Právnická kuriozita: Obec developerovi neprodala pozemky, tak chce celé zastupitelstvo prohlásit za nesvéprávné

5. 4. 2014 21:03

V Černolicích u Prahy se již několik let vede tvrdý spor o lukrativní pozemky. Chce tam stavět šéf českého fotbalu Miroslav Pelta i investor Jan Michal ze společnosti Altstaedter Investments. Občané se však proti oběma na sobě nezávislým projektům postavili. Proto firma Altstaedter navrhla soudu, aby obci přidělil opatrovníka. Zastupitelé, kteří stavbě nepřejí, jsou podle ní nesvéprávní. Soud to zamítl.

Právnická kuriozita: Obec developerovi neprodala pozemky, tak chce celé zastupitelstvo prohlásit za nesvéprávné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pole, ilustrační foto
reklama

Developeři se již dlouho snaží prosadit změnu územního plánu, aby se z orné půdy staly stavební pozemky. Starosta Černolic Jiří Michal tvrdí, že tohle byl asi první případ, kdy někdo navrhl u soudu pro obec opatrovníka. „Soud to ale rychle smetl s tím, že developer není vůbec účastníkem řízení," říká starosta.

Záměr prohlásit zastupitele za nesvéprávné byl jen demonstrativním gestem, tvrdí zástupce developera. Místní namítají, že pozemky, kde chce firma Altstaedter stavět, leží na kraji lesa a stavba tak naruší ráz přírody. Projekt Miroslava Pelty jim vadí o něco méně.

Developeři se snaží z orné půdy udělat stavební pozemky. Tím by totiž zem získala na ceně. A jde o dost peněz. Pokud se totiž nakonec začne stavět, utrží firma Alstaedter asi 130 milionů korun.

Jenže ani 353 obyvatel Černolic nemá jasno. Výstavba má v obci totiž své odpůrce i příznivce. Společně ale čekají na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Ten rozhoduje o poslední z žalob, která se týká sporných lokalit v územním plánu. Pravděpodobně nakonec vše rozhodne referendum občanů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jno
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zle v SPD. Důvod: Generál Blaško. Raději nečíst

13:11 Zle v SPD. Důvod: Generál Blaško. Raději nečíst

Podpora pro konkurenčního kandidáta se nevyplácí. To, že podpořil v Teplickém závodě o senátní křesl…