Pouze na PL: Evropský parlament své závěry vymýšlí. Zpolitizované, neprofesionální, neobjektivní a účelové. Agrofert tvrdě zaútočil na europoslance

19.06.2020 21:52

„Usnesení Evropského parlamentu nás překvapilo. Ačkoli bylo předem připraveno, nikdo nás nepožádal o stanovisko. Už v době, kdy proběhla mise rozpočtového výboru do České republiky, nás nikdo nekontaktoval, i přesto, že jsme takové jednání nabídli. Kdyby k setkání došlo a kdybychom mohli na otázky zástupců Evropského parlamentu odpovědět, jsme hluboce přesvědčeni, že by k přijetí takového usnesení nemohlo dojít. Jednalo se o nás bez nás, což považujeme za skandální a z hlediska fungování evropského společenství za bezprecedentní,“ uvádí v prohlášení, které máme k dispozici, koncern Agrofert k pátečnímu výsledku hlasování zástupců EP.

Pouze na PL: Evropský parlament své závěry vymýšlí. Zpolitizované, neprofesionální, neobjektivní a účelové. Agrofert tvrdě zaútočil na europoslance
Foto: Repro Europarlament
Popisek: Europarlament
reklama

Anketa

Je Nora Fridrichová kvalitní novinářka?

7%
93%
hlasovalo: 25660 lidí
Misi rozpočtového výboru do České republiky vnímá Agrofert jako zpolitizovanou, neprofesionální, neobjektivní a účelovou. Navíc prý jde o hrubý zásah do probíhajících auditních řízení Evropské komise s Českou republikou.

„Jde o očividný pokus tato řízení ovlivnit. Odmítáme zejména vykonstruovanou nepravdivou pomluvu vyřčenou bez jediného důkazu, že Agrofert provádí účelové majetkové transakce kvůli dotacím. Na tom lze jasně demonstrovat, že si Evropský parlament své závěry doslova vymýšlí a opírá je o nepravdivá tvrzení. Proto jsme také v minulých dnech zaslali dopis předsedovi Evropského parlamentu a dalším funkcionářům, kde se proti závěrům rozpočtového výboru důrazně ohrazujeme,“ stojí dále v materiálu, jímž naše redakce disponuje.

Zarážející je pro koncern Agrofert také bod usnesení, ve kterém Evropský parlament „vítá obnovení vyšetřování“ bývalého akcionáře ve věci Čapího hnízda.

„Ptáme se, kde je presumpce neviny a co mohou poslanci Evropského parlamentu vědět o detailech a okolnostech probíhajícího vyšetřování. Nezbývá nám než konstatovat, že může jít o nátlak na nezávislé české orgány činné v trestním řízení. Nelze se ubránit dojmu, že se poslanci Evropského parlamentu nechali zneužít a zatáhnout k útoku na jednoho z největších zaměstnavatelů v České republice, a to nás velmi mrzí,“ píše se dále.

Dodejme, že usnesení Evropského parlamentu nemá žádnou právní váhu.

„Neexistuje nic, co by dokazovalo střet zájmů. Náš někdejší akcionář učinil vše, co po něm zákon o střetu zájmů požadoval. Pokud čerpáme nějaké dotace, děje se tak vždy zcela podle příslušných zákonů a předpisů. Jsme nadále otevřeni případnému jednání s představiteli Evropského parlamentu. Jsme připraveni jim vysvětlit, že jejich dosavadní závěry nejsou správné,“ dodává Agrofert.

Poslanci Evropského parlamentu v pátek večer většinou hlasů schválili usnesení kritické k možnému střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Šéf vlády podle europoslanců zpochybňuje nezávislý výkon své funkce, neboť se podílí na rozhodování o penězích z rozpočtu Evropské unie a zároveň kontroluje holding Agrofert. Rezoluce vyzývá Evropskou komisi k nulové toleranci vůči střetům zájmů a české úřady k tomu, aby vytvořily spolehlivý systém jejich odhalování a potírání. Právně nezávazné usnesení podpořilo 510 poslanců, 53 jich bylo proti a 101 se zdrželo hlasování.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Místopředseda KDU-ČSL
  • europoslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČT? Ty zrůdy? Ringo Čech odpálil bombu. Trestají ho za Zemana. Padlo jedno jméno

17:57 ČT? Ty zrůdy? Ringo Čech odpálil bombu. Trestají ho za Zemana. Padlo jedno jméno

Moderátor Luboš Xaver Veselý si do svého pořadu pozval bubeníka, textaře, herce a spisovatele, také …