Prahou prošli demonstranti, kteří se Švejkem protestovali proti válce na Ukrajině

28.07.2014 19:57

Zhruba tři desítky lidí v pondělí prošly pražskou Malou Stranou, aby protestovaly proti válkám ve světě a varovaly před jejich vyvoláváním. Manifestace deseti občanských iniciativ vyvrcholila před americkou ambasádou, kde účastníci vyzvali USA, aby se zasadily za mírové vyřešení konfliktu na Ukrajině.

Prahou prošli demonstranti, kteří se Švejkem protestovali proti válce na Ukrajině
Foto: Hans Štembera
Popisek: Happening Evropané proti válce (zastavte agresivní plány NATO a USA, zrušte cizí vojenské základny). Následoval pochod kolem úřadu vlády k americké ambasádě
reklama

V čele pochodu, který k velvyslanectví USA zamířil od Úřadu vlády, jela symbolicky postava Švejka na kolečkovém křesle. Proti slavnému románu Jaroslava Haška ale jeho představitel nevolal „Na Bělehrad!", nýbrž „Na Moskvu!" v narážce na tlak Západu na Rusko kvůli krizi na Ukrajině.

Můžete zabránit válce a zachránit demokracii, vzkázali demonstranti USA

Demonstranti nesli transparenty s nápisy „Evropané proti válce", „Stop zabíjení" nebo "Stop válkám". „Na Ukrajině zuří občanská válka, ve které umírají nevinní lidé, včetně dětí a žen. Této válce se dalo předejít jinými přístupy Západu," řekla před ambasádou USA mluvčí iniciativy Ne základnám Eva Novotná. Vyzvala Američany, aby pomohli ukončit konflikt na Ukrajině. „Můžete zabránit nové válce. Můžete zachránit demokracii a mír," řekla.

Spolu s iniciativou Ne základnám demonstraci svolala sdružení Alternativa zdola, Stop církevním restitucím, Nezávislá media, Přátelé Srbů na Kosovu, Nová republika, Hnutí za přímou demokracii, Spojenectví práce a solidarity, Studenti proti rasismu a Levá perspektiva.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Předsedkyni TOPky se zvrhla debata o spolupráci s ODS. Tak, že to zaskočilo i nás

5:00 Předsedkyni TOPky se zvrhla debata o spolupráci s ODS. Tak, že to zaskočilo i nás

Když předsedkyně TOP 09 a poslankyně Parlamentu České republiky Markéta Pekarová Adamová vkládala sv…