Povzdech Ladislava Jakla: Za Klause jsme poslouchali státnické projevy, Zeman už jen komentuje vyznamenání

29. 10. 2015 22:28

Spolupracovník exprezidenta Václava Klause Ladislav Jakl si posteskl nad tím, jak se zmenšila česká suverenita. Můžeme si za to sami už tím, že si necháme líbit, jak se k nám Brusel chová. Ještě před pár lety jsme na státní svátek 28. října poslouchali státotvorné projevy z úst Václava Klause. Dnes už jen pozorujeme předávání medailí.

Povzdech Ladislava Jakla: Za Klause jsme poslouchali státnické projevy, Zeman už jen komentuje vyznamenání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ladislav Jakl, tajemník bývalého prezidenta Klause

Za komunistů prý na konci října Jakla honívali příslušníci Veřejné bezpečnosti. Když později pracoval pro Václava Klause na Hradě, býval 28. říjen deset let snad nejhektičtějším dnem v roce.

„To býval ještě hlavním bodem oslav státního svátku každoroční státotvorný projev, zatímco vyznamenání spíše ceremoniální důstojnou parádou. Dnes zbyla už jen ta paráda a „projev“ se smrskl na komentář rozhodnutí o vyznamenáních. K letošku se mi vybaví demonstrace chystaná na 14. hodinu na Václavské náměstí proti šikaně živnostníků,“ poznamenal Jakl v rozhovoru pro První zprávy.

S nelibostí sleduje, jak znovu přicházíme o svou suverenitu, ale vinu na tom neseme sami, protože se za svou zemi málo pereme. Češi všechno zlehčují, ironizují či zesměšňují a v Bruselu pak s námi mají lehkou práci. Přitom právě 28. října bychom si měli připomínat, že jsme naši samostatnost získali tím, že jsme se rozešli s cizí feudální mocí a vzali náš osud do vlastních rukou. Stinnou stránkou vyhlášení nezávislosti ovšem je rozchod s katolickou církví. Nemůže za to však Masaryk a hloupý postoj tehdejšího kléru. Tak to alespoň vidí Jakl. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drtinová, Veselovský a Šídlo kázali studentům: Ten "alternativní pohled" často znamená lež. Pak se posmívali Soukupovi, že mu jeho média ekonomicky zkolabují

19:53 Drtinová, Veselovský a Šídlo kázali studentům: Ten "alternativní pohled" často znamená lež. Pak se posmívali Soukupovi, že mu jeho média ekonomicky zkolabují

REPORTÁŽ Politici vždy zasahovali do médií, ale dnes je to ještě sofistikovanější. Záleží na autocen…