Pověst farmářských trhů kazí chiméry, vyprávěl u Moravce šéf asociace

14.10.2013 19:19

O kvalitě výrobků nabízených na farmářských trzích, které pořádají členové Asociace farmářských tržišť, se v pořadu Impulsy Václava Moravce snažil přesvědčit její předseda Jiří Sedláček. Například tvrzením, že na tržištích asociace se prodávají výrobky ze supermarketů jen v minimální míře. „Máme systém certifikace, kterým nepoctivé prodejce eliminujeme,“ uvedl Sedláček.

Pověst farmářských trhů kazí chiméry, vyprávěl u Moravce šéf asociace
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Lidé na farmářských trzích
reklama

Podle Sedláčka farmářským trhům nejvíc kazí pověst chiméry, že se například na určitých farmářských tržištích prodávají překupované výrobky, například ze supermarketů. „Opravdu se to v mnoha případech objevilo. Naštěstí na našich tržištích v naprosto minimální míře. Pokud jsme to zjistili, tak jsme se s takovým prodejcem rozloučili,“ uvedl Sedláček.

V Asociaci farmářských tržišť je asi jen devítina všech pořadatelů farmářských trhů. Je to zřejmě proto, že asociace má stanovena určitá pravidla, která výskyt přeprodávaného zboží ze supermarketů eliminuje.

V pořadu byl citován zemědělec  František Němec, podle kterého je největším problémem výrobky prodat. Postupem času se mu podařilo dosáhnout stavu, kdy 80 procent produkce si prodává sám, zbytek přes prodejny Globus a další subjekty. „Snažíme se prodávat všude, kde se o naše výrobky dobře postarají,“ uvedl Němec.  

Sedláček uvedl, že není pravdou, že výrobky na farmářských trzích jsou příliš drahé. Cenově srovnatelné produkty farmářských trhů jsou např. vajíčka, mléko, máslo, ovoce, zelenina.

Upozornil ale, že je nutné srovnávat srovnatelné produkty. Ne například máslo, které pochází z velké mlékárny, s máslem vyrobeným z biomléka.

Nebo nelze prý srovnávat jablka ze Španělska, u kterých ani obchodník není schopný doložit, jakými chemickými přípravky byla ošetřena, s jablky například od ovocnáře z Litoměřicka, kde je asociace schopna doložit, jakými postřiky byly jabloně či jiné ovocné stromy ošetřeny, či zda používá bioprodukty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zisky obchodníků a bída českých zemědělců. Poslankyni chodí alarmující věci. Kolikrát nezbývá, než zasít řepku

18:34 Zisky obchodníků a bída českých zemědělců. Poslankyni chodí alarmující věci. Kolikrát nezbývá, než zasít řepku

„Své postavení zneužívají, vůči domácím dodavatelům dělají diskriminační politiku a zisky si na jeji…