Praktické školy vláda rušit nebude

04.02.2013 15:08

Základní školy praktické se podle náměstka ministra školství Jiřího Nantla rušit nebudou, jak se mnozí obávali. Kvůli verdiktu Evropského soudu pro lidská práva je ale třeba změnit to, aby se do nich dostávali žáci jen kvůli tomu, že pocházejí ze sociálně znevýhodněného prostředí. Bude kvůli tomu nutná transformace těchto škol, uvedla dnes vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková na veřejném slyšení v Senátu.

Praktické školy vláda rušit nebude
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na schůzi vlády se projednávaly mimo jiné i pokračující metanolové otravy

Podnětem slyšení byla petice za zachování praktických škol, která vznikla jako protest proti vládní strategii boje proti sociálnímu vyloučení. Podepsalo ji přes 76.300 lidí. Podle tvůrců petice počítala strategie se zrušením praktických škol do roku 2015 a byla přijata bez ohledu na potřeby žáků.

"Zrušením základních škol praktických nebude vyřešen problém nízké vzdělanosti Romů ze sociálně vyloučených lokalit. Tento krok pouze nezvratně poškodí vzdělávání všech ostatních dětí," prohlásila iniciátorka petice a ředitelka pardubické školy Prodloužená Jana Smetanová. Podle ní není ani řešením převést transformované školy pod obce a nechat na ministerstvech, aby ve svých zdrojích sama našla miliardy na uplatnění strategie.

Mezi viníky patří podle předsedy senátního školského výboru Marcela Chládka (ČSSD) vládní zmocněnkyně, neboť strategii dostatečně neobjasnila, připravila ji bez diskuse s odborníky z praxe a finančně nezajistila její provedení. Chládek chce proto s pomocí svého výboru připravit "národní kulatý stůl" k diskusi o strategii a oddělit debatu o strategii a opatřeních kvůli rozsudku evropského soudu, jak řekl novinářům.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: joh

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„EU nikdy nebude na hranicích střílet,“ slíbil Rakušan. Ale narazil

14:05 „EU nikdy nebude na hranicích střílet,“ slíbil Rakušan. Ale narazil

„Migrační solidarita je falešná a ďábelská hodnota,“ vzkázal právník Robert Kotzian ministru vnitra …