Právní aspekty legrace. Vědecké dílo, za které získal titul ministr pro legislativu

9.12.2021 7:42 odp. | On-line

V pořadu Aby bylo jasno se Jana Bobošíková podívala detailně na minulost dvou ministrů hnutí STAN a Pirátů. Michal Šalamoun je podle ní velmi politicky zkušený, zvláště pokud jde o neúspěšnou kandidaturu za různé subjekty. A má také zkušenost s vymáháním dluhů. Bobošíková se zamýšlí, jak asi bude přistupovat k exekutorům. A Jozef Síkela? Tvrdil, že banky si z Česka neberou přehnané dividendy. Právě tuto oblast bude mít na starosti.

Právní aspekty legrace. Vědecké dílo, za které získal titul ministr pro legislativu
Foto: Repro ČT
Popisek: Jozef Síkela

Anketa

Musíte v posledních týdnech šetřit na jídle?

65%
11%
hlasovalo: 39448 lidí
Podle předvolebních materiálů Starostů a Pirátů měly obě strany řadu expertů, kteří si brousili zuby na ministerské posty. Ovšem řada těchto ambic vzala za své, například u Věry Kovářové a Olgy Richterové, které odešly do vedení Sněmovny. Jakub Michálek také nebude ministrem, stejně jako Věslav Michalik, i když každý z jiných důvodů. U dalších se změnila pozice, například Ivan Bartoš nebude premiér, ale „pouze“ ministr pro místní rozvoj a digitalizaci a Mikuláš Bek nebude řídit školství, ale evropské záležitosti.

V souvislosti s ministerskými posty se naopak objevila nová jména, před volbami prakticky neznámá, Jozef Síkela a Michal Šalamoun. Síkela má vést Ministerstvo průmyslu a obchodu, Michal Šalamoun se má ujmout legislativy.

Šalamoun je doktor práv a magistr umění s politickými zkušenostmi. „Neúspěšně kandidoval za Věci veřejné do zastupitelstva města Třebíč. Radním Třebíče se ale nakonec stal, protože se jeho úspěšnější stranický kolega odstěhoval a další dva náhradníci místo nepřijali. V komunálních volbách post následně neobhájil, kandidoval ale už ne za Věci veřejné, ale v dresu uskupení Ta naše Třebíč. Ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2017 kandidoval ministerský pretendent Šalamoun za Piráty, neuspěl.

Ve volbách do Senátu v roce 2018 opět kandidoval za Piráty, pozor, tentokrát i s podporou TOP 09, a opět neuspěl. Ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2019 kandidoval za Piráty a opět – neuspěl. A v krajských volbách v roce 2020 kandidoval za Piráty do zastupitelstva kraje Vysočina – opět neúspěšně,“ zjistila Jana Bobošíková. Za Piráty podle ní Šalamoun kandidoval na žádost předsedy Pirátů Ivana Bartoše.

Pokud jde o to, jaké má budoucí ministr vzdělání, jeho diplomová práce má název: „Humor v seriálu Simpsonovi“. Titul JUDr. získal za práci „Právní ochrana názvů postav a příběhů uměleckých děl“ a doktorát pak za „Právní aspekty legrace“. Bobošíková má své pochyby o tom, jak je tato právní oblast relevantní například u reformy exekucí, ale Šalamoun má s vymáháním dluhů zkušenosti. Což ovšem vyvolává otázky o střetu zájmů.

Zdroj: firmy.cz

Jozef Síkela byl před svým představením jako ministerský kandidát znám prý hlavně zahraničním bankéřům a ve STAN se s ním znal odstoupený Věslav Michalik a místopředseda Petr Gazdík. Vít Rakušan uvedl, že Síkela s hnutím dlouhodobě spolupracoval, není ovšem příliš jasné jak.

Bobošíková si také všimla, že v životopisu má Síkela uvedeno, že na VŠE organizoval protirežimní studentské stávky. A tuší, proč Síkela zmiňuje tuto epizodu. „Jeden Jozef Síkela je totiž veden ve spisech StB jako spolupracovník vojenské kontrarozvědky. Krycí jméno LEOPARD. Budoucí ministr průmyslu a obchodu v rozhovoru pro slovenský časopis Týždeň před lety uvedl, že jeho tatínek pocházel ze slovenského Starého Tekova a byl vojákem z povolání. Jozef Síkela s krycím jménem LEOPARD má ve svazcích StB uvedeno místo narození Starý Tekov – a je vojákem z povolání,“ uvádí.

Prezidentka ISDE také upozornila na Síkelovo prohlášení, že zahraniční majitelé bank z Česka zisk nadměrně neodvádějí. Jako ministr průmyslu a obchodu však bude Síkela mimo jiné řešit otázku dividend, jak stojí v koaliční smlouvě.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Jaký je zájem o kandidaturu za KSČM?

Paní předsedkyně, co říkáte na to, že řada vašich bývalých zástupců nyní raději kandiduje za nezávislé apod. než za KSČM?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To už je osobní. Podívejte se, co stvořila TOP 09 za VIDEO proti Schillerové. Voliči otřeseni

20:43 To už je osobní. Podívejte se, co stvořila TOP 09 za VIDEO proti Schillerové. Voliči otřeseni

Nedělní Partie na CNN Prima NEWS byla bohatá na diskusi s ostrými názorovými střety, jejími hlavními…