Pravda o Milanu Chovancovi: Po „Lánském puči“, loni, letos. Michal Hašek promluvil

11.02.2019 13:04

HORKÉ TÉMA Jen blbec chyby opakuje, říká sociální demokrat Michal Hašek k tomu, zda ČSSD neudělá ve spolupráci s Andrejem Babišem stejné chyby jako v předchozí vládě. Sociální demokracie je nad propastí a Hašek jmenuje způsoby, jak straně pomoci. Jihomoravský exhejtman promluvil též o nefunkčnosti Evropské unie.

Pravda o Milanu Chovancovi: Po „Lánském puči“, loni, letos. Michal Hašek promluvil
Foto: Archiv PL
Popisek: Michal Hašek

Michal Hašek zdůraznil, že od počátku patřil k těm, kteří říkali sociální demokracie bude ve vládě vidět ve vládě víc než v opozici. “Žádné řešení nebylo ideální, byli jsme zvyklí na úplně jiné výsledky voličské podpory. Sám jsem byl předsedou klubu, který měl 74, respektive 70 poslanců. Dnes ČSSD ve sněmovně zastupuje 15 kolegyň a kolegů. Vládní angažmá dává šanci prosazovat naše témata,” uvádí s tím, že jedině tak lze prosazovat program pro voliče.

“Proto jsem přesvědčen, že vstup do vlády nebyl chybou. Jak s touto možností sociální demokracie naloží, to vyhodnotí voliči v příštích volbách,” míní Hašek.

Následně čelil otázce, zda ČSSD nehrozí stejný scénář jako v případě minulé vlády, kdy si podle mnohých analytiků úspěchy ministrů sociální demokracie přivlastnil Andrej Babiš a naopak neúspěchy házel na koaliční partnery.

Anketa

Skončí krize ve Venezuele válkou?

71%
29%
hlasovalo: 2814 lidí

“Zareaguji známým bonmotem prezidenta Zemana: Každý může udělat chybu, ale jen blbec chybu opakuje. Chybou v tomto případě nemyslím účast ve vládě s panem Babišem, ale způsob chování sociální demokracie. Jestliže jsme za poslední čtyři roky věděli, jakou strategii má Andrej Babiš a hnutí ANO a to jsme tehdy byli v roli silnějšího, dneska se role vyměnily a ČSSD musí velmi pečlivě zvažovat, jakými tématy a jakým způsobem osloví voliče,” sděluje Hašek.

Babiš podle jeho slov udělal jednu geniální věc. “Poté, co přišel jako spasitel české politiky, založil hnutí, postavil to na odporu ke klasickým stranám a na počátku se vymezil jako středopravicový subjekt, jak to od miliardáře všichni čekali, najednou plynule přešel politickým valčíkem do levé části spektra,” popisuje.

“Zatímco na Slovensku musel Robert Fico nejdříve sloučit slovenské levicové subjekty a potom začala teprve žeň, kdy SMER v několikerých volbách zválcoval slovenskou politickou scénu, tak Andrej Babiš část slučování vynechal a zaměřil se rovnou na voliče. Výsledkem je, že ČSSD a komunisté velmi výrazně ztratili. Volební výsledky kolem sedmi procent jsou tristní a znamenají, že jme přišli řádově o desítky procent voličů. Ti ale nezmizeli, jen dali důvěru Andreji Babišovi. ČSSD teď musí autenticky prosazovat hodnoty, za kterými stála dlouhodobě. Nestačí se jen ohánět 140letou historií, lidé nechtějí chodit do muzea,” má jasno.

Sociální demokracie by podle Michala Haška měla stále trvat na zavedení sektorové daně. “To mělo v České republice být už dávno zavedeno. Telekomunikační firmy, energetika, bankovnictví atd. Ročně se z našeho státu vyveze 300 - 500 miliard korun. My si myslíme, že tyto peníze by primárně měly zůstat tady. To a mnoho dalších témat patří k sociální demokracii a měli bychom to prosazovat,” míní.

“Zástupci ČSSD ve vládě se v rámci svých resortů snaží. Klíčové je, že se pro nás podařilo vyjednat resort práce a sociálních věcí, protože to je vlajková loď programu sociální demokracie. Problém je, že celá evropská levice prochází krizí. Na západ od našich hranic nenajdeme příliš mnoho států, které by v čele měly levicové premiéry,” uvádí Hašek s tím, že v okolí ČR má sociální demokracie významné slovo pouze na Slovensku. “Robert Fico dokázal zcela unikátně čtyřikrát uspět,” doplňuje. Slovensko by v těchto věcech prý pro nás mohlo být vzorem.

