Pravicový voliči, plač: V rudé Číně mají nižší DPH než v kapitalistickém Česku

13.11.2012 13:21 | Zprávy

Europoslanec Ivo Strejček upozornil, že Česká republika se schválením zvýšení DPH ze 14 na 15 a z 20 na 21 procent zařadila mezi státy s nejvyšší daní z přidané hodnoty v Evropě i na světě.

Pravicový voliči, plač: V rudé Číně mají nižší DPH než v kapitalistickém Česku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

Dětské pleny zařadila vláda do vyšší sazby a zvýšila tak jejich zdanění ze 14 na 21 procent. Poslanci schválili také zvýšení daně z převodu nemovitosti ze tří na čtyři procenta. Schválili zrušení slev na dani pro živnostníky a zvýšení daně z příjmu fyzických osob z 15 na 22 procent pro lidi s příjmy nad čtyřnásobkem průměrné mzdy. Došlo též ke zrušení stropu pro placení zdravotního pojištění.

I v komunistické Číně je nižší DPH, než Nečasova vláda plánuje pro Českou republiku. Stejně tak i ve vysmívaném Rusku, které někteří pravicoví politici označují za Sovětský svaz (viz tabulka).

Vláda odírá lidi a dusí ekonomiku

„Vláda odírá lidi, a tím dusí ekonomiku. Vláda by měla daně naopak snižovat a místo jejich zvyšování rušit zbytečné úřady a škrtat nespravedlivé dotace, které jsou ve prospěch jedněch a na úkor druhých,“ řekl ParlamentnímListům.cz liberální ekonom Petr Mach.

„Zvyšování daní vede často spíše ke snížení daňového výběru. Zvýšení zdanění dětských plen z 14 na 21 procent je zvláště necitlivé a zvýšení daně z převodu nemovitosti znamená opakované zdanění, ochromení trhu s bydlením a tím sníží jeho pružnost, důležitou k hladkému  fungování trhu práce a řešení mnoha těžkých životních situací, to je zvlášť odsouzeníhodné,“ dodal Mach.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Lukáš Petřík

Tomio Okamura byl položen dotaz

Od koho podle vás hrozí manipulace výsledku voleb?

A budete se nějak snažit dohlídnout na to, aby k ní nedošlo? Je to možné? A čemu nerozumím je to, co tvrdíte o účasti, že když přijde k volbám víc lidí, tak se manipulace nezdaří - jakou to má logiku? A jste případně připraven volby napadnout? Za jakých okolností?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Moskva se těší na Babiše? Ne. Jen Vondrův syn se nachytal na titulek

16:39 Moskva se těší na Babiše? Ne. Jen Vondrův syn se nachytal na titulek

Ruská agentura TASS se zaměřila na nadcházející volby v České republice a očekávané vítězství Andrej…