Pravdoláskový ksindle! Velká nechutná špína u Smoljaků. Jeden vše vytáhl v době, kdy druhý kandiduje do Senátu

13.04.2019 11:15

Dnes se rozhodne, zda senátorem za Prahu 9 bude zvolen starosta Prahy 9 Jan Jarolím (ODS), nebo scenárista a zastupitel Vinoře David Smoljak (za STAN), kterého podpořili senátoři Jiří Drahoš, Marek Hilšer a Jiří Růžička. Podporu má Smoljak také od spolupracovníka jeho otce Zdeňka Svěráka. Nelze si však nevšimnout, že v rodině Smoljakových před druhým kolem panuje hustá atmosféra. Kampaň jde do finiše a David Smoljak schytává od svého vlastního bratra Filipa Smoljaka další úder.

Pravdoláskový ksindle! Velká nechutná špína u Smoljaků. Jeden vše vytáhl v době, kdy druhý kandiduje do Senátu
Foto: Archiv Filipa Smoljaka
Popisek: Ladislav Smoljak v hledišti

Pánové Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák napsali mnoho her o neexistujícím českém géniovi Járovi Cimrmanovi. Po smrti Ladislava Smoljaka, který tento svět opustil v roce 2010, se však rozhořel spor o Smoljakova dědická práva. Mladšímu synovi Ladislava Smoljaka Filipu Smoljakovi se zdá, že z práv k Cimrmanovi bohatne někdo, kdo si to nezaslouží.

Anketa

Věříte v úspěch nové pravicové strany Václava Klause?

81%
19%
hlasovalo: 16217 lidí

Před druhým kolem voleb do Senátu na Praze 9 se proto pustil do křížku se svým starším bratem Davidem, který by se mohl stát senátorem za tento obvod. Před pár dny mu poslal kousavý vzkaz. „Gratuluji, bratře, já jsem Tě sice nevolil, neb nejsem občanem Prahy 9 a okolí, ale jsem rád, že alespoň v tomto případě stojíš na straně našeho otce a jeho jména. Díky,“ napsal Filip Smoljak svému bratrovi na facebooku.

Více jsme psali ZDE

A že to Filip svému bratrovi, který kandiduje na Praze 9 do Senátu, nehodlá nijak ulehčit, dokazuje i jeho poslední facebookový příspěvek, v němž sepsal rozdíly mezi ním a jeho bratrem Davidem. Zdůrazňuje například, že on (Filip) je o něco mladší, mluví sprostě, rád se hádá a nesnáší konzervativní a tradiční hodnoty, jako je například manželství heterosexuálů. David je spíše podpantoflák, který je šťastně ženat, řídí se názory a pokyny svojí ženy. Na rozdíl od Filipa je prý například proti instituci manželství homosexuálů.

Dále Filip Smoljak ve svém textu připomíná, že bojuje proti nejrůznějším mafiím (proti autorskoprávní mafii kolem kolektivní správy práv, nebo proti mafii kolem organizovanému zločinu na Praze 3 atd.). Odhalil prý několik konkrétních i systémových podvodů v ekonomice, které již několik měsíců vyšetřuje policie a druhým rokem se jimi zabývají civilní soudy včetně Ústavního soudu.

Zato jeho bratrovi Davidovi prý žádné mafiánské praktiky v oblasti autorských práv nevadí. Naopak prý podporuje protipirátskou unii a stojí na straně lobbistů a bezskrupulózních právníků, kteří prokazatelně okrádají autory a veřejnost. Úzce spolupracuje s právníky, kterými se zabývá Česká advokátní komora, a s několika agenturami, které prošetřuje policie.

Znovu také zopakoval, že jeho bratr David neoprávněně převzal do svého držení veškeré osobní, umělecké a právní listiny z pozůstalosti Ladislava Smoljaka pod záminkou, že je svým sourozencům naskenuje. To se v jeho případě prý však nestalo a ani po devíti letech od otcovy smrti nemá přístup k zásadním dokumentům a informacím o svém vlastním otci. Proto lze řící, že mu byl jeho otec „ukraden“. 

