Pracovní síla z Ukrajiny to bude mít v ČR jednodušší. Ministerstvo průmyslu a obchodu chce zrychlit vydávání zaměstnaneckých karet

26.07.2016 14:20

Systém, jehož cílem je zrychlit zaměstnávání kvalifikovaných pracovníků z Ukrajiny, projedná ve středu vláda. Návrh ministerstva průmyslu (MPO) a obchodu reaguje mimo jiné na stížnosti firem, podle nichž trvá vyřizování zaměstnaneckých karet pro Ukrajince příliš dlouho.

Pracovní síla z Ukrajiny to bude mít v ČR jednodušší. Ministerstvo průmyslu a obchodu chce zrychlit vydávání zaměstnaneckých karet
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČMKOS Josef Středula

Ministerstvo průmyslu se v materiálu odvolává na požadavek zástupců firem z jednání Rady hospodářské a sociální dohody ČR. "Ze strany zaměstnavatelů zazněl výrazný apel na zvýšení aktivity státu v oblasti efektivní a cílené ekonomické migrace," zdůvodňuje ministerstvo. Šéf Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů (KZPS) Jan Wiesner před časem uvedl, že nedostatek pracovníků a dlouhé čekání na vyřízení pracovních povolení vede k tomu, že firmy musí odmítat zakázky.

Systém pro vyřizování zaměstnaneckých karet, který předkládá vládě MPO, je zaměřený na kvalifikované pracovní síly z Ukrajiny - netýká se vysoce kvalifikovaných odborníků, na které cílí jiný vládní projekt. Spočívá v tom, že zaměstnavatel, který nabízí pracovní místo, při jeho vyhlášení pracovním úřadem vysloví souhlas jeho zařazením do evidence volných míst obsaditelných držitelem pracovní karty. Pokud se na pozici nepodaří sehnat občana ČR nebo jiné země EU, mohou se o ni ucházet Ukrajinci.

Proti obsazování volných míst lidmi z Ukrajiny se staví odbory. Podle odborářů o tato místa není mezi Čechy zájem, protože jsou špatně placená. Předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula v půli června prohlásil, že je nejprve třeba, aby mzdy byly vyšší než sociální dávky.

Na vydávání zaměstnaneckých karet spolupracují ministerstva obrany a vnitra. Žádosti přijímá na Ukrajině Generální konzulát ve Lvově a v Česku je vyřizuje Odbor azylové a imigrační politiky. Podle MZV by v materiálu měla být stanovena měsíční kvóta pro přijímání žádostí v závislosti na kapacitě Generálního konzulátu. S touto zásadní připomínkou souhlasí i ministerstvo financí. Dle MPO je zavedení kvóty zbytečné.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Skrytá nenávist Čechů vůči většině cizinců z východu?! Petr Žantovský předkládá, co se mu podařilo objevit. A týká se to televize

7:51 Skrytá nenávist Čechů vůči většině cizinců z východu?! Petr Žantovský předkládá, co se mu podařilo objevit. A týká se to televize

TÝDEN V MÉDIÍCH Za brutální manipulaci internetovými a mediálními obsahy považuje Petr Žantovský roz…