově proběhla oslava Dne vítězství....
Na pražském Vítkově proběhla oslava Dne vítězství....
Na pražském Vítkově proběhla oslava Dne vítězství....
Na pražském Vítkově proběhla oslava Dne vítězství....
Na pražském Vítkově proběhla oslava Dne vítězství....
Na pražském Vítkově proběhla oslava Dne vítězství....

Nyní na celou věc reagoval i šéf českých komunistů. „Poničený památník rudoarmějců, osvoboditelů Ostravy, je jen dalším důkazem o tom, že roste fašizace společnosti a že jsou vandalové zřejmě spojeni s potomky po vojácích nacistického Německa a jinými protičeskými kolaboranty, kteří chtějí přepsat dějiny a pokračovat v poněmčování,“ vyjádřil se k vandalismu prostřednictvím Twitteru.

Bývalého ministra životního prostředí svým komentářem pobavil. „Tvl, to nevymyslíš… ‚Potomci po vojácích nacistického Německa‘,... ‚protičeští kolaboranti‘... Tvl. To říká šéf strany, která je protičeským kolaborantem s cizí mocí nepřetržitě již 100 let. Tvl. To říká aktivní podržtaška zavádění korporativního (chceš-li fašistického) režimu v Česku. Tvl. To napsal šéf strany, která je v ČR zákonem postavena na roveň NSDAP. To by se vážně jeden posral!“ okomentoval Filipovo vyjádření na svém facebooku.

V Ostravě již k poškození památníků Rudé armády došlo vícekrát. Naposledy podobný případ vandalství policisté začali řešit na podzim roku 2019. V obvodu Moravská Ostrava a Přívoz tehdy vandalové poškodili památník Rudé armády v Komenského sadech. Památník, kde je uloženo 668 uren s popelem vojáků Rudé armády, československých tankistů a obyvatel Ostravy, kteří padli při osvobozování města, byl tehdy pachateli poškozen červenou barvou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Kravina, ptákovina, dělejte!“ Babiš na tajném záznamu. Nechcete být Blatným, nechcete

7:27 „Kravina, ptákovina, dělejte!“ Babiš na tajném záznamu. Nechcete být Blatným, nechcete

„Je tady anarchie, opatření se nedodržují. ... A vlastně už ani nevíme, co dělat. .... Mluvili o zák…