Zvěrem shrnul, že David je prostě ten starší, hezčí a hlavně o mnoho chytřejší – a že Filip je potížista, který odmítá uznávat tradiční hodnoty naší země pověstné poctivostí a transparentním nakládání s autorskými právy. A slovy Zdeňka Svěráka dodal: „Zatímco my hrajeme, Filip se soudí. Je to mstivý minoritní dědic.“

Podle reakcí, které na sebe nenechaly douho čekat, už jejich spory a Filipovo opakující se vylevání srdce na sociálních sitích lidi přestává bavit. „Zkraje to vypadalo jako vtip. Sice blbej, ale přesto vtip. Od poloviny dál je to trapný,“ napsal uživatel Paolo Anachronic. Doporučil Filipovi prát spinavé prádlo v soukromí a neotravovat s tím veřejný prostor.

Jiří Cihlař Jadrný jeho status označil za „jednostranný“ pohled na věc. Připouští, že má na tento čistě subjektivní názor právo. Nícméně skutečnost, že se s ním Filip pokouší vstoupit do veřejného prostoru ve dnech doplňovacích voleb do Senátu Parlamentu ČR, v nichž za Prahu 9 kandiduje jeho bratr, to považuje za „docela chucpe“ a zavání to podle něj pomstou.

Svým vyjádřením Filip Smoljak některým uživatelům zkazil iluze nejen o svém bratrovi, ale i o sobě. Michal Červený po přečtení textu konstatoval, že mu není už sympatický ani jeden z nich.

Další reagující se nebral vůbec servítky; Filipa poslal do patřičních mezí, aby už neotravoval; a označil ho za „pravdoláskového ksindla“.

Na slova Zdeňka Svěráka, která Filip Smoljak citoval – „Zatímco my hrajeme, Filip se soudí. Je to mstivý minoritní dědic“ – Martin Gust pak podotkl, že „ten Svěrák má fakticky pravdu, ne? Oni hrají, vy se soudíte,“ doplnil.

Facebooková skupina Banánová republika udiveně poznamenala, že jsou tedy „nádherná famílie“.

Nad Filipovou „slátaninou“ se pozastavil i Martin Létal a zhodotil ji tak, že pokud chtěl autor nabudit dojem, že konzervativec je automaticky hajzlík a liberál podporující homosexuální svazky je vzorem dobra, tak se mu to povedlo.

O tom, kdo bude zvolen novým senátorem, zda starosta Prahy 9 Jan Jarolím (ODS), nebo scenárista a zastupitel Vinoře David Smoljak (za STAN), rozhodnou voliči v devátém pražském obvodu, kteří dnes volí ve druhém kole doplňovacích senátních voleb. Hlasovat mohou od 08:00 do 14:00 lidé, kteří nepřišli do volebních místností v pátek.

Oba finalisté získali před týden v prvním volebním kole v těsném vzájemném souboji dohromady téměř polovinu odevzdaných hlasů. Ani jeden z nich není jednoznačným favoritem. Jarolím předstihl Smoljaka v prvním kole pouze o 137 hlasů.

Nový senátor obsadí místo v horní parlamentní komoře po Zuzaně Baudyšové (za ANO), která koncem ledna na mandát rezignovala ze zdravotních důvodů. Zvolen bude jen na zbytek jejího funkčního období, tedy do října příštího roku.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tohle je nátlak Bruselu na české volby, paní Jourová?! Petr Žantovský se zhrozil nad slovy eurokomisařky

7:30 Tohle je nátlak Bruselu na české volby, paní Jourová?! Petr Žantovský se zhrozil nad slovy eurokomisařky

TÝDEN V MÉDIÍCH Pořádně vedle šlápla eurokomisařka Věra Jourová svým vyjádřením k volbám, které čeka…