Praha na nás kašle a Poláci nám sem posílají splodiny. Oni si to vyjednají s Merkelovou... Útrapy Ostravska v předvolební debatě ČT

03.10.2016 22:29

Praha na nás kašle, rozohnil se ve studiu ČT dosavadní hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák. Následně si posteskl nad tím, že do Moravskoslezského kraje bohužel míří zplodiny z Polska, jenže Poláci dělají „chytrou“ politiku v EU. Nechte nám výjimku na čistotu ovzduší a my vám, paní Merkelová, pomůžeme s něčím jiným, třeba s uprchlíky, upozorňoval Novák. V předvolební debatě toho na severu Moravy zaznělo ještě mnohem více.

Praha na nás kašle a Poláci nám sem posílají splodiny. Oni si to vyjednají s Merkelovou... Útrapy Ostravska v předvolební debatě ČT
Foto: Ostrava.cz
Popisek: Ostrava

Po osmé večer se Česká televize znovu věnovala představování kandidátů do krajských voleb u relevantních politických stran. Po situaci na jižní Moravě, kterou rozebíral Michal Hašek (ČSSD) v pátek, přišla v pondělí na přetřes Morava severní, kde dosud vládne další sociální demokrat, Miroslav Novák. Spolu s ním se před kamery postavili Ivo Vondrák z hnutí ANO, komunista Josef Babka, Lukáš Černohorský (Piráti), Herbert Pavera (TOP 09), lidovec Lukáš Curylo, občanský demokrat Jakub Unucka a Petr Jančík, jenž vede společnou kandidátku Starostů a nezávislých a hnutí Ostravak.

Babišovec v ráži: Těm, kteří nechtějí pracovat...

Průměrná mzda je tu skoro o deset tisíc menší než v hlavním městě Praze a je o tři tisíce pod celostátním průměrem, posteskl si v úvodu hejtman Novák. Z tohoto pohledu má prý pochopení pro určitou nespokojenost svých spoluobčanů. Většina obyvatel kraje svůj domov hodnotí známkou 2,8. Hejtman by dal spíše za 2.

Ivo Vondrák z hnutí ANO Andreje Babiše by prý sázel i pětky. „Já začnu profesorsky. Ti lidé, kteří tady poctivě pracují, tak těm za jedna, ale těm, kteří nechtějí pracovat, za pět. A vedení kraje za tři. Takže celková známka za tři,“ shrnul. Všichni hosté se shodli na tom, že pro kraj je prioritou zaměstnat více lidí, je třeba v oblasti udržet mladé lidi a posvítit si na dopravní infrastrukturu, která je nedostatečná. „Aby nám mladí lidé neodcházeli do ciziny a do Prahy, tak jim musíme pomoct najít místa v moderních firmách. Naši studenti jsou úspěšní v oblasti patentů, ale pak těžko hledají uplatnění,“ upozornil Pavera.  

Mgr. Herbert Pavera

  • TOP 09
  • Navštivte můj web: www.herbertpavera.cz
  • senátor

Zametalo se to tady pod kobereček, rozohnil se politik Starostů

V první hodině pořadu se pánové věnovali kvalitě životního prostředí v regionu. Všichni se shodli na tom, že je třeba pracovat na zlepšení životního prostředí, především zlepšení kvality ovzduší. „Tento problém se zametal pod kobereček. Takže je potřeba ten problém nastolit, říct, že tady je, a začít ho řešit,“ rozohnil se Jančík. Na prvním místě je třeba tlačit především na velké průmyslové znečišťovatele, aby dodržovali veškerá legislativní opatření, a to jak česká, tak ta z úrovně EU. Komunista Babka však Jančíkovi okamžitě oponoval, že naše podniky už dělají maximum možného. Zdrojem znečištění přece nejsou jen průmyslové podniky, ale také doprava či průmysl z Polska.

