Praha do konce února rozhodne o vítězi zakázek na parkovací zóny

02.02.2015 19:45

Praha do konce února rozhodne o vítězích dvou zakázek na parkovací zóny za 940 milionů korun. Komise otevřela obálky s nabídkami dodavatelů, ceny zakázek se podle náměstka primátorky Petra Dolínka (ČSSD) podařilo výrazně snížit. Zakázky na rozšíření systému parkovacích zón vypsalo bývalé vedení Prahy, zahrnuje více než 1000 parkovacích automatů, vytvoření dohledového centra, potřebného softwaru, dopravní značení a správu a údržbu systému. Informuje o tom ČTK.

Praha do konce února rozhodne o vítězi zakázek na parkovací zóny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nerudova ulice v Praze

"V tendru se jde výrazně pod částku, která byla soutěžená," řekl Dolínek. V zakázce za odhadovanou cenu 893,3 milionu korun se počítá s vytvořením dohledového centra, instalací 1090 parkovacích automatů, vytvoření dopravního značení a správou a údržbou celého systému do roku 2020. Nahradí se i stávající parkovací automaty v již zavedených zónách, které dosluhují. 
    
Cenu druhé zakázky se podle Dolínka podařilo snížit asi o 20 až 25 procent oproti původním 46,5 milionu korun. Zakázka zahrnuje správu takzvaných virtuálních hodin, podle Dolínka by mělo jít o vytvoření střediska, které bude mít pod sebou mobilní aplikace i data z parkovacích automatů. Nově navíc nebudou muset kontrolovat parkování jen městší policisté, ale i pověřené osoby, například zaměstnanci městské části. 
    
Rada by mohla rozhodnout do konce března, pokud se nikdo z uchazečů neodvolá. "Chceme maximálně podpořit placení parkovného přes mobilní aplikace. Chceme ještě prověřit, zda musí být tolik parkovacích automatů," vysvětlil Dolínek. Praha podle něj nemusí počet parkovacích automatů daný smlouvou vyčerpat, protože se jedná o rámcovou smlouvu. 
    
Podle Dolínka je ještě v nebližší době nutné se rozhodnout, jak přesně budou parkovací zóny fungovat. Jedna z variant počítá s tím, že občané jedné městské části budou moci parkovat všude po této městské části, druhá jen s parkováním v okolí bydliště. 
    
Část současné koalice vypsanou zakázku kritizovala. "Cena je příliš vysoká i s ohledem na současnou míru zadlužení města a budoucí plánované výdaje," řekl před podzimními komunálními volbami lídr Trojkoalice Petr Štěpánek (SZ). 
    
Trojkoalice přišla už před volbami s alternativním systémem podobným Vídni, kde každý může parkovat téměř kdekoliv, ale za různou cenu a po různou dobu. Parkovné platí pomocí mobilu nebo lístku, který si koupí v trafice. Podle Dolínka existuje proto i varianta, že se zakázka na parkovací zóny úplně zruší. 
    
První parkovací zóny se objevily v roce 1996 v Praze 1 na pravém břehu Vltavy. Nyní jsou zóny v Praze 1, 2, 3, 7 a části Prahy 16. Nově by měly být pravděpodobně v celé oblasti uvnitř Městského okruhu, ještě letos budou zavedené v Praze 5 a 6. "Budeme ještě jednat s městskými částmi, aby jejich nové reprezentace potvrdily původní rozsah, který byl v plánu," dodal Dolínek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: bra, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fašistická úderka se chystá na Listopad, obává se prezident Zeman. Hyeny jako Polčák mu přejí smrt, ale on míní vydržet až do konce

12:45 Fašistická úderka se chystá na Listopad, obává se prezident Zeman. Hyeny jako Polčák mu přejí smrt, ale on míní vydržet až do konce

Server Blesk.cz již po osmnácté odvysílal pořad S prezidentem v Lánech. Zeman rozehrál svůj tradiční…