Pracovní síla z Ukrajiny to bude mít v ČR jednodušší. Ministerstvo průmyslu a obchodu chce zrychlit vydávání zaměstnaneckých karet

26.07.2016 14:20

Systém, jehož cílem je zrychlit zaměstnávání kvalifikovaných pracovníků z Ukrajiny, projedná ve středu vláda. Návrh ministerstva průmyslu (MPO) a obchodu reaguje mimo jiné na stížnosti firem, podle nichž trvá vyřizování zaměstnaneckých karet pro Ukrajince příliš dlouho.

Pracovní síla z Ukrajiny to bude mít v ČR jednodušší. Ministerstvo průmyslu a obchodu chce zrychlit vydávání zaměstnaneckých karet
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČMKOS Josef Středula

Ministerstvo průmyslu se v materiálu odvolává na požadavek zástupců firem z jednání Rady hospodářské a sociální dohody ČR. "Ze strany zaměstnavatelů zazněl výrazný apel na zvýšení aktivity státu v oblasti efektivní a cílené ekonomické migrace," zdůvodňuje ministerstvo. Šéf Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů (KZPS) Jan Wiesner před časem uvedl, že nedostatek pracovníků a dlouhé čekání na vyřízení pracovních povolení vede k tomu, že firmy musí odmítat zakázky.

Systém pro vyřizování zaměstnaneckých karet, který předkládá vládě MPO, je zaměřený na kvalifikované pracovní síly z Ukrajiny - netýká se vysoce kvalifikovaných odborníků, na které cílí jiný vládní projekt. Spočívá v tom, že zaměstnavatel, který nabízí pracovní místo, při jeho vyhlášení pracovním úřadem vysloví souhlas jeho zařazením do evidence volných míst obsaditelných držitelem pracovní karty. Pokud se na pozici nepodaří sehnat občana ČR nebo jiné země EU, mohou se o ni ucházet Ukrajinci.

Proti obsazování volných míst lidmi z Ukrajiny se staví odbory. Podle odborářů o tato místa není mezi Čechy zájem, protože jsou špatně placená. Předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula v půli června prohlásil, že je nejprve třeba, aby mzdy byly vyšší než sociální dávky.

Na vydávání zaměstnaneckých karet spolupracují ministerstva obrany a vnitra. Žádosti přijímá na Ukrajině Generální konzulát ve Lvově a v Česku je vyřizuje Odbor azylové a imigrační politiky. Podle MZV by v materiálu měla být stanovena měsíční kvóta pro přijímání žádostí v závislosti na kapacitě Generálního konzulátu. S touto zásadní připomínkou souhlasí i ministerstvo financí. Dle MPO je zavedení kvóty zbytečné.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: spa

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Vykašlali jste se na živnostníky

To, že nechápete, že spousta OSVČ dělá za minimální mzdu vysvětluje, proč sami sobě platy neustále zvyšujete. Napadlo vás, ale že prostě někdo nemá na výběr, a že je rád i za tu minimální mzdu? A vy nám ještě házíte klacky pod nohy, místo toho, abyste byli rádi, že makáme? To má jakou logiku? Fakt ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Erik Best: Smlouva s USA? Toto je za tím. Mnohem víc

8:41 Erik Best: Smlouva s USA? Toto je za tím. Mnohem víc

MONITORING V pořadu Aby bylo jasno moderátorky Jany Bobošíkové byl hostem politický analytik Erik Be…