Pražská demonstrace, jakou svět neviděl. Přitomní byli dva lidé

15.11.2019 11:59

Nově vzniklý spolek ZHOTOVEN, o kterém jsme Vás již informovali, a který je zřejmě napojen na francouzskou společnost JCDecaux, která aktuálně čelí před soudem obvinění z korupčního jednání, demonstroval v den zasedání zastupitelstva před budovou Magistrátu hlavního města Prahy. Demonstrace spočívala v rozestavení transparentů proti výběrovému řízení na nového provozovatele městského mobiliáře v Praze a zapálení dvou dýmovnic. Na místě byli dva zamaskovaní jedinci, žádné další osoby, mimo kolemjdoucích, přítomny nebyly.

Pražská demonstrace, jakou svět neviděl. Přitomní byli dva lidé
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí
reklama

Anketa

Je pro vás Václav Havel hrdina?

8%
92%
hlasovalo: 44465 lidí
Aktivity ZHOTOVEN mají zřejmě jediný cíl, znejistět volené pražské zastupitele v jejich odhodlání vyhlásit výběrové řízení na nového provozovatele městského mobiliáře v situaci, kdy právě společnosti JCDecaux končí v roce 2021 smlouva s Prahou. Po demonstrantech tak na Mariánském náměstí zůstaly transparenty s textem „Nechceme výběrové řízení na mobiliář“, „Stávající mobiliář funguje“ nebo „Prodlužte smlouvu na mobiliář”. Na svém facebookovém profilu však skupina čelí poměrně ostré kritice. V příspěvcích si lidé stěžují nejen na to, že se jedná o placenou reklamu, která je obtěžuje, na celý projekt, za kterým vidí skupinu JCDecaux, ale také na to, že kromě nekalé soutěže nevidí na projektu nic smysluplného.

Stránka byla založena 15. října letošního roku a jak jeden z diskutujících poznamenal: „Zajímavé, že proti tomu bojujete s takovým odstupem. A ještě tak zvláštně ve chvíli, kdy JCDecaux ztratila reklamní plochy od DPP.” „abyste tomu rozumeli, tak citylighty JCDeaux nejsou vizualni smog :) to je design!,” uvádí další.

Mluvčí Jiří Chvojka uvedl, že JCDecaux, ani on sám se skupinou nemá nic společného. 

Čtvrteční zastupitelstvo řešilo nejen nové smlouvy na městský mobiliář, ale také problematiku světelného smogu jako takovou.

Na jednání mimo jiné vystoupil tiskový mluvčí Jiří Chvojka. Ten kritizoval primárně rozhodnutí města o výměně stávajícího provozovatele městského mobiliáře, tedy JCDecaux. Pražské radní upozornil na to, že je radní Scheinherr (PRAHA SOBĚ) jednoznačně dostává do situace, kdy bude celá rada čelit trestnímu stíhání stějně jako v případě Opencard. „..existují čtyři smlouvy, které jsou platné a pan Scheinherr vás jednoznačně dostává do situace, že budete čelit trestnímu stíhání v případě, jak tomu bylo u OpenCard. Buď je neplatná smlouva Rencar a Praha obelhala investora a prodala shnilou švestku, anebo je neplatná smlouva BigBoard.” 

Kritizoval také Dopravní podnik, protože podle jeho slov poškozuje svou dceřinnou firmu Rencar. V ní má DPP 28 procentní podíl, JCDecaux má 72 procent. Rencar se aktuálně s DPP soudí. Zažátkem září padlo první rozhodnutí, které smlouvu mezi DPP a Rencar označilo jako neplatnou. Rencar se proti tomuto rozhodnutí odvolal. 

Reportáž z jednání pražského zastupitelstva můžete shlédnout ZDE: 

Podle většiny zúčastněných však skupina BigBoard nabídla DPP výhodnější podmínky, včetně vyšších příjmů z pronájmu reklamních ploch. „V dalším transparentním poptávkovém řízení se tak opět jasně prokázalo, že dosavadní plnění společnosti Rencar za využívané reklamní plochy je nízké, neodpovídá realitě trhu, a pro DPP je tak nevýhodné. Potvrzují to i obě podané nabídky společností ze skupiny JCDecaux, které skončily úplně na chvostu,“ uvedl v září pro iDnes.cz ředitel DPP Petr Witovski. 

Tématem se ParlamentníListy,cz budou i nadále zabývat. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

19:45 Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Hynek Kmoníček, český velvyslanec v USA. Kam …