Právníci se ptají norské sociálky, jestli je možné zveřejnit spis

30. 3. 2015 20:41

Právníci Evy Michalákové, které norské úřady odebraly děti, poslali dnes norské sociální službě otázky k případu. Ptají se třeba na to, zda matka může zveřejnit rozsudky a spis, jaké chyby udělala a co má změnit, aby syny dostala do své péče. Budou pro ni žádat i náhradní schůzky s dětmi. ČTK to sdělila mluvčí podporovatelů rodiny Kateřina Jurigová. Případu sourozenců Michalákových by se měla v úterý věnovat Sněmovna, premiér jí má přednést svou zprávu o postupu v kauze.

Právníci se ptají norské sociálky, jestli je možné zveřejnit spis
Foto: wikipedia
Popisek: Norská vlajka

Norská sociální služba odebrala české matce a otci děti v květnu 2011 pro podezření ze zneužívání a zanedbávání. Policie případ odložila a obvinění nepadlo. Norský soud ale považoval zjištění za závažná a rozhodnutí sociální služby potvrdil. Michaláková chce syny do své péče, v prosinci požádala v Norsku o přezkoumání případu.

Sněmovna by měla o Michalákových jednat v úterý odpoledne

Právníci dnes odeslali norské sociální službě dotazy. Žádají písemnou odpověď, proč devítiletý Denis a šestiletý David vyrůstají odděleně ve dvou pěstounských rodinách a jestli je ve hře jejich adopce. Zajímá je také to, jestli mohou sociální pracovníci sami umožnit víc setkání synů s matkou či jestli chlapci mohou vidět jiné české příbuzné, a to třeba i přes skype.

Advokáti chtějí vědět také to, jestli matka může zveřejnit rozsudky a součásti spisu a jestli by jí to nepřitížilo. Stěžovali si i na podobu březnové schůzky Michalákové s mladším synem, podle dohody z letošního ledna se měla vidět s oběma dětmi. Budou žádat náhradu za neuskutečněná setkání.

Sněmovna by měla o Michalákových jednat v úterý odpoledne. Zprávu předsedy vlády o postupu státu v kauze mají poslanci ve svém programu jako pátý bod. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v materiálu uvedl, že norská strana zatím dostatečně nevyhodnotila citlivost a důležitost případu pro ČR. Česká ministerstva a úřady budou dál vyvíjet tlak, aby se našlo řešení, uvedl Sobotka.

Některá internetová média zveřejnila informace z dokumentů k případu či snímky. Podle některých ochránců dětských práv se upřednostňuje zájem matky nad zájmem hochů, politici nemají o případu všechny informace a zjištění o situaci chlapců se neberou v potaz. Podle zastánců Michalákové naopak norské úřady nekomunikují a snaží se dát děti k adopci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdeněk Zbořil: Já byl přímo u vzniku Občanského fóra. A viděl jsem, jaká se hraje s národem hra s Havlem v hlavní roli

9:00 Zdeněk Zbořil: Já byl přímo u vzniku Občanského fóra. A viděl jsem, jaká se hraje s národem hra s Havlem v hlavní roli

Politolog Zdeněk Zbořil vyznamenaný prezidentem Milošem Zemanem zavzpomínal na listopad 1989. Byl pr…