Pouze na PL: Mrazivé výpovědi z místa tragédie ve Stonavě. Není to prý jako dříve. Padla řeč i na Bakalu

21.12.2018 19:00

REPORTÁŽ Pláč, rozčílení, rezignace. Velmi smutná atmosféra vládne před vánočními svátky na dole ČSM ve Stonavě na Karvinsku. Na památku mrtvých kolegů lidé zapalují svíčky a zdrceně opakují slova o tragédii a neštěstí. Lidé se zkušeností práce přímo na šachtě pochybují o tom, že by došlo k porušení bezpečnostních pravidel: „Náhle se musel nakumulovat v uhlí metan.“ Návštěvu premiéra lidé ocenili jako projev úcty. Padla i slova o prestiži hornického povolání: „Klesla na minimum.“

Pouze na PL: Mrazivé výpovědi z místa tragédie ve Stonavě. Není to prý jako dříve. Padla řeč i na Bakalu
Foto: Daniela Černá
Popisek: Místo tragédie: Důl ČSM Stonava sever

Slzy, vztek, nejisté pohledy na množství reportérů, kteří kolem dolu ČSM ve Stonavě sbírají informace. Zaměstnanci nevěřícně kroutí hlavou, nerozumí tomu, jak mohlo k neštěstí dojít. „Nechápu to, to tu ještě nebylo. Nevím, co tam dělali, jak se to stalo. Netuším. Je to tragédie,“ krčí rameny Miroslav Minola, který na dole ČSM pracuje pětatřicet let jako specialista zámečník na důlní věži. „Pana premiéra jsem neviděl, byl jsem na důlní věži. Ničemu nepomůžou, ale je to projev jejich inteligence a úcty,“ poznamenal k dnešní návštěvě českého a polského předsedy vlády na místě důlního neštěstí.

Anketa

Důvěřujete Janu Hamáčkovi?

4%
96%
hlasovalo: 12902 lidí

O pět let víc věnoval práci na dole ve Stonavě pan Karel. „Je to smutné, před svátky se takové věci stávají. Je hektická doba. Je doba, kdy záleží jen na penězích, na ničem jiném. Všichni tlačí, tlačí a na obyčejného člověka se nikdo nedívá,“ mávnul rezignovaně rukou a víc se vyjadřovat nechtěl.

Není se co divit, že místním příliš do řeči není. U vchodu do budovy postupně přibývají svíčky. Lidé se zastavují, chvíli zůstanou, někteří se neubrání rozčílení, další slzám. „Nepracuji tady dlouho, ale je to strašné,“ podotkla Marika Madecká. „Neznala jsem je, ale situace je celkově smutná. Je to neštěstí,“ říká a po tváři jí začínají stékat slzy. Je přesvědčena o tom, že bezpečnostní předpisy jsou v pořádku a všichni je dodržují. „Pravidla a předpisy jsou tak pevné, dostačující, určitě se dodržují. Nikdo nechce riskovat svůj život. Samozřejmě, když se stane nějaká nečekaná událost, tak to asi nejde ovlivnit. Každopádně je to neštěstí,“ dodala.   

Měli jsme se jako v nebi. A teď?

Vyučený horník Gustav Turoň teď už pracuje na povrchu. „Dělal jsem pět a půl roku horníka, pak jsem měl úraz,“ popisoval. Se zkušeností s prací, která třináct lidí teď stála to nejcennější, nevěří tomu, že by mohlo nastat nějaké pochybení. „To je náhlý výron metanu. To neexistuje. Vše je ošetřené tolika čidly… Náhle se musel nakumulovat v uhlí metan. Ten řezný orgán, jak zabírá a drtí uhlí, mohl zajiskřit a metan prostě chytnul,“ popsal. Zavzpomínal také na dobu, kdy se rozhodl věnovat tomuto povolání. „Náborové příspěvky. Za komunistické strany to bylo velice preferované povolání. My jsme se měli jak v nebi.“ O práci horníka pak přišel kvůli úrazu a musel jít „na povrch“. „Podnik je na úrovni,“ podotkl. Na práci horníků je ale dnes nahlíženo jinak. „Prestiž úplně klesla na minimum. Běžný horník si teď i vydělá podprůměr. Kdysi měli dvojnásobný plat než ostatní. Vemte si, že mají čistého třeba přes dvacet tisíc. Vždyť to je směšné,“ podotkl. Když v rozhovoru padlo jméno Bakala, následoval ironický smích. „K tomu se vůbec nebudu vyjadřovat. Jsme rádi, že už tu není. Taky se přičinil o to, že klesla prestiž hornické práce.“  

Důl ČSM. Foto: Daniela Černá

Starosta obce se na občany obrací s prosbou

Upřímnou soustrast rodinám pozůstalých vyjadřuje polská i česká strana. Starosta obce Stonava Ondřej Faber se v souvislosti s důlním neštěstím obrátil na občany s prosbou, aby letošní svátky a vstup do nového roku oslavovali, pokud možno, v klidu, s vyloučením petard a ohňostrojů. Památka obětí důlního neštěstí bude připomenuta i během stonavské štědrovečerní půlnoční mše.

Fotogalerie: - Místo tragédie: Důl ČSM

Místo tragédie: Důl ČSM Stonava sever
Místo tragédie: Důl ČSM Stonava sever
Místo tragédie: Důl ČSM Stonava sever
Místo tragédie: Důl ČSM Stonava sever
Místo tragédie: Důl ČSM Stonava sever
Místo tragédie: Důl ČSM Stonava sever

Podle hejtmana Ivo Vondráka metan udeřil ve čtvrtek bez varování. „Tato oblast byla vždy výbušná. Výrony metanu jsou, bohužel, hodně náhlé a koncentrované. To je to největší nebezpečí. Nebylo žádné varování. Pokud vím, žádná čidla nehlásila překročení koncentrace metanu,“ řekl.

Svíčky k uctění památky zesnulých horníků. Foto: Daniela Černá

Poslanec Josef Hájek vyzval poslance i veřejnost k příspěvku do sbírky vyhlášené kvůli pomoci pozůstalým. „Je to strašná tragédie, dlouho nepamatuji tolik hornických obětí,“ řekl Hájek, který v OKD v minulosti řadu let pracoval. Dodal, že se spojil se Spolkem svatá Barbora, který pomáhá dlouhodobě hornickým sirotkům. „Domluvil jsem se s nimi na vyhlášení sbírky na pomoc rodinám obětí,“ uvedl.
Při explozi metanu ve čtvrtek odpoledne zemřelo 13 horníků, deset dalších utrpělo zranění. Jde o jednu z nejtragičtějších událostí v historii samostatné České republiky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Daniela Černá

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ukázal jsem jim! Babiš vynesl info z jednání EU: Šlo o naše sousedy

21:05 Ukázal jsem jim! Babiš vynesl info z jednání EU: Šlo o naše sousedy

Premiér Andrej Babiš prostřednictvím svého pravidelného týdenního facebookového hlášení „Čau lidi“ t…