Hejtman Novák dal v tomto komunistovi za pravdu. Podle sociálního demokrata průmyslové podniky vypouštějí do ovzduší asi polovinu toto, co povoluje zákon. Kromě toho kroutil hlavou nad tím, jak jeho kolegové u předvolebních stolečků vědí, jak by co vyřešili, ale mnohá jejich řešení jdou proti sobě. V tuto chvíli představují velký zdroj znečištění lokální topeniště, proto prý také kraj už v roce 2012 spustil kotlíkové dotace, byť je teď musel dočasně pozastavit, protože ministerstvo životního prostředí Richarda Brabce (ANO) nedodalo další finanční prostředky. Kraj podle Nováka hospodaří zodpovědně a čeká na tyto prostředky. Jako poněkud nesmyslná se Novákovi jeví představa, že horníky zaměstnáme v technologických pracovištích.

Praha na nás kašle, burcoval ve studiu hejtman Novák

V jednu chvíli Novák ostře zaútočil na centrální vládu v Praze, kterou vede jeho stranický šéf Bohuslav Sobotka spolu s Andrejem Babišem a předsedou lidovců Pavlem Bělobrádkem. „Praha na Moravskoslezský kraj dlouhodobě kašle, a to je něco, co mě mrzí, co mi vadí, a s tím musíme něco udělat,“ vypálil hejtman. Sluší se připomenout, že poslední čtyři roky kraji vládla sociální demokracie v koalici s komunisty.

Novák upozornil na skutečnost, že jednal s Ředitelstvím silnic a dálnic o několika dopravních projektech, na které by bylo možné získat dotace a kraj má připravené patřičné projekty. Už dvacet let se např. hovoří o výstavbě obchvatu Frýdku-Místku. ŘSD údajně však tvrdilo, že má dost vlastních projektů, bohužel se časem ukázalo, že nemá, a dotace se musely vracet.

Když dostal slovo Ivo Vondrák, uznal, že z horníků nelze udělat IT specialisty, ale přesto si vůči lidem, kteří dobývají chléb svůj vezdejší v uhelných dolech, neodpustil jednu poznámku. „Je tady nabídka Auto Clustru, kde nabízejí až tisíc pracovních míst a po patřičném zaškolení plat 22 tisíc až 25 tisíc. Vím, že to možná není tolik, na kolik jsou zvyklí, ale je to určité řešení a ten, kdo přichází o práci, si mnohdy nemůže vybírat. Tak to je,“ konstatoval lídr hnutí ANO.

Vy nám tady pomůžete a my vám támhle podpoříme uprchlíky

Následně se hosté vrátili k tématu čistoty ovzduší v kraji. Jakub Unucka (ODS) všem přítomným připomněl, že čistota ovzduší není pro polskou stranu prioritou. Komunista Babka podotkl, že Polsko je velkým státem Evropské unie a dokáže si v této oblasti vyjednat výjimky. V tu chvíli si znovu vzal slovo hejtman Novák a dával za pravdu předřečníkům. Poláci prý postupují systémem „něco za něco“.  Vždyť si stačí vzpomenout, jak minulá polská vláda kývla na povinné uprchlické kvóty. „Oni to dělají tak, že říkají, nechte nám výjimku a my vám, paní Merkelová, zase pomůžeme s něčím jiným. Tohle je polská politika,“ rozpaloval se Novák.

Pirát Černohorský se tyto vášně snažil krotit. Napřed bychom si podle jeho názoru měli zamést před vlastním prahem a pak teprve k něčemu podobnému vyzývat Polsko. Vondrák divákům doporučoval, aby využívali model sdílení cest autem a kupovali si elektromobily. Komunista Babka však okamžitě oponoval, že i elektřina pro tyto vozy se musí někde vyrobit, takže ekologický přínos tohoto Vondrákova nápadu je sporný. Unucka celé téma uzavřel s tím, že je rád, že se rozebírá téma znečištění ovzduší kvůli dopravě, protože se politici podle všeho shodují, že je s tím třeba něco dělat. Snad najdou podobnou shodu ve chvíli, kdy budou vládnout. Unucka je připraven tento problém řešit.

