Pravicoví extremisté se podle BIS soustředí na islám místo Romů

4. 9. 2015 14:16

Pravicoví extremisté se loni v Česku zaměřili místo protiromských výpadů na protiislámská témata. Celkově je ale radikální scéna stále roztříštěná. Levicoví extremisté jsou na tom podobně, rovněž nemají vůdčí osobnosti, napsala Bezpečnostní informační služba (BIS). Zhodnocení loňska dnes zveřejnili zpravodajci na webu ve výroční zprávě.

Pravicoví extremisté se podle BIS soustředí na islám místo Romů
Foto: bis.cz
Popisek: Odznak BIS

Pravicoví ani levicoví extremisté nepředstavovali podle BIS výraznější bezpečnostní riziko. Obě scény jsou prý roztříštěné a setrvale jim chybí "mobilizační téma" a vůdčí osobnosti. Extremisté prý využili nálady v části české veřejnosti zaměřené proti islámu a hledali nové stoupence. Akce se ale nakonec nesetkaly s větší podporou.

"Malá část scény se přetransformovala v subjekty, které se snaží na první pohled nebudit dojem, že jde o subjekty extremistické. Distancují se od národního socialismu, snaží se prezentovat vlastenectvím, protiislámskou rétorikou a aktivitami proti Evropské unii. Vymezení se proti myšlenkám nacionálního socialismu způsobilo, že na jejich vznik reagovala řada českých pravicových extremistů velmi negativně," píše BIS.

Největším rizikem ze strany levice byly údajně chystané útoky Sítě revolučních buněk, například na policejní auta, kterými se zabývají kriminalisté s podezřením na terorismus. "V roce 2014 bylo provedeno také několik útoků, ke kterým se přihlásily ekologické extremistické subjekty a jejichž cílem se staly norčí farmy," doplnili zpravodajci.

BIS také popisuje zájem levicových extremistů o squatting a několik pokusů o obsazení prázdných budov. Důvodem byly happeningy a upozornění na chátrající objekty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman proti Čaputové: „A teď můžeme držet hubu,“ utrousil lídr kavárny. A hovořil Drahoš

7:12 Zeman proti Čaputové: „A teď můžeme držet hubu,“ utrousil lídr kavárny. A hovořil Drahoš

Již tento týden v sobotu bude Slovensko vědět, kdo bude jeho prezidentem na další volební období. Vě…