Celý rozhovor ZDE:

Odchod z vrcholné politiky nedávno oznámil exministr vnitra Milan Chovanec, který za ČSSD skončí ve sněmovně. “Je to jeho osobní rozhodnutí, které respektuji. Myslím si ale, že Milan Chovanec takové rozhodnutí mohl udělat mnohem dřív. “Když ČSSD mimo jiné na návrh naší platformy hlasovala v celostranickém referendu o vstupu do vlády, v referendu vyšlo ANO a plzeňská organizace v čele s Milanem Chovancem se chovala velmi zvláštně. Řekli, že u nich tak referendum nedopadlo a vstup do vlády si nepřejí. Milan Chovanec podepsal koaliční smlouvu a když už něco podepíšu, měl bych si za tím stát. Přitom pak nehlasoval pro vládu. Nebyl proti, ale na hlasování do sněmovny nedorazil, což je zvláštní signál,” popisuje.

“Nepřišel jsem se bojovat žádné staré války, ale jen připomenu, že když došlo na podzim 2013 k tomu, čemu se říká lánská schůzka, tehdy mocensky zvítězil Bohuslav Sobotka za pomoci Milana Chovance. Poté se hlasovalo o Sobotkově vládě a lidé, kteří byli ostrakizovaní, Hašek, Tejc, Zimola a další podepsali bez řečí koaliční smlouvu a pak hlasovali pro kabinet Bohuslava Sobotky. Tohle jasně ukazuje, že my jsme k sociální demokracii jako ke značce byli loajální. Kéž by ČSSD měla takto loajální představitele i v současné době,” pokračoval Hašek.

Stranických funkcí si sám prý užil už dost a ve studiu PL TV Michal Hašek zopakoval, že nehodlá na březnovém sjezdu nikam kandidovat. “Ať jdou dopředu nové tváře, třeba lidé se zkušenostmi z regionální nebo komunální politiky. ČSSD má rezervy v tom, že nevyužívá potenciál bývalých úspěšných politiků na různých úrovních. Pokud takoví lidé budou chtít pomoct, ať se tak stane. Nemluvím o žádný trafikách,” říká.

“Potácíme se na hranici volitelnosti, možná jsme někde nad pěti procenty. Není to žádných 20-30 procent, na které byla ČSSD zvyklá v době, kdy kandidátky byly složené pluralitně z lidí s různými názory. Přál bych si, aby nové vedení v čele s Janem Hamáčkem, kterého podporuji, bylo pluralitní. To neznamená, aby každý říkal něco jiného navenek, ale byly zastoupeny různé názorové proudy a probíhala diskuse. Platforma Zachraňme ČSSD zřídila internetové diskusní fórum, kde budou moci diskutovat všichni členové strany, nejen ti, co se dostanou na sjezd,” konstatoval v našem studiu jihomoravský exhejtman.

Platforma prý hodlá uspořádat diskusní kulatý stůl, kam budou pozvány i další názorové proudy v ČSSD. “Ať přijdou Idealisté, Oranžový klub a další. Nové tváře ve straně vidím a to nejen na jižní Moravě. Sociální demokracie má výhodu v tom, že měla zásobárnu kvalitních komunálních politiků. Nezapomeňme, že i lidé jako Sobotka, Tejc, Zimola, Škromach, Hašek nebo i Hamáček, někdy začínali a nikdo je neznal, museli se vypracovat,” připomíná.

Michal Hašek v současné době působí jako poradce ministra zemědělství Miroslava Tomana za ČSSD. V souvislosti s tímto resortem je teď mediálně živo kolem kauzy s polským hovězím. “To je velký průšvih a na tiskové konferenci platformy Zachraňme ČSSD jsem na tomto příkladu uvedl, jakou EU bych si představoval. V referendu jsem hlasoval pro vstup České republiky do Evropské unie a myslím, že bych dnes hlasoval stejně. Nelíbí se mi ale, jak se mezitím EU změnila. Měla by tu být pro občany a ne pro evropské byrokraty. Není možné, aby jeden členský stát několik dnů lhal jinému členskému státu o tom, že se tam nedovezlo žádné maso. Pak řeknou že se spletli a vyvezli k nám 300 nebo víc kilogramů toho masa,” popisoval.

EU podle něho v této věci ukázala, že nedovede vůbec pružně reagovat na různé problémy. “Když se někde něco stane, neměl by být problém zavřít hranice, zakázat dovoz z daného státu, dokud se situace nevyřeší a ne se ohánět floskulemi, jestli tím neublížíme spojencům nebo nenarušíme jednotný trh. Pro mě na první místě je ochrana zájmů českého spotřebitele,” dodal v pořadu Horké téma Michal Hašek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Radim Panenka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na to nemáte nárok! Profesor Pafko uzemnil Žantovského. Jde o Zemanovo zdraví

22:07 Na to nemáte nárok! Profesor Pafko uzemnil Žantovského. Jde o Zemanovo zdraví

„Lékař nemůže sdělovat informace podle funkce pacienta, v žádném případě,“ uvedl dnes ve vysílání ro…