Pokud vás někdo přepadne, tak vás kamera nezachrání  

Obyvatele Moravskoslezského kraje trápí otázka bezpečnosti, ale nejde tady o uprchlíky. Region zatěžuje zločinnost, která je v České republice po Praze druhá nejvyšší. Pomohlo by např. více kamer v ulicích. Zatímco Jančík z hnutí Starostů považuje instalaci většího počtu kamer v ulicích za dobrý nápad, Pirát Černohorský byl důrazně proti. „Pokud vás někdo přepadne, tak vás kamera nezachrání. Ono je lepší mít v ulicích více strážníků,“ doporučoval.

Lidovec Curylo v této souvislosti připomněl, že v Moravskoslezském kraji se nalézá více než sedm desítek vyloučených lokalit, kde bohužel také dochází ke drobné kriminalitě, a tady policisté pode Curyla bohužel moc nepomohou. Lídr KDU-ČSL volal po spolupráci se sociálními pracovníky a s asistenty prevence kriminality, kteří mohou dohlížet na to, zda děti chodí do školy.

Občanský demokrat Unucka doporučoval obnovit trvalou vojenskou posádku v kraji. Vojáci by mohli zlepšit pocit lidí i spoluobčanů v kraji. Stejně tak by mohli pomoci třeba při povodních. Hejtman Novák dal svému předřečníkovi za pravdu, ani on by prý neměl nic proti tomu, kdyby v kraji fungovala trvalá vojenská posádka, jen dodal, že vojáci v kraji nesníží kriminalitu.

Tady se sociální demokrat drsně otřel o někdejšího ministra vnitra z vlády Petra Nečase (ODS) Jana Kubiceho. „V letech ekonomické recese policejní génius plukovník Kubice snížil stav policistů v kraji o 300,“ konstatoval. Každý prý přitom ví, že v dobách recese je třeba dostat do ulic více policistů, protože v tomto čase kriminalita roste.  

Pavera z TOP 09 volal po spolupráci jednotlivých policejních služeben v obcích, které si mohou vzájemně pomoci.

Lidé na ubytovnách jen sedí a koukají, co by ukradli

Černohorský připomněl, že velké procento kriminálních činů páchají recidivisté, a pokud to víme, tak proti tomu musíme něco dělat. Vondrák doplnil, že je třeba bojovat i proti hazardu a proti prodeji drog v kraji. Svou troškou do mlýna přispěl i Unucka. „Semeništěm zla jsou ubytovny, kde ti lidé často nemají co dělat. Často jim tam uklízí uklízečka a oni nic nedělají. My chodíme do práce a oni prostě sedí a dívají se, co by ukradli,“ udeřil Unucka, že se musí změnit legislativa pro poskytování dávek na bydlení. Lidovec Curylo dal občanskému demokratovi za pravdu. Na ubytovnách prý často žijí děti, které neviděly své rodiče, případně i prarodiče pracovat. To se musí změnit.

Hosté se následně shodli na tom, že je třeba starat se o to, jakým způsobem tráví svůj volný čas mládež, případně podpořit různé volnočasové aktivity, aby se v kraji nerozmáhala trestná činnost mladých. Preventivní programy však nejsou nijak levné. Novák se přesto jal vysvětlovat, že kraj na své občany již působí. „My jsme např. vydali policejní pohádky pro děti... Ale ve vyloučených lokalitách o tyto knížky zájem není. Už máme nahranou sérii videí pro seniory, jak se postavit šmejdům.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

My se k paktu o migraci nepřipojili, ale země okolo nás ano. Když do nich budou proudit desítky tisíc migrantů... Komentátorka řekla na kamery něco pro Čechy velmi mrazivého

17:04 My se k paktu o migraci nepřipojili, ale země okolo nás ano. Když do nich budou proudit desítky tisíc migrantů... Komentátorka řekla na kamery něco pro Čechy velmi mrazivého

Do svého pořadu Podtrženo sečteno na XTV si Luboš Xaver Veselý pozval znovu komentátorku Karolinu St…