Právo demonstrovat! Kalousek podpořil Mináře

05.06.2020 22:12

„Doufám, že si to lidé nenechají líbit. Vláda se neštítí ani po ukončení nouzového stavu dál omezovat ústavní práva,“ zastal se spolku Milion chvilek šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek ve sporu s vládou o působnosti restrikcí na shromažďovací právo a s tím související omezení počtu lidí na demonstracích. V pohledu na to, zda omezení v tomto směru platí, či ne, panuje nejednotný názor. Ten vůči aktuálnímu stavu zaujímají i jednotlivé resorty. Zatímco podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) demonstrace nemohou být jakkoli omezeny, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) tvrdí, že se omezení maximálního počtu účastníků vztahuje i na ně.

Právo demonstrovat! Kalousek podpořil Mináře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protest proti Babišově vládě podporované komunisty před budovou sněmovny. Když mezi demonstranty zavítal Miroslav Kalousek dočkal se vřelého přijetí za skandování svého jména
reklama

Anketa

Měly by skončit Otázky Václava Moravce?

97%
3%
hlasovalo: 20928 lidí
Kalousek výrokem reagoval na dnešní rozhovor v pořadu Pro a Proti Českého rozhlasu Plus, v němž Minář vyjadřoval svůj nesouhlas s opatřeními proti šíření koronaviru. Ty se totiž dle jeho výkladu dotýkají i srocování občanů v rámci shromažďovacího práva, Milion chvilek se proto chystá podat správní žalobu.
 
„Vláda zneužívá současnou situaci ve svůj prospěch. Třeba přijímá zákon, který má zakrýt konečné vlastníky svěřenských fondů, tedy i Agrofertu, nebo vykuchává pravidla pro zadávání veřejných zakázek... Pak se nemůže divit, že se občané chtějí ozvat. Vláda jim ale řekne: mlčte, my si rozparcelováváme stát. A vy se k tomu nemůžete vyjádřit, protože vám pravděpodobně ústavně omezí shromažďovací právo,“ stěžoval si v pořadu aktivista.

Vládu vyzval, ať jasně řekne, zda se nařízení vztahuje na shromažďovací právo, či nikoli.

„Zákaz shromažďování a demonstrací ze zdravotních důvodů... Doufám, že si to lidé nenechají líbit. Vláda se neštítí ani po ukončení nouzového stavu dál omezovat ústavní práva. Jak říká premiér: ‚Musíme naše lidi vystrašit.‘ Nenechme se vystrašit,“ dal Kalousek jasně najevo.

Premiérova slova o „strašení lidí“ však mají s demonstracemi pramálo společného. Ministerský předseda je pronesl, když apeloval na prevenci rakoviny u občanů. „Musíme – nechci říkat vystrašit – ale trochu vystrašit naše lidi, jak nás vystrašil ten vir. Ale je třeba je edukovat, aby lidi mysleli na prevenci. Jsem přesvědčen, že zachráníme tisíce životů, jako jsme zachránili od koronaviru,“ zněla slova premiéra Andreje Babiše (ANO), která dnes pronesl na tiskové konferenci České onkologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Že by nyní platilo omezení i v rámci shromažďovacího zákona nyní odmítá jak policie, tak i samotný ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Ten pro server Aktuálně.cz prohlásil, že omezení maximálního počtu 500 lidí se na demonstrace nevztahuje. „Výkon shromažďovacího práva nelze omezit mimo období nouzového stavu opatřením obecné povahy, které vydává Ministerstvo zdravotnictví ve formě mimořádného opatření,“ tvrdí.

Hygienické podmínky stanovené mimořádným opatřením vlády dle výkladu jeho ministerstva nemohou omezit shromažďovací právo, a to ani v limitu 500 osob. „Výkon shromažďovacího práva podléhá oznamovacímu principu příslušnému obecnímu úřadu, nikoliv povolovacímu principu. Obecní úřad nemůže zakázat shromáždění řádně svolané, ani za předpokladu, že by počet shromážděných osob přesahoval počet 500 osob,“ obeznámil.

Také Policie dnes uvedla, že za žádných okolností nebude lidem bránit ve shromažďování v rámci výkonu shromažďovacího práva: „Policie nebude za žádných okolností omezovat výkon shromažďovacího práva ve prospěch mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví. Právo na shromáždění je základním, ústavou garantovaným právem, které je mimo období nouzového stavu země, nedotknutelné.“

„Pokud policie shledá, že dochází k porušování hygienických podmínek, stanovených opatřením Ministerstva zdravotnictví, věc zadokumentuje a odešle příslušné krajské hygienické stanici k vyřízení,“ doplnila.

Avšak na Ministerstvu zdravotnictví panuje zcela odlišné stanovisko. Dle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) se omezení maximálního počtu účastníků vztahuje i na demonstrace. Vojtěch vysvětlil, že ačkoliv nechce omezovat demokracii a svobodu projevu, takové akce podle něj přinášejí velké riziko. „Zcela přirozeně tak máme obavy z toho, že když se na takové demonstraci sejdou tisíce lidí, že to může epidemii opět zažehnout a my v takovém množství lidí budeme velice těžko dohledávat kontakty a rozneseme si koronavirus opět po celé České republice,“ pronesl pro server Aktuálně.cz. Nejlepší by podle ministra bylo odsunout demonstraci na později.

Spolek svou demonstraci svolal již na příští úterý. Protestující chtějí mimo jiného vyjádřit, že kabinet dle nich šířil v období nouzového stavu chaos, omezoval práva občanů a překračoval své pravomoci. Účast na demonstraci oznámilo asi 5000 lidí a spolek akci odložit nehodlá, přizpůsobí však počet osob dle aktuálních právních norem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útoky z 11. září: Někdo v USA podivně kšeftoval, říká Jan Schneider. Vážná podezření

13:01 Útoky z 11. září: Někdo v USA podivně kšeftoval, říká Jan Schneider. Vážná podezření

Tématem rozhovoru Martiny Kociánové s bezpečnostním analytikem Janem Schneiderem byly dezinformace. …