Povinné očkování? Jinde aktuálnější než u nás. Toto třeba říká ministryně na Slovensku

10.10.2021 17:30 | Kauza

Zatímco u nás povinné očkování ještě není tématem, v jiných zemích je tomu jinak. Někteří se s tím nehodlají smířit a koronavirová povinnost se dostává před mezinárodní justiční instituce.

Povinné očkování? Jinde aktuálnější než u nás. Toto třeba říká ministryně na Slovensku
Foto: Jiří Krušina
Popisek: Při současné, sílící vlně covidu-19 se opět vedou na sociálních sítích i na různých webových portálech vzrušené debaty o prospěšnosti očkování.

Opatření vlád při pandemii se pomalu začínají dostávat před mezinárodní soudní tribunály. Skupina právníků z několika zemí podala k Mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu kolektivní žalobu na vlády.

A věci se dávají do pohybu také před Evropským soudem pro lidská práva ve Štrasburku.

Například francouzští hasiči si stěžují, že jim bylo očkování proti koronaviru přikázáno jako povinné z titulu jejich profese.

Text slovenské právničky Marice Pirošíkové, v minulosti dlouholeté zástupkyně Slovenska u Evropského soudu pro lidská práva, shrnuje důvody, proč lze vymáhání těchto požadavků ze strany státu považovat za protiprávní.

Na kauze se podílejí kromě Slováků, Francouzů a Britů i čeští právníci. A o případ se intenzivně zajímá i senátorka Jitka Chalánková.

CELÝ TEXT VE SLOVENŠTINĚ.

Advokátka upozornila, že na Slovensku se vůbec nevedla odborná diskuse o pozitivech a negativech očkování. A připomněla též smutnou postavu tamního ministra zdravotnictví, který stále veřejně hlásá vědecky i experimentálně vyvrácené tvrzení, že naočkovaný člověk nemůže virus šířit.

Slovenská vláda řeší téma povinného očkování a nebrání se mu ani ministryně spravedlnosti Maria Kolíková. Podle ní existují povinná očkování i proti jiným nemocem, a zda bude i proti covidu, je otázkou politického rozhodnutí. Musela by to však být povinnost plošná, nikoliv jen pro některé skupiny, pak by se jednalo o nerovné zacházení.

Ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský však povinné očkování nepovažuje za téma dne.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Průs*r. Zdravotníci došli, Praha v nouzi. Hřib mimořádně vystoupil, je to zlé

10:20 Průs*r. Zdravotníci došli, Praha v nouzi. Hřib mimořádně vystoupil, je to zlé

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) řekl lidem pravdu. Situace v pražských nemocnicích je opravdu …