Povodně: Modely ukazují pořád špatné hodnoty. Expert uvedl, co může pomoci

12.09.2024 23:35 | Monitoring

Přímá příčinná souvislost současné situace hrozící povodněmi s klimatickou změnou by se podle ředitele Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Marka Riedera „hledala jen velmi obtížně“. Ve vysílání Českého rozhlasu Plus však varoval, že s postupující klimatickou změnou může být výskyt extrémních událostí „daleko četnější, než byl v minulosti“. Zatímco u bezejmenných toků lze podle něj očekávat při srážkách velmi rychlou odezvu, u nižších částí toků se situace může projevit v řádu hodin i dnů.

Povodně: Modely ukazují pořád špatné hodnoty. Expert uvedl, co může pomoci
Foto: Facebook.com
Popisek: Povodně 2013

„Poslední výpočty a modely potvrzují středeční varování, pořád tvrdí, že by mělo padat extrémní množství srážek a srážkové úhrny by měly být velmi vysoké,“ poznačil šéf Českého hydrometeorologického ústavu Mark Rieder v pořadu Interview Plus Českého rozhlasu Plus, že se modely zatím příliš v posledních hodinách nezměnily a ukazují, že zejména na návětrné straně Jeseníků, kde se očekávají nejvyšší srážky, by mohlo být až okolo 300 milimetrů srážek. Naopak oddechnout si mohou lidé v Karlovarském a Plzeňském kraji, jelikož jejich většinová část silnými srážkami ani větrem nebude zasažena.

„V důsledku vydatných srážek očekáváme od pátečního večera výrazné vzestupy hladin vodních toků. Nejvyšší vzestupy s četným překročením třetího stupně povodňové aktivity předpokládáme až během soboty a neděle. V povodích, kde budou 24hodinové úhrny přesahovat hodnoty nad 120 mm, předpokládáme i možnost výrazného překročení limitů pro třetí stupně povodňové aktivity. Odtokově nejvýznamnější situaci očekáváme na tocích, které odvodňují Jeseníky a další severovýchodní horské oblasti a Českomoravskou vrchovinu,“ zní v nejaktuálnějších varováních ČHMÚ.

K přirovnání ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) s katastrofickými povodněmi v letech 1997 a 2002 uvádí, že je namístě především v oblasti meteorologické příčiny. „Tlaková níže Boris má střed nad územím Slovenska a Maďarska. Podél tlakové níže k nám přicházejí výrazné srážky a podobnost je v tom, že stejně jako v roce 2002 a v roce 1997 by tyto srážky měly jít nejdříve od západu k východu,“ zmínil.

Tentokrát by však prý mohlo pomoci, že by se voda mohla lépe vsakovat. Páteční srážky by ještě podle něj měly do značné míry být absorbovány půdním profilem. „Vydatnější srážky v průběhu soboty by pak měly jít od východu k západu. To znamená, že by to mělo padat na nasycený povrch, a lze předpokládat, že velká část spadlých srážek odteče povrchovým odtokem,“ dodal však Rieder.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Soudy a vyvlastňování, jde o čas a o miliardy. Přitom o problému s firmou DIAMO se ví už 30 let

11:50 Soudy a vyvlastňování, jde o čas a o miliardy. Přitom o problému s firmou DIAMO se ví už 30 let

Obrovská halda v Heřmanicích prohořívá už třicet let a nebezpečně se přibližuje k nedaleko uskladněn…