Potřetí navrhují Koudelku na generála? Prezident Zeman Soukupovi vyjmenoval, co šéf BIS napáchal jenom v mezidobí

18. 4. 2019 22:47

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek opět promluvil k českým divákům na TV Barrandov o svých názorech na aktuální dění hýbající nejen českou politickou scénou. Ve zhruba hodinovém pořadu Týden s prezidentem debatoval s Jaromírem Soukupem například o odvolání Václava Klause ml. ze školského výboru Sněmovny, o rezignaci ministra spravedlnosti Jana Kněžínka, o tom, zda povýší na generála Petra Procházku, ale také o personálních změnách ve vládě či o plánované cestě do Číny.

Potřetí navrhují Koudelku na generála? Prezident Zeman Soukupovi vyjmenoval, co šéf BIS napáchal jenom v mezidobí
Foto: ReproFoto: TV Barrandov
Popisek: Prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem televize Barrandov.

Moderátor Soukup zahájil rozhovor aktuálním tématem, které hýbe světem – jde o požár katedrály Notre-Dame v Paříži. „Mluvil jsem s prezidentem Macronem a pomoc jsem mu nabídl, jde o pomoc ze strany našich restaurátorů. Ať každý pomáhá, jak může,“ vyjádřil se prezident Zeman.

Internetem se však šíří konspirační teorie o tom, že požár mohl být v katedrále založen úmyslně. Prezident v kontextu s tím vzpomněl konspirační teorie týkající se požáru newyorských dvojčat. „Dnes už to nikdo nebere vážně, byl to teroristický útok se vším všudy. I když mám výhrady k CIA, tak tvrzení, že připravovala jejich zničení, mi připadá nesmyslné,“ uvedla hlava státu.

Poté přešli k domácím aktualitám. Vláda již potřetí navrhla ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku jmenovat do generálské hodnosti, ale Zeman loni dvakrát odmítl Koudelku povýšit. Do generálské hodnosti vláda opět navrhuje jmenovat také Petra Procházku, zástupce ředitele Společného operačního centra Ministerstva obrany. I jeho již dvakrát Zeman odmítl povýšit.

Nyní však v případě Procházky může zaujmout Zeman prý opačný postoj. „Pokud jde o pana Procházku, tak uznávám, že dvakrát ho odmítnout byl dostatečný trest; bylo to za to, že toleroval, že příslušnící jeho jednotky měli na helmách esesácké symboly. Velmi pravděpodobně ho tentokrát jmenují,“ řekl prezident.

„Pokud se jedná o pana Koudelku tak k věcem, které jsem uváděl jako argument proti jeho jmenování, uvedu další, a to zásah BIS do výkladu a výuky dějin. Všichni se tomu smáli, ale byla to neskutečná drzost,“ zamračil se prezident a připomněl i kauzu Huawei, ve které Koudelka sehrál roli. Zmínil, že nyní další a další země prohlašují, že zde není žádné bezpečnostní riziko, a akorát jsme si uřízli ostudu.

Na řadu se dostala i zpráva, že ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha (NGP) Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. „Je to kompetence ministra kultury,“ okomentoval ministrovo rozhodnutí Zeman. S Fajtem coby ředitelem NGP prý nemá žádné spory. „Spory s ním mám jako s kandidátem na vysokoškolského profesora,“ připomněl s tím, že v dopise ministru školství Plagovi uvedl důvody, proč je v tomto případě proti udělení profesury.

Následně prezident sdělil, jak kritický názor má na to, že poslanci ve středu odvolali na návrh ODS Václava Klause mladšího ze školského výboru. „Pokládám to za ubohé. I když můžeme mít vůči Václavu Klausovi ml. řadu politických výhrad, nikdo ho nezpochybňuje jako vynikajícího školského odborníka,“ kroutil Zeman nad rozhodnutím Poslanecké sněmovny hlavou s tím, že sněmovna lepšího odborníka na tento post nemá. „Politikaření zvítězilo nad odborností,“ shrnul.

Moderátor pak otevřel diskusi nad uvažovanou mimořádnou schůzí Poslanecké sněmovny, což chystají ODS, Piráti a KDU-ČSL. Chtějí řešit zprávu NKÚ, pokračující trestní stíhání Andreje Babiše a státní rozpočet. „Když se chce někdo zviditelnit a nemá silnější argumenty a alternativy, tak svolává mimořádné schůze,“ má jasno prezident. „Blíží se eurovolby, je to dobrá příležitost pro zviditelnění se. Ale u rozumnějších voličů jim to možná uškodí,“ odhaduje, co tím strany, které chtějí schůzi svolat, mohou ztratit.

U pokračujícího trestního stíhání premiéra Babiše v kauze Čapí hnízdo ještě chvíli setrvali. Policie ukončila své vyšetřování v této věci. Podle všeho navrhuje obžalovat pana Babiše a jeho rodinu a několik dalších lidí v kauze Čapí hnízdo. Moderátor podotkl, že nyní bude spis hodnotit státní zástupce a pokud vyhoví návrhu policie a rozhodne se podat obžalobu, budeme mít obžalovaného premiéra. „Byl by to pro vás důvod ho odvolat?“ otázal se prezidenta. „Ne,“ reagoval okamžitě prezident. „Obžalovaný ještě není odsouzený. Není nic jednoduššího, než v klidu a míru vyčkat na výsledky soudního jednání,“ řekl Zeman a doufá, že v tomto případě nebude práce soudů tak pomalá, jako obvykle.

