Prahou prošel průvod zastánců tradiční rodiny. Zasahovala policie

27.04.2019 17:58

Centrem Prahy prošel dnes odpoledne tradiční průvod odpůrců potratů a zastánců tradičních rodin. Do akce s názvem Národní pochod pro život a rodinu se podle organizátorů z Hnutí pro život zapojilo 10 000 lidí. Policie počet účastníků nekomentovala. Na začátku akce u Rudolfina zasahovala proti několika desítkám aktivistek a aktivistů, kteří se snažili průvodu zablokovat cestu. Jeden člověk skončil na policejní stanici. ČTK to řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Prahou prošel průvod zastánců tradiční rodiny. Zasahovala policie
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Matka s dítětem, ilustrační foto

Akce odpůrců potratů začala dopoledne mší v katedrále svatého Víta. Po poledni se účastníci sešli na Klárově. Ještě předtím na Těšnově demonstrovalo několik desítek lidí naopak za právo žen na potrat. Demonstraci svolal radikálně levicový spolek Kolektiv 115. V 11:00 vyrazili aktivisté a aktivistky k Rudolfinu, kde se pak snažili zablokovat průvod protipotratového Hnutí pro život. Ten se tak nevydal na trasu ve 14:00, jak pořadatelé plánovali, ale zhruba o půl hodiny později.

„Zhruba 30 až 40 lidí si stouplo na rozhraní Mánesova mostu a náměstí Jana Palacha, kudy procházel průvod z Klárova na Václavské náměstí. Na výzvu policie odmítli prostor opustit, proto jsme je museli vytlačit,“ řekl ČTK Hulan. Jednoho člověka policisté zadrželi. U dalších zjišťovali totožnost. „Oznámili je správnímu orgánu pro neuposlechnutí výzvy úřední osoby,“ dodal mluvčí. Na místě byli podle něj i cizinci.

Podle Kateřiny Jelínkové ze spolku Kolektiv 115 chtěla skupina vyjádřit svůj nesouhlas s „ultrakonzervativní politikou“ a snahami o omezování práv žen. „Blokádou jsme chtěli symbolicky ukázat odhodlání stavět se na odpor proti konzervativní politice Hnutí pro život... naším cílem bylo nenechat ultrakonzervativce v klidu pochodovat Prahou,“ uvedla Jelínková. Podle účastníků by ženy měly dál mít možnost volby a zákon o potratech by se neměl zpřísňovat. „Tam, kde není potrat legální, podstupují ženy zdravotně rizikové zákroky, které je ohrožují na životě,“ dodala Jelínková. Akce radikálně levicového uskupení měla název „Netancuj, jak Duka píská“.

Kardinál Duka, kterého doprovázela ochranka, vyrazil v Národním pochodu pro život a rodinu z Klárova na Václavské náměstí. V průvodu šla řada katolických kněží a řádových sester. Slyšet bylo náboženské zpěvy. Na konci pochodu z megafonu zněly modlitby v latině.

V průvodu s českými vlajkami a prapory Hnutí pro život šly rodiny s kočárky a dětmi i hloučky mladých či seniorů. Transparenty, na kterých stálo „Potrat není řešení“ či „Dítě je budoucnost“ nesly v průvodu často právě děti. Po cestě čekaly další skupinky aktivistek a aktivistů, kteří se zastávali práv žen na rozhodování o vlastním životě či gayů a lesbických žen.

Hnutí pro život svou radikální rétoriku v posledních letech zmírnilo. Teď tvrdí, že „nevnucuje zákazy, ale nabízí řešení“. Letošní akcí chtělo podle své mluvčí Zdeňky Rybové podpořit hlavně požadavek, aby se peníze z evropských fondů v příštím období použily na podporu početných rodin.

„Souvisí to s potraty. Třetí děti v rodině jsou nejohroženější skupinou. Potraty se tu pojí s ekonomickými obavami. Vláda hledá těžko peníze na důchody a na zvýšení rodičovského příspěvku. Mezi záměry čerpání evropských fondů by v příštím období mohla patřit i podpora rodin, aby se zajistila jejich stabilita,“ řekla ČTK Rybová. Československo mělo zákon, který umožňoval umělé přerušení těhotenství, od roku 1957. Žádosti o zákrok posuzovaly v minulosti interrupční komise. Umělých přerušení těhotenství v Česku od počátku 90. let ubývá. Předloni jich statistický úřad zaznamenal 19 400. V roce 2015 bylo zákroků o tisícovku víc, v roce 2010 pak 24 000.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Lidé ani netuší, v jakém jsme průšvihu. Rusko vyhraje a Evropu to bude bolet.“ Profesor vážně

10:30 „Lidé ani netuší, v jakém jsme průšvihu. Rusko vyhraje a Evropu to bude bolet.“ Profesor vážně

V podcastu Reinvent The Money promluvil známý americký politolog, profesor Mearsheimer. Jeho slova o…