Pražané dali vysvědčení svým politikům. Kdo to je, nevím, špatně, nedostatečně

2. 7. 2016 13:30

Průzkum na téma znalosti a hodnocení pražských zastupitelů provedla agentura Phoenix research na vzorku 1011 respondentů. První výsledná data uvedl v sobotu pražský Deník. ParlamentníListy.cz ovšem mají závěry šetření rovněž k dispozici.

Pražané dali vysvědčení svým politikům. Kdo to je, nevím, špatně, nedostatečně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exprimátor Prahy Bohuslav Svoboda

Mezi nejznámější zastupitele patří primátorka Adriana Krnáčová z hnutí ANO, zná ji 94 procent dotázaných, následuje Tomáš Hudeček, bývalý primátor za TOP09, v současné době bez politické příslušnosti, s 92 procenty. Na třetím místě se umístil další bývalý pražský primátor, a to Bohuslav Svoboda z ODS s 91 procenty. S 88 procenty ho následuje Matěj Stropnický ze Strany zelených. Připomeňme, že na pražském magistrátu vystupují Zelení v rámci tzv. Trojkoalice spolu s KDU-ČSL a STAN. Pátým nejznámějším zastupitelem je Karel Březina, jehož zná 87 procent dotázaných. Dodejme, že Březina byl v říjnu 2014 pravomocně odsouzen za neoprávněné pobírání odměn za práci v dozorčí radě Dopravního podniku.

Ing. Jiří Hrabák

  • TOP 09
  • opoziční zastupitel
  • krajský zastupitel

Naopak mezi nejméně známé zastupitele patří Jiří Hrabák z TOP09 a Petr Fifka z ODS, které neznalo celých 96 procent oslovených. Oba zmínění za uplynulé dva roky mimochodem nezaslali do ParlamentníchListů.cz jediné své prohlášení nebo stanovisko. Mezi další zcela neznámé tváře patří Ivan Hrůza z KSČM, jehož neznalo 95 procent respondentů. S 94procentní neznalostí dotázaných bojují Helena Briardová z KSČM, Martin Dlouhý z TOP09, Karel Grabein Procházka z ANO a Marcela Plesníková, ze stejného hnutí. U Procházky je situace s největší pravděpodobností dána tím, že svou funkci radního pro majetek zastává teprve několik měsíců.

Desítka nejznámějších politiků:

Kromě znalosti se obyvatelé hlavního města vyjádřili i k pomyslným známkám. Jedničku ani pětku nedostal překvapivě jediný z pětašedesáti zastupitelů magistrátu. Zato trojkami a čtyřkami se to jen hemží.

„Nejčastější známkou v průzkumu byla trojka. Dvojku dostalo celkem 15 zastupitelů a čtyřku 16. Nejlepší průměrnou známku získal zastupitelský klub Pirátů – 2,5. Následuje Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL, STAN), ti by na vysvědčení dostali 2,75. Známku 2,87 by dostala ODS. Trojku potom hnutí ANO. Průměrnou známkou u ČSSD je 3,12, u TOP09 pak 3,16. Nejhorší vysvědčení by měl zastupitelský klub KSČM, jejich průměrné hodnocení je 3,75,“ uvádí zpráva agentury Phoenix politologa Jana Kubáčka.

  • celá zpráva ke stažení ZDE

Při bližším zkoumání je patrné, že výše zmíněný socialista Březina obdržel čtyřku, jeho stranický oranžový kolega Petr Dolínek trojku. Stejné hodnocení má i Eliška Kaplicky nebo primátorka Adriana Krnáčová. Obdobně je na tom i její zástupkyně, senátní kandidátka hnutí ANO Eva Kislingerová. Sympatickou dvojku si u ANO připsal někdejší radní Michal Hašek a zároveň Patrik Nacher, předseda výboru pro výchovu a vzdělávání. Nacher byl mimochodem jediným ze členů zastupitelstva, kdo obdržel vysokou známku a ještě měl silnou znalost (77 procent) mezi respondenty.

Z výraznějších pražských zastupitelů měl dvojku ještě Alexander Bellu z ODS, který se v minulosti jako místostarosta Prahy 3 ostře vyjadřoval proti komunitnímu centru Klinika. S tímto tématem spojený Matěj Stropnický dostal od voličů trojku. Mizivou znalost radních naší metropole podtrhují i jména Jana Wolfa (KDU-ČSL), jehož zná jen třetina obyvatel, Radka Lacka a Libora Hadravy (ANO), na něž si vzpomnělo slabých deset procent. Totožně dopadla i Jana Plamínková z KDU-ČSL, jejímž tématem se v Praze stala voda.

Mezi nejznámější politiky s nejhorší známkou (4) ve výzkumu patřili Tomáš Hudeček, sociální demokrat Karel Březina a Alexandra Udženija (ODS). Sběr dat probíhal v červnu letošního roku.

Fotogalerie: - Krnáčová v sedle zůstává

Na mimořádné schůzi zastupitelstva svolané opozičn...
Zastupitel Miloslav Ludvík spěchá na schůzi
Vladislava Hujová, starostka Prahy 3 a radní za AN...
Primátorka Prahy Adriana Krnáčová
Exprimátor Prahy Bohuslav Svoboda
Exprimátor Prahy Tomáš Hudeček

Fotogalerie: - Praha nám není ukradená

Akce Praha nám není ukradená! Její pořadatelé odmí...
Akce Praha nám není ukradená! Její pořadatelé odmí...
Akce Praha nám není ukradená! Její pořadatelé odmí...
Akce Praha nám není ukradená! Její pořadatelé odmí...
Maska s primátorkou Adrianou Krnáčovou
Akce Praha nám není ukradená! Její pořadatelé odmí...

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tomáš A. Nový

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Čapek vymyslel slovo robot, Václav Havel humanitární bombardování. Paní Albrightová, jak se vám spí? V Praze se připomínalo bombardování Jugoslávie

22:08 Karel Čapek vymyslel slovo robot, Václav Havel humanitární bombardování. Paní Albrightová, jak se vám spí? V Praze se připomínalo bombardování Jugoslávie

REPORTÁŽ Před srbským velvyslanectvím se připomínalo již devatenácté výročí událostí, které značně r…