Přání ke 100 letům poslala britská královna i afghánský prezident

27.10.2018 6:34

Blahopřejný dopis k výročí sto let od vzniku samostatného Československa poslala na Pražský hrad i britská královna Alžběta II, afghánský prezident Ašraf Ghaní, italský prezident Sergio Mattarella či generální guvernér Austrálie Peter Cosgrove. Dopisem gratuloval i slovenský prezident Andrej Kiska a španělský král Felipe VI. Spolu s přáním státníci vyjádřili zájem na pokračování dobrých vztahů s Českou republikou. Hrad o tom dnes informoval na svém webu. České republice dnes k svátku jménem USA poblahopřál i americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Přání ke 100 letům poslala britská královna i afghánský prezident
Foto: wikipedia
Popisek: Demonstrace na Václavském náměstí 28. 10. 1918.

Český prezident Miloš Zeman již dříve obdržel gratulace k nedělnímu státnímu svátku také od amerického prezidenta Donalda Trumpa, německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera i dalších světových politiků. U příležitosti oslav je dnes na návštěvě Prahy francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová. Kiska a slovenský premiér Peter Pellegrini se v neděli zúčastní pietního aktu na pražském Vítkově.

„S radostí Vám gratuluji u příležitosti oslav Vašeho národního dne a přeji občanům České republiky v následujícím roce mnoho štěstí,“ uvedla v dopise britská panovnice. Alžběta II. je na trůně už přes 66 let a narodila se jen o osm let později, než vzniklo Československo.

Kiska uvedl, že nezná jiné dvě země na světě, které by k sobě měly tak blízko jako Slovensko a Česko. Je podle něj nesmírně důležité připomínat si odkaz a hodnoty zakladatelů československého státu, které jsou i dnes často cílem útoků a zpochybňování. „Jsem přesvědčen, že je naší povinností tyto hodnoty i nadále chránit ve prospěch občanů obou našich států a celé Evropy,“ dodal.

Afghánský prezident vyjádřil radost nad tím, že se vztahy mezi oběma státy dál prohlubují. „Přítomnost českých vojáků v rámci operace Rozhodná podpora v Afghánistánu poukazuje na solidaritu České republiky a podporu ve společném boji proti mezinárodnímu terorismu, směřující k míru a stabilitě Afghánistánu,“ napsal Ghaní.

Česká armáda má v Afghánistánu kolem 350 vojáků. V pondělí jeden z nich padl na základně Šindánd po střelbě afghánského vojáka. Na začátku srpna po útoku sebevražedného atentátníka zemřela trojice českých vojáků. Minulý týden bylo zraněno pět Čechů po explozi civilního vozu naplněného výbušninou.

Historické přátelství mezi Itálií a Českou republikou, které se odvíjí od prvních momentů vzniku Československa, připomněl v dopise italský prezident Mattarella. Zmínil i to, že Prahu a Řím spojuje nyní členství v Evropské unii a NATO. „Přijměte, pane prezidente, mé nejsrdečnější přání osobní spokojenosti, pokoje a úspěchů drahému lidu České republiky,“ napsal španělský král.

Také šéf diplomacie USA Mike Pompeo v dnešním prohlášení českému lidu poblahopřál ke 100. výročí nezávislosti. „Spojené státy a Českou republiku pojí trvalé přátelství, oddanost demokratickým principům a vize mírové a prosperující Evropy,“ uvedl Pompeo a připomněl, že USA v minulém století vždy stály za Čechy a jejich právem na suverenitu.

V současnosti pak obě země společně čelí globálním výzvám a staví se proti společným hrozbám, zdůraznil Pompeo. „Hluboce si ceníme naší bezpečnostní spolupráce s Českou republikou a jejího příspěvku k úsilí o udržování míru ve světě,“ uvedl Pompeo.

Austrálie a ČR udržují vřelé vztahy založené na společných hodnotách a oddanosti demokracii, mezinárodnímu míru a bezpečnosti, uvedl v gratulaci australský guvernér Cosgrove. Také on ocenil působení Česka v Afghánistánu a vyjádřil soustrast nad nedávným úmrtím českých vojáků. Zdůraznil také, že česká komunita významně přispívá k multikulturnímu, politickému, společenskému a ekonomickému rozvoji Austrálie.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jak zvládáte tolik funkcí? Čtenáři PL grilovali pirátského poslance. To je běžné, často neplacené a ve prospěch občanů, vysvětloval

15:08 Jak zvládáte tolik funkcí? Čtenáři PL grilovali pirátského poslance. To je běžné, často neplacené a ve prospěch občanů, vysvětloval

Pirátský poslanec Tomáš Martínek odpověděl čtenářům Parlamentních listů na jejich dotazy. Při tom oz…