Praha 3: Koalice přichází o dva členy. Zbude jí jen těsná většina

25.05.2012 11:42

Členové regionálního výboru TOP 09 v Praze 3 ve čtvrtek doporučili vyloučení dvou rebelujících členů ze strany. Místostarosta Tomáš Kalousek i radní Jan Srb, kteří nedávno hlasovali pro odvolání stranické kolegyně, starostky Vladislavy Hujové, tak pravděpodobně skončí také ve funkcích v radě městské části.

Praha 3: Koalice přichází o dva členy. Zbude jí jen těsná většina
Foto: hns
Popisek: Tomáš Kalousek, místostarosta Prahy 3

Pokud se po personálním zemětřesení i nadále udrží koalice TOP 09 a ODS, bude mít ale jen těsnou většinu postavenou na hlasu jednoho přeběhlíka. ČTK to dnes řekl předseda regionální organizace strany Martin Dlouhý.

Kalousek minulý týden na radě městské části nečekaně inicioval hlasování o odvolání starostky. Návrh byl schválen hlasy celé ODS, hlasem Kalouska a spolustraníka Srba. Vyvrcholily tak neshody, které dlouhodobě panují v koalici a především uvnitř samotné TOP 09. Spory se vedou hlavně kolem územního plánování a developerské výstavby. Koalice se neshoduje třeba v názoru na pokračování výstavby poblíž parku Parukářka.

„Regionální výbor vyjádřil podporu starostce a schválil návrh, aby krajský výbor TOP 09 projednal vyloučení obou členů ze strany,“ řekl Dlouhý. Kalousek a Srb podle výboru „selhali ve svých funkcích“. Vyjádření obou ČTK zjišťuje. O jejich odvolání z rady města bude rozhodovat zastupitelstvo, zřejmě na řádném jednání 26. června.

Koalice situaci ustojí

Starostka Hujová ČTK řekla, že koalice v Praze 3 podle všeho situaci ustojí. Zbude jí 18 mandátů, devět má ODS, dalších devět TOP 09. Devatenáctý hlas, nutný pro většinu v zastupitelstvu, doplní Miroslav Fabík, původně zvolený za stranu Žižkov (nejen) sobě, který byl podle ní nedávno přijat do klubu TOP 09.

Podle dlouholetého radního za ODS Ondřeje Pechy má ODS zájem setrvat v koalici s TOP 09. „Nicméně očekáváme, že budeme vyzváni ke koaličnímu jednání,“ řekl ČTK. Problém podle něho bude v příliš těsné většině, kterou by nově koalice v Praze 3 měla. „To je velmi nebezpečné, dokonce bych řekl, že je to politická sebevražda,“ připustil.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jno, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Schwarzenberg: Hospodářství funguje, všichni zbohatli. Starý průmysl musel skončit

13:05 Schwarzenberg: Hospodářství funguje, všichni zbohatli. Starý průmysl musel skončit

Jedním z hlavních témat interview s emeritním předsedou TOP 09 byla osoba Václava Havla. Dle Karla S…