Potopa došla k Rakušanovi. A zasáhl obávaný muž, postrach politiků

16.6.2022 7:54 dop. | Ze sítí

Obvinění někdejšího pražského náměstka primátora Petra Hlubučka (STAN) vyvolalo mimo jiné ohňostroj „dávání rukou pryč“ ze strany jeho koaličních partnerů. Radní pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě) se na sociální síti zaklínal, že on aktivní je. Někdejší ředitel české Transparency International David Ondráčka ho zchladil: Nechávali Hlubučka úřadovat a teď to mají. Poslanec ANO Jiří Mašek přitvrdil; ministr vnitra Vít Rakušan dle něj o prohřešcích svého straníka věděl a právě kvůli nim prý dělal tak překotné změny v policii.

Potopa došla k Rakušanovi. A zasáhl obávaný muž, postrach politiků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vít Rakušan

„Vzhledem k závažnosti a celému rozsahu jsme rozhodli odvolat člena představenstva DPP Mateje Augustina, nominanta klubu Spojené síly pro Prahu (TOP 09, KDU-ČSL a STAN). Hovořil jsem s ním a nenachází se ani v České republice, do které se odmítá vrátit,“ napsal na svůj twitter Adam Scheinherr (Spojené síly pro Prahu) a naznačil, že jeden z klíčových mužů celé kauzy se hodlá vyhýbat zodpovědnosti a spolupráci s Policií ČR.

Anketa

Máte důvěru ve Víta Rakušana? (Ptáme se od 16.6.2022)

1%
98%
hlasovalo: 31158 lidí

Mnozí další si ale myslí, že zodpovědnosti se chtějí vyhnout i ti, kteří lidem obviněným v této kauze po celou dobu umožňovali páchat trestnou činnost.

„Vy jste nic nevěděli? Ani o Hlubučkovi? Skvělé. Prostě jste ho tam nechali dělat věci, a teď přišel zásah policie a máte průšvih, a odpovědnost,“ upozorňuje třeba David Ondráčka, bývalý šéf české Transparency International, který v médiích platí za „popravčího“ veřejných představitelů nařčených z korupce.

„Jak to, že nebyl odvolán neschopný Witowski? Ve firmě se krade, a on tam zůstává? Odpovězte,“ připomněl další diskutér zodpovědnost šéfa Dopravního podniku za stávající stav věcí. Odpovědi od Scheinherra, kterou požadoval, se ale nedočkal.

„Hnutí ANO dlouho upozorňuje na podivnosti kolem DPP, tendru na Metro D, IT zakázky. Primátor Zdeněk Hřib a radní Adam Scheinherr (Praha sobě) vše ignorovali a nebál bych se říct, že radši zavírali oči. Odpovědnost proto nese celá rada a zejména primátor Hřib,“ napsal k tomu pražský radní za ANO Ondřej Prokop a opět připomněl zodpovědnost, kterou za vzniklou situaci nese vedení pražského magistrátu.

Primátor Zdeněk Hřib to ale vidí jinak.

„Věřím, že teď už naši koaliční partneři podpoří protikorupční opatření v městských firmách, ke kterým je s Piráty už dlouho přesvědčujeme. Piráti nehlasovali ani pro jmenování nikoho ze stávajícího vedení dopravního podniku. Nebyli totiž vybraní v otevřených výběrových řízeních,“ vyhýbá se zodpovědnosti za stávající situaci na pražském magistrátu a v pražském Dopravním podniku.

S tím ale nesouhlasí starosta městské části Praha 9 a pražský zastupitel Tomáš Portík (ODS).

„Pane primátore, měl byste vyvodit osobní zodpovědnost, vaše vlajková loď byla transparentnost a boj proti korupci, pokud se Vám to za 4 roky nepodařilo prosadit a naopak ještě na MHMP jako PirSTAN a Praha sobě čelíte takovému korupčnímu podezření, je to selhání Vaší koalice.“

Stanovisko k dění, které hýbe českou politickou scénou, zaujalo i hnutí, kterého se kauza týká nejvíce.

„Když jsme se ucházeli o vaše hlasy, říkal jsem, že nejtvrdší nároky máme sami na sebe. To samozřejmě stále platí. Obvinění P. Hlubučka jsou natolik vážná, že jsme pozastavili jeho členství ve STAN a vyzvali k rezignaci na post náměstka i všechny další veřejné funkce,“ uvedl předseda STAN Vít Rakušan na svém twitteru.

Mnoha lidem to ale nestačí a představují si viditelnější přiznání viny a vyvození odpovědnosti.

„Hmm, ,podivná' shoda okolností. Když je aféra nebo malér, tak je v tom znovu a znovu někdo ze STAN…“ píše se v jedné reakci pod zmíněným tweetem.

„A co zbytek toho vašeho korupčního sdružení? Zřejmě proto musel policejní prezident skončit... Demisi!!!“ Tím naráží jeden diskutér na odchod bývalého policejního prezidenta těsně poté, co se Vít Rakušan ujal funkce ministra vnitra, a spojuje ho se stávající kauzou.

Odchod policejního prezidenta se stal tématem i pro poslance Jiřího Maška (ANO), který píše o nutnosti rezignace Víta Rakušana na post ministra vnitra v souvislosti s aktuálním děním.

„Další kauza STAN je problém nejen pro Víta Rakušana, ale pro celou vládu. Vzniká oprávněné podezření, že odvolaní policejního prezidenta a další jeho rychlé personální rošády mohly mít jiný důvod, než zlepšit práci policie. Nastal čas, aby ministr vnitra odstoupil!“ napsal Mašek na svůj twitter.

Dodejme, že kromě pražského magistrátu a dopravního podniku zasahovali detektivové i ve středočeské Krajské správě a údržbě silnic. Podle dostupných informací vyšetřují ředitele této organizace Jana Lichtnegera, kterého na post dosadila koalice ODS, STAN, Pirátů a Spojených sil.

Dodejme, že náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě) tvrdí, že ve věci jednání Petra Hlubučka podával dříve trestní oznámení. Twitterový účet MotejlekSkočdopole nicméně varuje, že uskupení Praha sobě bylo na podezření upozorněno, ale nic se nestalo. Varování se prý nemělo týkat pouze Hlubučka, ale i dalších zainteresovaných osob.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: MaATento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nejhorší zpráva týkající se ČT. Petr Žantovský prohlédl rozhovor s Dvořákem a už je jasno

5:00 Nejhorší zpráva týkající se ČT. Petr Žantovský prohlédl rozhovor s Dvořákem a už je jasno

TÝDEN V MÉDIÍCH Česká televize nezajistila, aby v politicko-publicistickém pořadu 168 hodin bylo dbá…