„Prezident má v neformální poloze celou řadu možností, jak politickou scénu i veřejnost ovlivňovat – a to nastolováním témat, která přináší. Nemá jenom kompetence dané výlučně nebo kontrasignovaně, ale měl by přinášet témata, která trápí české občany. A zadruhé by se měl účastnit debat o daných tématech. A to by měla být má výhoda, když to řeknu velmi lidově, jsem schopen integrovat takzvanou pražskou kavárnu a českou a moravskou venkovskou hospodu. Protože jsem schopen s těmi lidmi mluvit a protože příkopy, které jsou mezi lidmi vykopány různými sociálními skupinami, jsou daleko hlubší než v době, kdy jsem politiku dělal aktivně,“ uvedl Topolánek.
V době, kdy ODS vyhrála volby, to jest v roce 2006, se Topolánkovi jako předsedovi strany dařilo integrovat českou politickou scénu a věří, že bude téhož schopen i u české veřejnosti. Pokud by došlo na hlasování o vystoupení České republiky z EU v referendu, Topolánek by se postavil proti našemu odchodu z Unie. Musíme si prý uvědomit, že ležíme v srdci Evropy a nemá smysl se takto izolovat. Nemluvě o tom, že on sám není příliš velkým příznivcem referend.
„Nejsem příznivcem našeho vystoupení z EU přes všechna negativa, která nám to přináší, a přestože náklady na naše členství jsou možná vyšší než výnosy. Ten hlavní důvod je, že nejsme země, která žije obklopena oceánem a mořem jako Velká Británie – my jsme země uprostřed Evropy. To ukotvení jsme v historii vždy potřebovali. A když jsme ho neměli, tak jsme většinou samostatnost ztratili,“ varoval Topolánek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp