Pravda o roce 1945: Rudá armáda Prahu neosvobodila, říká historik

08.05.2018 17:45 | Zprávy

Historik Ústavu českých dějin Filozofické fakulty UK a náměstek ředitele Národního muzea Michal Stehlík ve vysílání Českého rozhlasu promluvil o začátku května roku 1945. Posluchačům mimo jiné prozradil, že české hlavní město Rudá armáda neosvobodila.

Pravda o roce 1945: Rudá armáda Prahu neosvobodila, říká historik
Foto: Vít Hassan
Popisek: V Dukelském průsmyku

Příslušníci Rudé armády sice vjeli 9. května do Prahy, ale to už bylo české hlavní město z valné části v rukou českých lidí, kteří se zapojili do Pražského povstání. „Prahu jako takovou Rudá armáda skutečně neosvobodila. Je to otázka velké propagandy a symbolu,“ podotkl historik s tím, že si sovětský vůdce Stalin velmi přál, aby se říkalo, že byla Praha osvobozena Rudou armádou.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: mp

Nová vláda není jmenována

V tisku,kuloárech se objevují různá jména kandidátů na ministry. Který z těchto návrhů by byl pro Vás přijatelný ? děkuji

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Odtud vítr vane.“ Redaktorka „přitápí“ Turkovi. Podezření a velké jméno

18:56 „Odtud vítr vane.“ Redaktorka „přitápí“ Turkovi. Podezření a velké jméno

Francouzský deník Le Monde zařadil poslance a čestného prezidenta hnutí Motoristé Filipa Turka mezi …