Práce načerno přibývá, stát chystá mimořádné celostátní kontroly

30.08.2018 20:41

Případů práce načerno přibývá, takže stát chystá od září mimořádné celostátní kontroly. Zaměří se třeba na stavby, továrny i skladové areály. Dohodli se na tom zástupci Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), Státního úřadu inspekce práce (SÚIP) a policie, oznámilo dnes v tiskové zprávě MPSV. Loni bylo za celý rok uloženo zaměstnavatelům za nelegální zaměstnávání 440 pokut za zhruba 85,7 milionu korun. Letos už je pokut jen za dobu do konce července přes 270 za celkem 76,6 milionu.

Práce načerno přibývá, stát chystá mimořádné celostátní kontroly
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zemní práce
reklama

„Vedle plánované kontrolní činnosti proběhnou mimořádné celostátní kontrolní akce nepravidelně na celém území ČR od září do prosince 2018,“ oznámila Barbara Hanousek Eckhardová z tiskového oddělení MPSV. Prověrky budou provádět inspektoři SÚIP spolu s policií. „Mimořádné celostátní kontrolní akce se zaměří na pracoviště, jakými jsou například stavby, průmyslové a montážní výroby, logistická centra a další,“ doplnila Eckhardová.

Nelegálního zaměstnávání podle ministerstva přibývá, protože poptávku po pracovní síle již nedokáže plně uspokojit nabídka pracovníků z Česka a dalších zemí Evropské unie. Většina letos odhalených lidí pracujících v Česku načerno pocházela právě ze zemí mimo Unii. Z celkových 2 465 nelegálních pracovníků za prvních sedm měsíců roku byly tři čtvrtiny ze zemí mimo EU, zhruba 18 procent z Česka a šest procent z jiných unijních zemí.

„Nejčastěji zjištěnými cizinci (pracujícími načerno) byli v roce 2017 občané Ukrajiny, Moldavska a Vietnamu, obdobně jako tomu bylo v roce 2016. Stejný trend je možné, na základě průběžných výsledků kontrolní činnosti, pozorovat také v roce 2018,“ sdělila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

O tom Rosí v Newsroomu nepípne, to jim vyhovuje. Žantovský o mediální radě a sudeťáckém metálu od Posselta

7:47 O tom Rosí v Newsroomu nepípne, to jim vyhovuje. Žantovský o mediální radě a sudeťáckém metálu od Posselta

TÝDEN V MÉDIÍCH Přijmout nejvyšší vyznamenání Sudetoněmeckého krajanského sdružení se dá přirovnat …