V posledních dnech probíhá rekonstrukce vlády. Premiér Babiš prezidentovi navrhl jmenovat místo Marty Novákové ministrem průmyslu a obchodu místopředsedu vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karla Havlíčka. Ministrem dopravy by se místo Dana Ťoka měl stát náměstek Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Vladimír Kremlík.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Každá vláda má podle prezidenta své nabíhající problémy, což si žádá změny. K návrhům na jmenování ministrů, které mu premiér předložil, sdělil, že se již s kandidáty na tyto ministry sešel a hodnotí je kladně. „Oba jsou odbornící a chci věřit, že rozhýbají jak dopravní stavby, tak v případě resortu průmyslu energetickou infrastrukturu,“ doufá prezident. Zmínil, že už jednou jsme tu měli ostudu ohledně zrušeného tendru na dostavbu Temelína a nerad by, aby se to opakovalo.

Soukup se však podivil nad zmíněným Havlíčkem. Nelíbí se mu, že se chvástá, jak pracuje šestnáct hodin denně a nikdo mu nestačí. Prezident Soukupa pobaveně napomenul, že je dnes nějaký nesmiřitelný. „Dejte Havlíčkovi šanci. Ti ministři tam musí nějakou chvíli pracovat. Já jsem vyjádřil názor, že u Ředitelství silnic a dálnic by byl vhodný personální zásah, nechám to na novém ministru dopravy. Když jsem byl premiér, vyměnil jsem postupně osm ministrů. Na tom není nic špatného, pokud máte dobré náhradníky,“ podotkl.

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek dnes oznámil, že se k 30. dubnu rozhodl rezignovat. Ve funkci ho nahradí poradkyně prezidenta Miloše Zemana pro justici Marie Benešová, kterou nominoval premiér Andrej Babiš. „Paní Benešová je bezesporu velmi dobrá odbornice,“ schválil premiérovu nominaci Zeman.

„Je nějaký posun o protizákonném rozhodnutí exministra spravedlnosti Pelikána? Souvisela s tím oznámená rezignace ministra Kněžínka?“ položil moderátor další otázku. Zde žádnou souvislost podle svých slov prezident však nevidí a ani o ni neslyšel. „Největší trest pro ministra Pelikána spočívá v tom, že už není ministrem,“ poznamenal Zeman.

Na stůl padly i problémy rezonující v ČSSD. Ústavní soud vyhověl dědicům právníka Zdeňka Altnera a zrušil odklad vykonatelnosti verdiktu, podle kterého jim má sociální demokracie vyplatit asi 338 milionů korun. ČSSD znovu navrhla vykonatelnost rozhodnutí odložit. O pokračování exekuce vůči sociální demokracii tak musí po úterním verdiktu Ústavního soudu rozhodnout exekuční soud.

Jaromíra Soukupa zajímalo, jaký vývoj nyní prezident Zeman v této věci očekává, pokud věřitelé ve svém tlaku uspějí a dostanou ČSSD do velkých problémů. Prezident se proto vrátil ke kořenům této kauzy. „Pan Altner měl podle mnou podepsané smluvy v případě úspěchu dostat asi 18 milionů korun za to, že vysoudil Lidový dům. Bohužel jsem odešel z vedení ČSSD v roce 2001 a těch 18 milionů se zdálo novému vedení ČSSD poněkud mnoho. Díky tomu, že se to neustále odkládalo, nabíhalo penále; kdyby se to zaplatilo včas, žádné penále by nebylo,“ konstatoval prezident.

„Za druhé pan předseda Hamáček také říká, že mají dohodu s Fio bankou o tom, že Fio banka pokryje riziko, které jste zmínil, a neohrozí to činnost ČSSD. Chcit tomu věřit,“ pravil.

Příští týden prezident Miloš Zeman pojede do Číny, kde bude mít několik zajímavých schůzek. Kromě čínského prezidenta jej čeká schůzka s šéfem firmy CITIC. „Pan Babiš měl zajímavý nápad, že by se mohli Číňané podílet na stavbě dálnic a kanálu Dunaj-Odra. To oceňuji a to firmě CITIC řeknu,“ prozradil prezident svá očekávání od návštěvy Číny. „Druhé očekávání je pak konference o Hedvábné stezce, kde mám zájem, aby se české firmy mohly podílet na této stavbě,“ doplnil.

Noviny však nejvíce píší o tom, že do Číny se Zemanem letí jako doprovod i legendární hokejový útočník Jaromír Jágr, který chce pomoci čínskému hokeji před olympiádou v roce 2022. Útočník by měl být i tváří hokejového turnaje. „Pokud má být tváří těchto olympijských her, je to určitě významné. Sport je dnes propojen s ekonomikou a je to reklama,“ míní Zeman.

Na Jágra se však svalila velká kritika za to, že bude v prezidentově doprovodu. Soukup upřesnil, že ostrá kritika zaznívala i z Bakalových médií. „Nějaký mediální blbeček, který tohle píše a nic v životě nedokázal, jen Jágrovi závidí, to je vše,“ řekl na zavěr prezident a připomněl slova Karla Kryla, který označil Česko za zemi závisti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tohle si přečtěte! Premiér ho nemůže ani cejtit, bude zase vyvádět a bude opět na*ranej..." Kalousek se před pár dny vyjádřil na adresu Babiše a my získali nečekané svědectví

18:04 „Tohle si přečtěte! Premiér ho nemůže ani cejtit, bude zase vyvádět a bude opět na*ranej..." Kalousek se před pár dny vyjádřil na adresu Babiše a my získali nečekané svědectví

Vše začalo zhruba před čtyřmi lety, kdy se oba výrazní politici vsadili o astronomických deset milio…