Povodně: Modely ukazují pořád špatné hodnoty. Expert uvedl, co může pomoci

12.09.2024 23:35 | Monitoring

Přímá příčinná souvislost současné situace hrozící povodněmi s klimatickou změnou by se podle ředitele Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Marka Riedera „hledala jen velmi obtížně“. Ve vysílání Českého rozhlasu Plus však varoval, že s postupující klimatickou změnou může být výskyt extrémních událostí „daleko četnější, než byl v minulosti“. Zatímco u bezejmenných toků lze podle něj očekávat při srážkách velmi rychlou odezvu, u nižších částí toků se situace může projevit v řádu hodin i dnů.

Povodně: Modely ukazují pořád špatné hodnoty. Expert uvedl, co může pomoci
Foto: Facebook.com
Popisek: Povodně 2013

„Poslední výpočty a modely potvrzují středeční varování, pořád tvrdí, že by mělo padat extrémní množství srážek a srážkové úhrny by měly být velmi vysoké,“ poznačil šéf Českého hydrometeorologického ústavu Mark Rieder v pořadu Interview Plus Českého rozhlasu Plus, že se modely zatím příliš v posledních hodinách nezměnily a ukazují, že zejména na návětrné straně Jeseníků, kde se očekávají nejvyšší srážky, by mohlo být až okolo 300 milimetrů srážek. Naopak oddechnout si mohou lidé v Karlovarském a Plzeňském kraji, jelikož jejich většinová část silnými srážkami ani větrem nebude zasažena.

„V důsledku vydatných srážek očekáváme od pátečního večera výrazné vzestupy hladin vodních toků. Nejvyšší vzestupy s četným překročením třetího stupně povodňové aktivity předpokládáme až během soboty a neděle. V povodích, kde budou 24hodinové úhrny přesahovat hodnoty nad 120 mm, předpokládáme i možnost výrazného překročení limitů pro třetí stupně povodňové aktivity. Odtokově nejvýznamnější situaci očekáváme na tocích, které odvodňují Jeseníky a další severovýchodní horské oblasti a Českomoravskou vrchovinu,“ zní v nejaktuálnějších varováních ČHMÚ.

K přirovnání ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) s katastrofickými povodněmi v letech 1997 a 2002 uvádí, že je namístě především v oblasti meteorologické příčiny. „Tlaková níže Boris má střed nad územím Slovenska a Maďarska. Podél tlakové níže k nám přicházejí výrazné srážky a podobnost je v tom, že stejně jako v roce 2002 a v roce 1997 by tyto srážky měly jít nejdříve od západu k východu,“ zmínil.

Tentokrát by však prý mohlo pomoci, že by se voda mohla lépe vsakovat. Páteční srážky by ještě podle něj měly do značné míry být absorbovány půdním profilem. „Vydatnější srážky v průběhu soboty by pak měly jít od východu k západu. To znamená, že by to mělo padat na nasycený povrch, a lze předpokládat, že velká část spadlých srážek odteče povrchovým odtokem,“ dodal však Rieder.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Slíbil, neudělal. „Podtrhlo mu to nohy.“ Znalec k odstřelu Součka. V pozadí Moravec

8:35 Slíbil, neudělal. „Podtrhlo mu to nohy.“ Znalec k odstřelu Součka. V pozadí Moravec

TÝDEN V MÉDIÍCH Ve skutečnosti nejde o Jana Součka, ale o Václava Moravce. Petr Žantovský popisuje d…